قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۱۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

/۳۰ صفر؛ سالروز شهادت امام رضا (ع)/

امام رضا (ع)؛ بزرگ فریادگر امامت و ولایت

امام رضا (ع) صریح ترین پیام ها درباره امر ولایت و امامت را منتقل کردند و ایشان، بزرگ فریادگر امامت و ولایت هستند.

امام رضا (ع)؛ بزرگ فریادگر امامت و ولایت

امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در یازدهم ذی القعده سال ۱۴۸ هجری قمری در مدینه منوره متولد شدند. پدر بزرگوارشان حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادر گرامی شان «تکتم» نجمه نام داشت، نام آن حضرت «علی» و کینه اش «ابوالحسن» و به «رضا» ملقب بودند.

امام رضا (ع) پس از شهادت پدرشان در سن ۳۵ سالگی به امامت و زعامت نایل آمدند و ناخدای کشتی نجات بشر شدند تا آن را از امواج سهمگین و پرخطر بی عدالتی های عباسیان به ساحل آرام قسط و عدل هدایت کنند.

دوران بیست ساله امامت ایشان همزمان با خلافت سه خلیفه عباسی بود. ۱۰ سال نخست خلافت هارون الرشید و پنج سال بعد، خلافت محمدامین فرزند هارون و پنج سال پایانی در خلافت مأمون گذشت.

مأمون در خراسان برای خاموش کردن نارضایتی طرف داران امام هشتم شیعیان و برجسته کردن روحیات علمی و معنوی دربار خود و نیز نشان دادن اقبال امام رضا (ع) به دنیا، تصمیم گرفت تا آن حضرت را به مرو دعوت کند. امام رضا (ع) ابتدا نپذیرفتند اما پس از تهدید و اجبار پذیرفته و سپس کنار قبر منور رسول اکرم (ص) رفتند و با اهل بیت (ع) خود وداع کردند و از طریق بصره، خرمشهر، اهواز، اراک، قم، ری و نیشابور در دهم شوال سال ۲۰۱ هجری قمری به مرو وارد شدند. بیش از دو سال در خراسان نبودند که در روز جمعه آخر صفر سال ۲۰۳ هجری قمری به دستور مأمون و با زهر، مسموم و شهید شدند.

تلاش شبانه روزی برای استحکام شیعه

از آنچه از زندگی امام رضا (ع) به ما رسیده، تلاشی شبانه روزی برای استحکام شیعه است، تلاشی که دارای ابعاد مختلف است، از جمله این عرصه ها، عرصه علمی بود که نمونه های زیادی در تاریخ برای ما ذکر شده است. این مباحث علمی در مقابله با سایر تفکرات انحرافی درون جامعه اسلامی بوده است.

عصر امام رضا (ع)، عصر مناظرات علمی

عصر امام رضا (ع)، عصر مناظرات و مباحث علمی است؛ لذا مناظراتی که امام رضا (ع) با سران ادیان و مذاهب انجام دادند، خیلی ویژه و گوناگون است. ورود امام رضا (ع) به مناظرات و مباحث علمی نشان گر این است که امام رضا (ع) علم و استدلال داشتند که می توانستند در آن مناظرات ایفای نقش کنند، به طوری که خود مخالفان و کسانی که رقیبان امام رضا (ع) بودند، به برتری علمی ایشان اذعان داشتند.

امام رضا (ع) در تبیین اسلام ناب که همان اسلام اهل بیت (ع) و زدودن شبهات در خصوص دین و مذهب تشیع است، سهم به سزایی داشتند، آگاهی امام رضا (ع) از ادیان، مکاتب و کتب آن ها بسیار ویژه بود، امام رضا (ع) با اهل تورات بر مبنای تورات، با رهروان انجیل بر مبنای انجیل، با حاملان زبور بر مبنای زبور و با بزرگان زرتشت با کتاب آن ها صحبت می کرد، امام به همه زبان ها و کتب آسمانی اشرافیت داشتند.

ویژگی بارز امام رضا (ع) این بود که هر سئوالی را با توجه به منابع آن و مذهب جواب می دادند، بنای امام رضا (ع) بر مباحث علمی، استدلال و مبانی متفق علمی بود، از مباحث عقلی و فلسفی هم بهره می گرفتند. امام با توجه به منابع خود آن ها، پاسخ شان را می دادند، به طوری که قدرت ایستادگی و مقابله با امام را نداشتند.

امام رضا (ع)، انسانی کامل و الگویی بی نظیر

امام رضا (ع) در ابعاد شخصیتی، انسانی کامل و الگویی هستند که در بعد عبادت و بندگی خداوند، رفتارهای خاصی چون سجده های طولانی، روزه های مکرر و دامنه دار، تلاوت مکرر قرآن کریم در سیره آن حضرت مشاهده می شود، کما اینکه سیره سیاسی امام رضا (ع) سراسر درس آموزی است.

امام رضا (ع)، بزرگ فریادگر امامت و ولایت

امام رضا (ع) در بین همه ائمه هدی، صریح ترین پیام ها درباره امر ولایت و امامت را به مردم منتقل کردند و می توان گفت که ایشان، بزرگ فریادگر امامت و ولایت هستند و در بیان و دعوت به امر ولایت از جهاتی صریح ترین امام بودند.

امام هشتم شیعیان همواره با قرآن مأنوس بودند، آن را به دقت می خواندند و در آیات آن تدبر کرده و می اندیشیدند. زیارت حضرت امام رضا (ع) در روایات دینی برابر با زیارت خانه خدا است؛ بنابراین تدبر، تفکر و برقرار ارتباط قلبی با این امام همام باید مورد توجه قرار گیرد.

فضیلت زیارت امام رضا (ع)

در فصیلت زیارت امام رضا (ع) همین بس که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «به زودی پاره ای از تن من در زمین خراسان دفن می شود. مؤمنی او را زیارت نمی کند جز اینکه خداوند بهشت را بر او واجب می کند و پیکرش را بر آتش حرام می گرداند.» امام صادق (ع) نیز در این باره می فرمایند: هر کس امام رضا (ع) را زیارت کند گویا رسول خدا را زیارت کرده است.

حرم امام رضا (ع)، عزیزترین نقطه ایران

حرم امام رضا (ع)، به عنوان بهترین و آرامش بخش ترین اماکن در ایران برای مسلمانان و شیعیان است. هر ساله حدود ۲۰ میلیون زائر از سرتاسر دنیا به قصد زیارت بارگاه امام هشتم راهی شهر مشهد می شوند. حرم امام رضا (ع) اصلی ترین و شاخص ترین جاذبه گردشگری شهر مشهد است و از همین رو، سفر به مشهد مقدس در صدر سفرهای داخلی قرار دارد.

به طور کلی مجموعه حرم امام رضا (ع) جزو بناهای تاریخی ایران به شمار می آید که سالیان زیادی در قرون مختلف همواره مورد توجه شاهان و بزرگان حکومتی قرار گرفته است. همین توجهات بوده است که باعث شده این بنای مقدس در دوره های مختلف معماری و ساخت آن مورد توجه بوده و این بنا علاوه بر مقدس بودن، ارزش تاریخی بسیاری نیز دارد.

حرم امام رضا (ع) همان جایی است که وقتی دلت از دنیا و گرد و غبار ریا و دروغی که بر آن نقش بسته، می گیرد، ناگاه دستت را می گذاری روی مرزی ترین نقطه وجودت و از ته دل، دلت پر می کشد برای دیدن گنبدش و زیر لب آهسته زمزمه می کنی مولا جان اینجا هوا بس ناجوانمردانه سرد است.

آتش غفلت روز به روز شعله ورتر می شود و کار و کاسبی وجدان روز به روز کسادتر؛ از شما دورم اما از بزرگ ترها شنیده ام هر جا که باشم دست به سینه که بگذارم و رو به بارگاه تان خالصانه که بخوانم تان، انگار در جوار حرم تان شما را زیارت کرده ام؛ پس در میان آسمان ها حرم تان را دوباره می بویم و اذن دخول می خوانم: اللهم انی وقفت علی باب من ابواب بیوت نبیک ...

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha