قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۱۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حریری استعفا کرد

جهان دفتر بیروتبیروت سعد حریری نخست وزیر لبنان ضمن ارائه استعفای کتبی خود به میشل عون رئیس جمهور این کشور در کاخ بعبدا ، بدون هیچ توضیحی این محل را ترک کرد.

حریری استعفا کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، بنابر اعلام شبکه المنار لبنان، حریری لحظاتی قبل و در سیزدهمین روز از تظاهرات اعتراض آمیز مردم، در سخنرانی خطاب به مردم کشورش ضمن اعلام تصمیم به استعفا گفت، درخواست استعفا را تقدیم میشل عون می کنم.

آیا حریری دوباره مامور تشکیل کابینه می شود؟

به گزارش شبکه المیادین، "حسن شقیر" کارشناس و تحلیلگر سیاسی لبنانی در این خصوص گفت: پس از استعفای حریری این سوال مطرح است: آیا وی دوباره مامور تشکیل کابینه خواهد شد؟ آیا دولت تکنو کرات (شایسته سالار) ری کار خواهد آمد؟

حریری در حالی استعفای خود را تقدیم میشل عون رئیس جمهور این کشور می کند که "نبیه بری" رئیس پارلمان لبنان استعفای او و تغییر دولت را موجب سوق یافتن کشور به سمت نامعلوم برشمرده و تاکید کرده بود درشرایط کنونی باید اصلاحات اقتصادی را هرچه سریع تر به اجرا در آورد تا بتوان اعتماد از دست رفته مردم به دولت را جلب کرد.

پس از سخنرانی حریری و اعلام خبر تقدیم استفعای خود به رئیس جمهور، تعداد کمی از تظاهرکنندگان به میدان "ریاض الصلح"  نزدیک مقر نخست وزیری واقع در مرکز بیروت بازگشتند.

این محل امروز صحنه برخی برخوردها بین مردم عادی با تظاهرکنندگان بود به این ترتیب که مردم برای عبور از مرکز شهر به دلیل مسدود بودن راه با مشکل روبه رو شده و تلاش کردند راه را که توسط تظاهر کنندگان مسدود شده بود، باز کنند اما  در جریان تلاش برای باز کردن راه بین دو طرف برخوردهایی پیش آمد در نتیجه پلیس و نیروهای امنیتی با حضور در این میدان تلاش کردند به درگیری بین دو طرف پایان دهند.

واکنش ها به استعفای سعد حریری

"سعید مالک" کارشناس قانون اساسی لبنان نیز گفت: بر اساس قانون اساسی ، در صورت استعفای نخست وزیر دولت مستعفی به شمار می آید و تقدیم استعفا موضوعی ثابت و نهایی است و عدم قبول آن جزء اختیارات رئیس جمهور نیست.

"ریا الحسن" وزیر کشور لبنان گفت: استعفای سعد حریری برای جلوگیری از سوق یافتن کشور به سمت درگیری های داخلی که امروز خطر آن را در مرکز بیروت شاهد بودیم، ضروری بود.

وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرد: استعفای حریری بحران در لبنان را پیچیده می کند و باید ثبات نهادها و وحدت لبنان را تضمین کرد و به حرف مردم را شنید.
"سمیر جعجع" رهبر حزب "نیروهای لبنانی" که به عربستان سعودی نزدیک است نیز در واکنش به استعفای حریری استعفای ا و را اقدامی خوب و در راستای خواست مردم برشمرد.

"ولید جنبلاط"  رئیس حزب "سوسیالیست ترقیخواه" نیز گفت: دراین لحظه سرنوشت ساز پس از استعفای سعد حریری و پس از آنکه سخت برای حل و فصل بحران تلاش کرد بار دیگر گفتگو و آرامش را خواستارم.

همچنین تعدادی از مردم بیروت با حضور در خیابان ها شادی خود را از استعفای سعد حریری ابراز داشتند.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha