قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۹۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

لزوم پیاده سازی شاخص های قدرت معنوی در رفتارهای حاکمیتی

اگر به دنبال حاکمیت نگاه توحیدی و زمینه سازی حکومت مهدوی هستیم، باید شاخص های قدرت معنوی را در رفتارهای حاکمیتی پیاده کنیم.

لزوم پیاده سازی شاخص های قدرت معنوی در رفتارهای حاکمیتی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سید عبدالله ارجائی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در یادداشتی با موضوع «قدرت معنوی ایران اسلامی» نوشت:

در نگاه انسان مدارانه امروزی قدرت به طور کلی به چهار شکل بروز و ظهور دارد، قدرت سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی که غالب آن ها ساخته و پرداخته ذهن انسان ها و برای سیطره و برتری بر هم نوع خود تعریف و توصیف می شود، اگرچه برخی اشکال دیگری از جمله اطلاعات و تکنولوژی را نیز نوعی قدرت تلقی کرده اند، ولی این گونه موارد بیشتر ابزاری در اختیار انسان برای رسیدن به قدرت های مذکور می باشند.

از آنجایی که انسان خود سازنده و منشأ این قدرت ها بوده و بالتبع حذف انسان از مجموعه قدرت ها مستلزم افول آن ها خواهد بود.

از سوی دیگر میدان ظهور قدرت های چهارگانه، حکومت های موجود در دنیا می باشند که اساس حاکمیت را بر یکی یا بیشتر از موارد مذکور بنا نهاده اند، اگرچه تزلزل در زمان ها و برهه های مختلف نشان از ناپایداری این باورها و اتکا به این قدرت ها دارد.

در مقابل نگاه اومانیستی غرب از دیدگاه توحیدی قدرت دیگری نیز وجود دارد که منشأ تمام قدرت هاست و آن قدرت معنوی است، ریشه و خاستگاه این قدرت منبع لایزال خداوندی است که به دلیل مطلق بودن تمامی قدرت ها و توانایی های دیگر در مقابل او سر تعظیم فرود آورده و منبعث از آن هستند.

جمهوری اسلامی ایران همانگونه که از عنوانش پیداست، معنویت و قدرت برخاسته از آن را سرلوحه حاکمیت خود قرار داده و در این راستا تلاش می کند.

نکته قابل توجهی که در تقابل بین این دیدگاه و نظریه انسان محور وجود دارد این است که به دلیل نگاه مادی گرایانه، غرب نمی تواند بپذیرد که معنویت توان حاکمیت بر جوامع انسانی را داشته، لذا در تحلیل های خود یا با شک و تردید به آن نگاه می کند یا خصمانه به این نگرش و حاکمیت می تازد که در اکثر اوقات در تقابل با این جنس قدرت که اثری مضاعف و غیرقابل محاسبه داشته شکست خورده است.

ایران اسلامی طی ۴۰ سال گذشته نشان داده که هر کجا دین، معنویت و نگاه توحیدی رفتارهای حاکمیتی اش حکمفرما بوده، به طور چشمگیری به موفقیت رسیده است که هشت سال دفاع مقدس، گسترش دیدگاه ظلم ستیزی در دنیا، افزایش نفوذ و قدرت راهبری در منطقه و سایر موفقیت های علمی، پژوهشی، دفاعی و... نشان دهنده این قدرت معنوی است.

به نظر اگر به دنبال حاکمیت نگاه توحیدی و زمینه سازی حکومت مهدوی هستیم، باید شاخص های قدرت معنوی را در رفتارهای حاکمیتی پیاده کنیم که این تنها پیروزی بر قدرت های جهانی و برقراری حکومت مهدوی است.

انتهای پیام/ 70051

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha