قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۱۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هشدار ظریف به ترامپ و دعوت از همسایگان ایران

وزیر امور خارجه ایران ضمن دعوت کشور های منطقه به طرح «ابتکار صلح هرمز» خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت، این کشور نمی تواند توافقی یک طرفه بر ایران تحمیل کند.

هشدار ظریف به ترامپ و دعوت از همسایگان ایران

: «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران امروز سه شنبه بار دیگر کشور های منطقه را به «اعتمادسازی» فراخواند و همچنین به آمریکا هشدار داد.

ظریف در گفت وگوی اختصاصی با شبکه خبری الجزیره که مصاحبه کامل آن بزودی از این شبکه منتشر می شود، گفت: به ابتکار اعتمادسازی بین کشور های منطقه تحت عنوان ابتکار هرمز دعوت می کنم.

وزیر خارجه ایران پیشتر نیز کشور های منطقه را به امضای توافقی برای «عدم تعرض» دعوت کرده بود. ظریف پنجم خرداد ۱۳۹۸ در جریان سفر به عراق و در کنفرانس خبری با همتای عراقی اعلام کرد، ایران خواستار روابط متوازن با همسایگان خود است و برای همین پیشنهاد می کند که توافقنامه عدم تجاوز امضا شود.

آن پیشنهاد ظریف، در اثنای تنش ها با آمریکا و تهدید های واشنگتن و متحدان منطقه ای آن علیه ایران مطرح شد که سرانجام با عقب نشینی دونالد ترامپ و تأکید بر اجتناب از جنگ فروکش کرد.

وزیر خارجه ایران امروز همچنین به آمریکا نیز هشدار داد و گفت: جنگ به سود هیچ کس نیست. [دونالد]ترامپ [رئیس جمهور آمریکا]نمی تواند توافقی یک طرفه را بر ایران تحمیل کند.

ظریف با اشاره به توافق هسته ای (برجام) که آمریکا اردیبهشت ۱۳۹۷ از آن خارج شد، گفت: هر توافقی درباره برنامه هسته ای ایران باید منافع همه طرف ها را برآورده کند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته ای برجام، کشورش را از این توافق خارج کرد. پس از آن نیز، خزانه داری آمریکا اعلام کرد، تحریم های هسته ای که ذیل این توافق رفع شده بود در دوره های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهد شد و واشنگتن با اقدامات بعدی، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت، اما این فشار ها نیز نتوانست ایران را به تن دادن به خواست آمریکا وا دارد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha