قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۱۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۴۲۰۰ مترمربع عملیات عمرانی در بقاع متبرکه خراسان جنوبی انجام شد

استان ها خراسان جنوبی بیرجند مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: ۶ ماه نخست امسال چهار هزار و ۲۰۰ متر مربع در ۳۲ بقعه متبرکه استان عملیات عمرانی انجام شده است.

۴۲۰۰ مترمربع عملیات عمرانی در بقاع متبرکه خراسان جنوبی انجام شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حجت الاسلام پرویز بخشی پور شامگاه دوشنبه در آستان مقدس شاه سلیمان علی (ع) شهرستان خوسف در جمع خبرنگاران گفت: شاخص ترین پروژه های عمرانی شامل پوشش سیمانکاری و عایق کاری گنبد در آستان مقدس امامزاده سلطان ابوالقاسم شهرستان سرایان و احداث ساختمان رواق های ورودی در آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) شهرستان خضری است.

وی احداث کانال های آب های زیرسطحی در آستان مقدس امامزاده عبدالله شهرستان خضری، ۱۶ چشمه سرویس بهداشتی در آستان امامزاده مسعود (ع) قاین و اجرای کاشیکاری گنبد مسجد حضرت ابوالفضل(ع) نهبندان از دیگر پروژه های عمرانی استان خراسان جنوبی در حوزه بقاع متبرکه است.

وی بیان کرد: ۶ ماه ابتدای امسال ۶۵۵ مترمربع از بقاع استان بازساری، مرمت و تعمیر شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: از تعداد ۹۶ بقعه در خراسان جنوبی برای ۵۵ پروژه طرح جامع تهیه شده است که این تعداد بقاع پروژه هایی برای ساخت و ساز دارند.

وی آستان مقدس شاه سلیمان علی (ع) را یکی از بقاع شاخص خراسان جنوبی معرفی کرد و افزود: تمامی فعالیت ها در بقاع خراسان جنوبی درآمد - هزینه هستند و با وجود زائران فراوان در امامزادگان این استان، با کمبود فضا برای پذیرایی از زائران مواجه هستیم.

بخشی پور بیان کرد: در جوار امامزاده سلیمان علی سه هزار و ۵۰۰ مترمربع زائرسرا در حال ساخت است که تاکنون ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در این محل هزینه شده و امیدواریم تا پایان سال به بهره برداری کامل برسد.

وی با بیان اینکه زائرسراهای امامزاده سلیمان علی ابتدا به صورت خشت و گلی بود گفت: وجود این خانه ها در شان امامزاده نبود که با همت هیات امنا تخریب و عملیات احداث زائرسراهای جدید آغاز شد.

حجت الاسلام بخشی پور تصریح کرد: در جوار بقعه شاه سلیمان علی (ع) پارکینگ، کشتارگاه با تمام امکانات و آشپزخانه و زائرسرا در حال ساخت است چرا که این محل علاوه بر ظرفیت زیارتی، ظرفیت گردشگری و سیاحتی را دارد و باید امکانات رفاهی آن فراهم شود.

وی اظهار داشت: هیچ نقطه ای از طرح جامع بقعه شاه سلیمان علی خلاف نظر مهندسی و کارشناسی نیست و این بقعه هشت هکتار اراضی دارد که سالانه پذیرای یک میلیون زائر است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه تعداد زائر و درآمد بقعه های استان هیچ سالی کم نشده و سال به سال در حال افزایش است گفت: درآمد بقاع خراسان جنوبی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد و درآمد موقوفات ۴۳ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مقدس سازمان اوقاف و امور خیریه هم گفت: با توجه به اینکه امسال سال رونق تولید نامگذاری شده سازمان اوقاف برای حمایت از شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی کرده است. 

حجت الاسلام محمد نوروزپور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از شرکت های دانش بنیان ساخت و تهیه ایپملنت های دندانی از حمایت های سازمان اوقاف استفاده کرده است.

وی با بیان اینکه این شرکت در شیراز فعالیت می کند افزود: شرکت دانش بنیان تولیدات خود را با قیمت پایین در اختیار مردم قرار می دهد. 

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مقدس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: همچنین شرکت های دانش بنیان ساخت موتورسیکلت های برقی نیز با هدف کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا از حمایت های اوقاف بهره مند شده اند. 

وی حمایت از دامداری و دامپروری سبک از محل موقوفات را یادآور شد و گفت: پرورش گوسفندهای نژاد افشاری که چندقلوزا هستند مورد حمایت قرار گرفته که در استان خراسان جنوبی هم تولید و تکتیر می شوند.

نوروزپور ادامه داد: در بخش گیاهان دارویی به منظور کاشت، برداشت و صادرات با استفاده از اراضی موقوفه از جوانان حمایت می شود.

وی یکی دیگر از برنامه های سازمان اوقاف در راستای بهره وری بیشتر از موقوفات را استفاده از انرژی های خورشیدی عنوان کرد و گفت: این مهم هم در اراضی موقوفه و هم در بقاع متبرکه مورد توجه است.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مقدس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه تولید برق به درآمد موقوفات نیز کمک می کند اظهار داشت: سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش تولید برق، سعی کرده است از سقف های بقاع متبرکه با استفاده از نصب پنل های خورشیدی استفاده کند، لذا پیش بینی می شود از محل بقاع متبرکه در سطح کشور به اندازه یک نیروگاه تولیدی، برق تولید کنیم.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha