قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۸۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تلویزیون محلی ابزاری مناسب برای حفظ هویت بومی است

استان ها اصفهاناصفهان استاد علوم ارتباطات و رسانه گفت: تلویزیون محلی ابزاری مناسب برای حفظ هویت بومی است به شرطی که محتواهای تولید شده در آن بومی و محلی باشد.

تلویزیون محلی ابزاری مناسب برای حفظ هویت بومی است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، فائزه تقی پور روز یکشنبه اظهارداشت: فرهنگ، مردم و ساختارهای هر شهر و منطقه ای منحصر بفرد و ارزشمند است و رسانه محلی باید بتواند این ارزش ها و داشته ها را حفظ کند.

وی با بیان اینکه تولید محتوای محلی باعث ایجاد حس تعلق ساکنان می شود، افزود: این موضوع توسعه محلی در تمامی بخش ها را رقم می زند و مسیر پیشرفت را هموار می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اصفهان واحد خوراسگان افزود: از دید کلان، رسانه محلی و از نگاهی دقیق تر تلویزیون باید چالش ها و مشکلات منطقه پیرامونی خود را منعکس کند و با محتواهای با ارزش و اثربخش در راستای ارتقای منطقه گام بردارد.

تقی پور خاطرنشان کرد: متاسفانه تلویزیون های محلی در کشورمان بیش از آنکه به تولید محتواهای بومی بپردازند قصد جذب مخاطبان کشوری دارند و این امر با شکست روبه رو می شود.

این استاد ارتباطات تصریح کرد: رسانه ها در ابتدای ورود به ایران همواره با مشکل اخذ مجوز روبه رو بودند، حتی افرادی که می خواستند تلویزیون و رادیو در منزل داشته باشند مجبور به اخذ مجوز از ژاندارمری بودند و این موضوع سبب ضعف کارکرد اصلی رسانه ها می شد.

این تحلیلگر رسانه ادامه داد: متولیان رسانه ها و تلویزیون محلی باید بکوشند میراث هنری و فرهنگی منطقه را به بهترین شکل حفظ کنند و برای این هدف باید برنامه های فاخر و ارزشمند ساخته شود.
وی با اشاره به فعالیت شبکه های مجازی در عصر فعلی و رقابت پایاپای آنها با سایر رسانه ها افزود: رسانه های مختلف مخاطبان خاص خود را دارند و تلویزیون همچنان به عنوان یک ابزار قدرتمند فعالیت می کند.

استاد دانشگاه آزاد اصفهان تاکید کرد: ارایه اخبار محلی، فرهنگ و آیین ها، هنر محلی باید در دستور تلویزیون محلی باشد و تقویت نوعدوستی و مشارکت در امر توسعه باید به بهترین شکل از سوی رسانه دنبال شود.

«اینجا اصفهان است». این جمله در ساعت ۴ بعد از ظهر بیستم دیماه ۱۳۲۸ بر زبان گوینده جاری شد و در فضای اصفهان طنین انداز گشت، بسیاری از مردم از رادیوی همسایه و یا رادیوی قهوه خانه و مغازه ها برنامه رادیویی شهر خود را شنیدند. از آن روز به بعد نصف جهان دارای یک فرستنده اختصاصی یا به عبارت دیگر رادیو اصفهان شد.

استودیوی پخش بسیار کوچک در ابعاد در محل کنونی موزه علوم طبیعی فعلی واقع در خیابان استانداری که در آن زمان متعلق به باشگاه افسران بود، عصرها یک ساعت برنامه رادیویی پخش می کرد. بعدها ساعات برنامه به دو ساعت افزایش یافت، در سال ۱۳۳۳ محل استودیوی رادیو به لحاظ مسائل آن زمان از داخل شهر به سربازخانه فرح آباد انتقال یافت و متعاقباً در مردادماه ۱۳۳۴ به محل استقرار بیسیم های مخابراتی پست و تلگراف و تلفن (جنب سینما قدس فعلی) منتقل شد.

در سال ۱۳۳۷ با نصب یک فرستنده یک کیلو واتی موج متوسط در خیابان بی سیم پخش برنامه های رادیوی اصفهان ابتدا به ۴ ساعت و سپس به ۶ ساعت افزایش یافت. در سال ۱۳۴۱ ساختمان جدید انتشارات و رادیو در خیابان ابوذر کنونی مورد بهره برداری قرار گرفت. در این ساختمان یک استودیو برای پخش و دو استودیو برای ضبط برنامه ها به وجود آمد، که به جدیدترین تجهیزات روز مجهز بودند. همزمان با افتتاح استودیوهای جدید فرستنده ۱۰ کیلو واتی در خیابان بی سیم راه اندازی و تولید برنامه ها به ۱۶ ساعت در روز افزایش یافت.

در سال ۱۳۵۰ ساختمان مرکز پخش رادیو و تلویزیون در محل فعلی بلوار سعدی مورد بهره برداری قرار گرفت، رادیو تلویزیون در هم ادغام شده و محل پخش برنامه های رادیویی دراین محل قرار گرفت پخش برنامه های رادیو از این تاریخ به ۱۸ ساعت در روز و سپس با احتساب تقویت شبکه سراسری ۲۴ ساعته شد.

از ۶ بهمن سال ۱۳۵۲ دو فرستنده اف – ام هر یک به قدرت یک کیلو واقت در اصفهان آغاز به کار کرد که یکی صدای اصلی فیلم های تلویزیونی و دیگری برنامه دوم رادیو را تقویت می کردند.

در آن سال آرشیو شامل ۱۲ هزار حلقه نوار رادیویی بود که ۷۰درصد آن موسیقی های مختلف و بقیه را برنامه های گوناگون تولیدی و محلی تشکیل می دادند، در سال ۱۳۵۵مجموعاً ۲۰ درصد از برنامه ها در مرکز تهیه و پخش می شد و ۸۰ درصد دیگر گزینش از برنامه های شبکه رادیو ایران بود که به وسیلهٔ این مرکز تقویت می گردید.

شبکه تلویزیونی مرکز اصفهان نیز سال ۱۳۷۵ آغاز بکار کرد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha