قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۰۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان خبر داد

درمان آلزایمر در سطح آزمایشگاهی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان گفت: اکنون، درمان آلزایمر را در سطح آزمایشگاهی در اختیار داریم. در حال حاضر این دارو مراحل اولیه ثبت در وزارت بهداشت را طی می کند.

درمان آلزایمر در سطح آزمایشگاهی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر کوروش شاه پسند ، درباره تحقیقات خود بر روی بیماری آلزایمر گفت: در زمانی که در دانشگاه هاروارد تحصیل می کردم عامل اصلی مرگ سلول های عصبی را شناسایی کردم. در همین راستا در زمانی که به ایران بازگشتم یک آنتی بادی به عنوان واکسن درمانی علیه عامل اصلی مرگ سلول های عصبی طراحی کردم.

وی افزود: زمانی که این آنتی بادی به عنوان یک دارو به سلول های عصبی کشت داده شده تزریق شد با توقف مرگ سلول های عصبی روبه رو شدیم؛ در واقع به نوعی درمان آزمایشگاهی آلزایمر را در اختیار داریم.

شاه پسند با بیان این که عامل اصلی مرگ سلول های عصبی حالت خاصی از پروتئین تائو است، گفت: این پروتئین در مغز وجود دارد و در شرایط آلزایمر یا بیماری های مختلف دچار اختلالات ساختاری می شود. ما شکل سمی این پروتئین را شناسایی کردیم و علیه آن یک آنتی بادی ساختیم. این آنتی بادی به پروتئین تائو می چسبد و آن را از بین می برد.

وی ادامه داد: این دارو در حال گذراندن مراحل ثبت در وزارت بهداشت است تا مجوز کارآزمایی بالینی آن اخذ شود. پس از اخذ مجوز، بر روی بیماران کارآزمایی بالینی انجام می شود. این نخستین داروی درمان آلزایمر است که در ایران در حال آماده سازی جهت ثبت در وزارت بهداشت است.

این دانش آموخته دانشگاه هاروارد درباره دیگر فعالیت های تحقیقاتی خود گفت: در حال حاضر ۵۶ طرح تحقیقاتی در حال پیگیری است. پروتئین تائو که در طی بیماری های عصبی دچار تغییرات ساختاری می شود بر روی ۲۵ بیماری دستگاه عصبی مانند پارکینسون، سندرم داون، دیابت و بیماری های دیگر نقش دارد. پس از این که مجوز کارآزمایی بالینی داروی آلزایمر را  اخذ کردیم با فاصله زمانی و به موازات آن، تحقیقات بر روی بیماری هایی که پروتئین تائو بر آن ها نقش دارد را آغاز می کنیم.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha