قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۲۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجلس نمایندگان آمریکا «نسل کشی ارامنه» را به رسمیت شناخت

مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۰۵ رای موافق در مقابل ۱۱ رای مخالف به قطعنامه ای رای داد که بر اساس آن، کشته شدن ۱.۵ میلیون ارامنه توسط ترک های عثمانی از ۱۹۱۵ تا ۱۹۳۵ "نسل کشی" برشمرده می شود. این رای گیری، نخستین بار در ۳۵ سال گذشته در مجلس نمایندگان آمریکا به شمار می رود که اکثریت نمایندگان این مجلس به آن رای داده اند.

مجلس نمایندگان آمریکا «نسل کشی ارامنه» را به رسمیت شناخت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا "نسل کشی ارامنه" را به رسمیت شناخت.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این رای گیری اگرچه نمادین بود اما از سوی ترکیه محکوم شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۰۵ رای موافق در مقابل ۱۱ رای مخالف به قطعنامه ای رای داد که بر اساس آن، کشته شدن ۱.۵ میلیون ارامنه توسط ترک های عثمانی از ۱۹۱۵ تا ۱۹۳۵ "نسل کشی" برشمرده می شود.

این رای گیری، نخستین بار در ۳۵ سال گذشته در مجلس نمایندگان آمریکا به شمار می رود که اکثریت نمایندگان این مجلس به آن رای داده اند.

کمی پس از رای گیری درباره این قعطنامه، قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا از دو حزب همچنین از قانونی حمایت کردند که در آن از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواسته شده تا تحریم هایی را علیه ترکیه بابت حمله این کشور به شمال سوریه اعمال کند؛ اقدامی که باعث بدتر شدن روابط بین دو کشور می شود.

سرنوشت هر دو طرح در سنا هنوز مشخص نیست چون رای گیری ای برای آنها در نظر گرفته نشده است.

ترکیه پذیرفته که بسیاری از ارامنه که در امپراتوری عثمانی زندگی می کردند در جریان درگیری ها با نیروهای عثمانی و در خلال جنگ نخست جهانی کشته شدند اما ارقام و آمار را زیر سوال برده و این مساله را رد می کند که این کشتار، سیستماتیک بوده و یک نسل کشی است.

آنکارا، دخالت خارجی در این مساله را تهدیدی علیه حاکمیت خود می داند.

برای چندین دهه، اقدامات در به رسمیت شناخته شدن نسل کشی ارامنه در کنگره آمریکا متوقف شده بود چون مقام های آمریکایی بر این باور بودند که هرگونه اقدام در این راستا، بر روابط ایالات متحده با آنکارا خدشه وارد می کند.

اما در چند ماهه گذشته، قانونگذاران آمریکایی به دلیل برخی از اقدامات دولت ترکیه چون خرید سیستم های دفاع موشکی از روسیه و از همه مهمتر، عملیات آنکارا در شمال سوریه علیه ترکیه موضع گرفتند.

در همین حال، دولت ترکیه از این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا به شدت برآشفت و آن را محکوم کرد و گفت: مشخص است که این یک اقدام از سوی گروه های ضد ترکیه و لابی های ارامنه است.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد: اقدام آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ترکیه بر خلاف هویت و روحیه متحدان ما در ناتو و خلاف توافق آتش بس برای شمال سوریه است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: ما به کنگره آمریکا تاکید می کنیم که از مسائل دو جانبه برای دستاوردهای سیاسی سوءاستفاده نکرده و بر اساس روحیه و اصول شراکت و ائتلاف رفتار کند. از دولت ترامپ می خواهیم تا اقدامی را در راستای جلوگیری از هرگونه وخامت بیشتر در روابط دو کشور انجام دهد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha