قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۱۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واکنش ها به استعفای سعد الحریری

وزیر خارجه فرانسه روز سه شنبه به استعفای نخست وزیر لبنان در سیزدهمین روز اعتراضات این کشور واکنش نشان داد.

واکنش ها به استعفای سعد الحریری

: وزیر خارجه فرانسه در بیانیه ای گفت استعفای «سعد الحریری»، نخست وزیر لبنان، بحران این کشور را بسیار جدی می کند.

«ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه در سخنانی در پارلمان این کشور گفت از مقام های لبنان می خواهد اطمینان حاصل کنند وحدت در این کشور حفظ می شود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، لودریان گفت: «نخست وزیر حریری همین الان استعفا کرد که این بحران را حتی جدی تر [از قبل] می کند. فرانسه از مقام های لبنان می خواهد هر کاری را برای اطمینان از ثبات نهادهای مدنی و وحدت لبنان انجام دهند. این حائز اهمیت اساسی است.»

«سعد الحریری» نخست وزیر لبنان امروز سه شنبه، در سیزدهمین روز تظاهرات، استعفای خود و دولت لبنان را اعلام کرد.

الحریری که برای بار دوم از زمان آغاز اعتراض ها، برای معترضان سخنرانی کرد، در سخنان کوتاهش گفت، به «بن بست» رسیده و استعفای خود را به «میشل عون» رئیس جمهور تقدیم می کند.

نخست وزیر لبنان قبل رسیدن به کاخ ریاست جمهوری در توییترش نوشت: «من در مسیر کاخ بعبدا هستم تا در پاسخ به بسیاری از لبنانی هایی که به خیابان ها آمدند، استعفای دولت را تسلیم [رئیس جمهور] کنم. مسئولیت ما و شرکایمان در حیات سیاسی این است که چطور از لبنان محافظت و اقتصاد را سر پا کنیم. فرصتی جدی داریم که نباید هدر رود. استعفایم را در اختیار رئیس جمهور و همه لبنانی ها قرار می دهم».

الحریری در سخنرانی خود گفت: «ملت لبنان از سیزده روز پیش منتظر تصمیمی سیاسی بود که وضعیت کنونی را متوقف کند. تلاش کردم به راهکاری برسم اما به بن بست رسیدم. به کاخ ریاست جمهوری خواهم رفت و استعفایم را تسلیم خواهم کرد».

نخست وزیر لبنان ادامه داد: «وظیفه ماست که لبنان را حمایت کنیم و مانع رسیدن آتش به آن شویم و همچنین اقتصاد را سر پا کنیم.»

 

«ولید جنبلاط» پس از استعفای الحریری خواستار گفت وگوی ملی شد

رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقی خواه لبنان پس از اعلام استعفای نخست وزیر این کشور، لبنانی ها و جریان های سیاسی این کشور را به آرامش و گفت وگوی ملی دعوت کرد.
«ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی» (سوسیالیست ترقی خواه) لبنان روز سه شنبه پس از اعلام استعفای «سعد الحریری» نخست وزیر این کشور، همه طرف ها و جریان های سیاسی لبنانی را به آرامش و گفت وگو دعوت کرد.

وی که با شبکه خبری المیادین گفت وگو می کرد، افزود: «امیدوارم فضای آرامش و گفت وگو در لبنان حکمفرما شود».

ولید جنبلاط تاکید کرد که «من نمی دانم الحریری اکنون چه شرایطی دارد، ولی وی اگر بخواهد به نخست وزیری بگردد، من در کنار او هستم».

رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقی خواه لبنان گفت که «ما نمی خواهیم لبنان را وارد درگیری جناح های سیاسی بکنیم، چون در آن صورت همه لبنانی ها باید هزینه آن را بپردازند».

وی همچنین به مساله انسداد خیابان های لبنان به دنبال اعتراضات لبنانی ها اشاره کرد و گفت که ما مخالف این اقدام و همچنین مخالف روش برخورد با معترضان هستیم.

«سعد الحریری» نخست وزیر لبنان روز سه شنبه در سیزدهیمن روز اعتراضات مردم این کشور، استعفای خود را در واکنش به ادامه اعتراض های مردمی اعلام کرد و گفت که به «بن بست» رسیده و استعفای خود و دولتش را تسلیم رئیس جمهور می کند.

سعد الحریری در صفحه توییتر خود هم نوشت: «من در پاسخ به بسیاری از لبنانی ها که به خیابان ها آمده اند، استعفا کردم».

این دومین استعفای سعد الحریری طی دو سال اخیر است. وی در آبان ماه ۱۳۹۶ نیز یک هفته پس از سفری غیرمنتظره که به عربستان داشت، در شبکه «العربیه» ظاهر شد و با اعلام استعفایش، اظهارات بسیار تندی علیه ایران و حزب الله مطرح کرد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha