قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۲۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سبحانی نیا: تا جایی که ظرفیت برجام اجازه دهد در چارچوب آن حرکت می کنیم

یک عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر این که در چارچوب مفاد برجام پیش خواهیم رفت، گفت: در شرایط موجود راهکارهایی که در برجام پیش بینی شده را عملی می کنیم تا این که طرف مقابل به تعهداتش عمل کند.

سبحانی نیا: تا جایی که ظرفیت برجام اجازه دهد در چارچوب آن حرکت می کنیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حجت الاسلام حسین سبحانی نیا در ارزیابی خود از  اقدام ایران برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی اش اظهار کرد: در راستای برجام بعد از یکسال فرصتی که در اختیار کشورهای اروپایی بود، حاصل این یکسال فرصت اولیه بحث اینستکس شد که آن هم متاسفانه تا امروز نتیجه ای نداشته است، بنابراین ما گام اول کاهش تعهدات را برداشته و دو ماه به طرف مقابل فرصت دادیم، بعد از آن هم گام دوم و سوم را برداشتیم.

وی افزود: امروز در آستانه گام چهارم قرار داریم، اگر بنا بود کشورهای اروپایی قدمی برداشته و اقدامی کنند، حتما می توانستند زیرا فرصت کافی هم بعد از خروج آمریکا از برجام و هم با برداشته شدن گام های ایران در کاهش تعهدات وجود داشت.

این نماینده سابق مجلس همچنین بیان کرد: اروپایی ها با حرف زدن ما را معطل کردند و مباحث مربوط به خسارت های ناشی از خروج آمریکا و عدم اجرای تعهدات برجام عملا به جایی نرسیده است، در واقع اروپایی ها صحبت از تمایل برای ادامه برجام داشتند اما یکجانبه یعنی می خواهند ایران در برجام بماند اما آن ها هیچ گونه اقدامی انجام ندهند.

سبحانی نیا در ادامه با بیان این که اکنون هم خیلی نمی توان امیدوار به نتیجه کار کشورهای اروپایی بود، اظهارکرد: پیشنهاداتی در مورد پرداخت 15 میلیارد دلار به ایران طی سه مرحله مطرح شد اما آن هم عملی نشد و نهایتا به آمریکا ارجاع دادند که مخالفت کرد و معلوم شد طرف آمریکا است و اروپایی ها بدون اجازه آمریکا نمی توانند کاری انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران باید متکی به توان و ظرفیت های داخلی باشد، برنامه ریزی و حساب شده در میان مدت و دراز مدت راه توسعه و پیشرفت را طی کند کما این که در ایام محدودیت ها و تحریم ها نیز توانسته ایم قدم های خوبی برداریم.

این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر این که اروپایی  ها از خودشان اختیاری ندارند و نمی خواهند آمریکا از آن ها برنجد، لذا خیلی نمی توان به اظهارات انگلیس، فرانسه و آلمان امیدوار بود، گفت: ایران تا جایی که ظرفیت برجام اجازه دهد در چارچوب آن حرکت می کند.

سبحانی نیا در پایان خاطرنشان کرد: اکنون بحث خروج ایران از برجام منتفی نیست اما در شرایط موجود راهکارهایی که در برجام پیش بینی شده و گام هایی که می توانیم در کاهش تعهدات برجامی برمی داریم تا این که طرف مقابل به تعهداتش عمل کند در واقع از ظرفیت داخلی و قرارداد برجام  استفاده می کنیم تا به  مراحل پایانی برسیم.
انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha