قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۹۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مهر گزارش می دهد؛

حضور گسترده زائران خارجی اربعین در قم/ فرصتی برای معرفی ایران

قم - پرونده اربعین حسینی(ع) و زیبایی های معنوی آن تا سال آینده بسته شد ولی شهر قم همچنان پذیرای زائرانی است که از کربلا بازگشته اند و برای زیارت حرم کریمه اهل بیت(س) وارد این شهر شده اند.

حضور گسترده زائران خارجی اربعین در قم/ فرصتی برای معرفی ایران

گروه استان ها - هیفاء پردل: شهر مقدس قم به عنوان نگین گردشگری مذهبی کشور به برکت وجود بارگاه کریمه اهل بیت(س) و مسجد مقدس جمکران هم چنین قرار گرفتن در شاهراه مواصلاتی کشور و طریق الحسین سالانه همزمان با اربعین حسینی(ع) میزبان زائران داخلی و خارجی است که با توجه به ارادت خاصی که به اهل بیت(ع) دارند مسیرهای طولانی را طی کرده و بعد از استراحتی کوتاه در این شهر عازم همایش عظیم اربعین می شوند و یا اینکه پس از زیارت اربعین در کربلا چند روزی را در قم اقامت می کنند تا سالروز شهادت حضرت امام علی ابن موسی الرضا را به خواهر گرامی شان تسلیت بگویند.

پذیرایی و میزبانی از زائر اربعین فرقی ندارد که در نجف، کربلا و یا قم باشد مهم میزبانی شایسته از زائر است؛ شهر مقدس قم از قبل از بیستم ماه صفرلغایت ۵ ربیع الاول آغوش خود را به روی زائران حسینی(ع) که از اقوام، ملیت ها و زبان های مختلفی هستند باز کرده و با توجه به رشد ورود زائران خارجی امسال هم مصلی قدس و هم مسجد جمکران پذیرای زائران است.

این روزها شهر قم شور و حال دیگری دارد با گذر در خیابان های اطراف حرم و بازارهای قم شاهد زائرانی از پاکستان، هند، آذربایجان و از استان های مختلف کشور هستیم که برای مشارکت در مراسم اربعین از قم عبور و به مدت کوتاهی استراحت و در حین بازگشت هم با برنامه ریزی خوب مسئولان قرارگاه اربعین در قم اسکان و از آن ها پذیرایی می شود.

طبق آخرین آمار قرارگاه اربعین تاکنون بیش از ۱۰۶ هزار زائر خارجی وارد قم شدند و در این شهر اسکان یافته اند.

یکی از زائران پاکستانی که دو روز است از پیاده روی اربعین به قم رسیده و ۴۵ سال سن دارد می گوید: برای نخستین بار در پیاده روی اربعین شرکت کردم، قبل از رفتن به این همایش به قم آمدم و اکنون هم در بازگشت برای استراحت کوتاهی مهمان این شهر مقدس هستم.

به هنگام بازگشت به کشورم از مهمان نوازی مردم کربلا و شهر قم سخن ها خواهم گفت

علی نورای می افزاید: من شرمنده مهمان نوازی و میزبانی خوب مردم قم هستم برای ما در زمینه اسکان و غذا تدارک خوبی دیده شده و من و خانواده ام نمی دانم چگونه از این همه مهمان نوازی تقدیر و تشکر کنم.

به گفته وی، پیاده روی اربعین باعث شد همه فرهنگ ها و ملیت ها در یک جا جمع شوند و فرصتی ایجاد شد تا کریمه اهل بیت(س) را زیارت کنم به هنگام بازگشت به کشورم از مهمان نوازی مردم کربلا و شهر قم سخن ها خواهم گفت مردم قم مردمی با فرهنگ و دوستدار اهل بیت(ع) هستند.

گردهمایی زائران خارجی و فرصتی برای معرفی قم

یکی از زائران ترکی زبان هم بیان می کند: من دو سال پیش هم موفق به حضور در پیاده روی اربعین شدم و خدا را شاکر هستم که هم در پیاده روی اربعین شرکت کردم و هم توفیقی شد بارگاه حضرت فاطمه معصومه(س) را زیارت کنم؛ از مهمان نوازی شما ایرانی ها به ویژه مردم قم سپاسگزار هستم.

او که نامش حسین است و در زمینه ادیان مختلف الهی تحقیق می کند و زبان فارسی را به صورت جزئی می داند می گوید: در مصلی قدس قم چیزی که حیرت آور است وجود ملیت های مختلف از چند کشور است که با هم آشنا شده و شاید این آشنایی و صمیمیت چند سالی ادامه یابد.

این زائر ترک زبان با اشاره به برنامه های فرهنگی در مصلی قدس بیان می کند: از برنامه های فرهنگی و برنامه های شرعی مصلی راضی هستم ولی کاش با توجه به این همه تبلیغاتی که رسانه های دشمن علیه ایران اسلامی به کار می گیرد غرفه ای در مصلی برای معرفی بهتر فرهنگ ایرانی و هم چنین ظرفیت های شهر قم وجود داشت ما زائران خارجی سفیران فرهنگی هستیم و با تعریف و تبلیغ از شهر کربلا و قم سیاه نمایی دشمن را خنثی می کنیم.

پذیرش بیش از ۱۰۶ زائر خارجی در قرارگاه اربعین قم

مسئول قرارگاه اربعین نیز می گوید: امسال چهارمین سالی است که شهر مقدس قم افتخار میزبانی از زائران اربعین حسینی(ع) به صورت منسجم را دارد و پذیرش زائران از ۱۳ مهرماه شروع و تا ۵ ربیع الاول ادامه دارد و در خدمت زائران هستیم.

ما زائران خارجی سفیران فرهنگی هستیم و سیاه نمایی دشمن را خنثی می کنیم

مهدی قربانی کرم می افزاید: از شروع فعالیت قرارگاه تاکنون ۱۰۶ هزار و ۹۴۶ زائر خارجی در مصلی قدس اسکان یافتند که ۷۹ هزار و ۹۵۰ نفر از آن ها مرد و ۲۶ هزار و ۹۹۶ نفر زن هستند و از کشورهای پاکستان، هند، افغانستان، عراق و یونان و ترکیه، آلمان، آمریکا و سوئد و هم چنین هند و روسیه و کشور ترکیه در قم زائر وجود دارد.

به گفته وی، تاکنون از این تعداد زائر یاد شده زائران پاکستانی با ۴۶ هزار و ۲۹۵ زائر در صدر هستند و ۵۶ هزار و ۷۴۹ زائر از سراسر استان های کشور و هم چنین یک هزار و ۶۶۹ نفر افغانستانی و یک هزار و ۱۹۹ نفر هم زائر آذربایجانی در این مصلی اسکان و پذیرای آن ها هستیم.

وی بیان می کند: امسال زائران اروپایی از کشورهای روسیه، سوئد و آلمان هم چنین اتریش هم داریم که طبق آخرین آمار ۳۱۵ زائر از کشور روسیه و ۳۳۶ زائر از ترکیه و تعداد کمی هم از کشورهای آلمان، آمریکای، سوئد، یونان و اتریش و تایلند مهمان ما در این قرارگاه هستند.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha