قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۷۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تنبیه بدنی، حکایتی تلخ و تکان دهنده

پژوهش رصد رسانه هاتهران یک دانش آموز در یزد در اثر تنبیه بدنی یکی از مسئولان مدرسه دچار آسیب دیدگی جدی از ناحیه گوش شد. این خبر تلخ باعث شد تا رسانه های داخلی مبحث خشونت علیه دانش آموزان…

تنبیه بدنی، حکایتی تلخ و تکان دهنده

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، همزمان با انتشار گزارش تنبیه دانش آموز یزدی از سوی معاون مدرسه اش در صفحه حوادث روزنامه ایران، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در پیامی توئیتری از برکناری فرد خاطی و معرفی وی به هیأت تخلفات خبر داد. این در حالی است که پدر دانش آموز آسیب دیده نیز با ارسال نامه ای به وزیر آموزش و پرورش خواستار بخشش و عفو معاون خاطی مدرسه شد.

در بخشی از نامه سجاد جوکار پدر دانش آموز مذکور آمده است: امروز من و خانواده ام شرمنده شما شدیم که ضمن ابراز همدردی، موضوع را پیگیری کردید و هیچ توقعی نسبت به شما و دیگر مسئولان آموزش و پرورش نداشتیم. فقط به خاطرخدا و به خواهش پسرم و به خاطر آبروی معلمی که برای دانش آموزان نقشی همچون پدر را در مدرسه دارد، خواهش می کنم دستور فرمایید حکم صادر شده توسط شما لغو شود تا این معلم زحمتکش به کار و پست خود ادامه دهد.

موضوع سیلی خوردن دانش آموز یک مدرسه در یزد از طرف معاون این واحد آموزشی و پاره شدن پرده گوش این دانش آموز در شبکه های اجتماعی و فضای رسانه ای کشور بازتاب گسترده ای داشت و رسانه های هر دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب در پی انتشار این خبر از افزایش خشونت علیه دانش آموزان در مدارس ابراز نگرانی کردند و بر لزوم اجرای مقررات مصوب در آیین نامه اجرایی مدارس درباره ممنوعیت تنبیه تاکید داشتند.

کارشناسان معتقدند تنبیه بدنی یک شیوه منسوخ شده است و دیگر کسی در این دوره و زمانه از آن به عنوان یک روش تربیتی استفاده نمی کند اما با همه این ها همچنان خبرهای تلخ و ناگواری از گوشه و کنار شهرهای مختلف به گوش می رسد.

رسانه های اصلاح طلب

افزایش خشونت علیه دانش آموزان در مدارس

روزنامه آفتاب یزد در بخشی از گزارش خود نوشت: چوب معلم ار بود زمزمه محبتی جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را این بیت بیش از هر چیز می تواند تاثیر رویکردهای یک معلم در آموزش به دانش آموزان را نشان دهد؛ معلم هایی که این روزها بیش از هر چیز صدای چوب و ترکه هایشان بلند است! تنبیه بدنی در مدارس اگر چه خیلی وقت است غیر قانونی شناخته شده اما این روزها با انواع و اقسام آن رو به رو هستیم. فیلم و عکس های منتشر شده حاکی از آن است که معلمان دیگر از چوب و ترکه گذشته اند و این روزها با مشت و لگد به جان دانش آموزان افتاده اند! از جمله گزارش هایی که بارها در حوزه آموزش و پرورش مخابره می شوند، گزارش هایی هستند که روایتگر تنبیه دانش آموزان در مدارس اند؛ تنبیه هایی که بارها گزارش می شوند و تنها بخش کوچکی از آن ها در رسانه ها و فضای مجازی بازتاب می یابند، چراکه دوربینی برای ثبت و ضبط و مستندسازی خیلی از آن ها در دست نیست. در این بین خشونت های کلامی و الفاظی که اکثرا مسئولین مدرسه برای تحقیر و تنبیه دانش آموزان استفاده می کنند شاید زخمش عمیق تر و کاری تر از چوب تری باشد که به کار می برند! جالب است بدانید که این نوع خشونت کلامی بسیار شایع تر از انواع دیگر خشونت ها است تا جایی که در یکی از کلیپ هایی که چندی پیش منتشر شده بود دیدیم که یک معلم دانش آموزی را افغانی خطاب میکرد و او را کتک می زد! یا معلم دیگر به زور سعی داشت دانش آموزی را روی زمین بنشاند و در این میان از هیچگونه خشونت کلامی هم فروگذار نبود!

انتقاد از عملکرد آموزش و پرورش

روزنامه آرمان ملی در گزارشی انتقادی از مانور نظامی در مراسم بازگشایی مدرسه ای ابتدایی در شهرستان قم، با معصومه بیاتی روانشناس کودک در ارتباط با تاثیر این اتفاق بر ذهن دانش آموزان، گفت و گو کرده و آورده است: ما در هیچ جای دنیا سابقه چنین اتفاقی را نداشتیم و هیچ زمانی ایجاد فضای امنیتی و رعب و وحشت در مدارس سابقه نداشته و ندارد. شما حالا اگر به آن دانش آموزانی که در حیات مدرسه حضور داشتند و از شدت ترس اشک می ریختند، مراجعه کنید شاهد خواهید بود که قطعا آنها از نظر روحی و روانی دچار مشکل هستند. بی تردید آثار روحی و ترس ناشی از این اتفاق را نمی توان بر روی کودکان به راحتی جبران کرد و سال ها زمان نیاز دارد که ذهن آنها از این اتفاق پاک کرد. از سوی دیگر کدام مدیر و با چه انگیزه ای باعث ایجاد این مانور در مدرسه ابتدایی می شود، خود این موضوع باعث ترس بچه ها از پلیس خواهد شد، در حالی که همه می دانند، نامناسب ترین اقدام برای نشان دادن اقتدار پلیس حیات مدرسه ابتدایی است. دریغ از پیگیری باتوجه به این صحبت ها سوالی که مطرح می شود این است که وزیر آموزش و پرورش، چطور با یک معلم که یک دانش آموز را تنبیه کرده به این سرعت برخورد می کند، در حالی که مدیری که با تخلفات زیاد که در سیستم بازرسی استانداری قم در حال بررسی است و باعث ترس و اضطراب روحی در میان ۳۰۰ تا ۴۰۰ دانش آموز شده است، برخوردی نمی کند و باید به کار خود ادامه دهد و دریغ از یک توبیخ کتبی. بی تردید هیچ فردی در کشور تنبیه بدنی دانش آموزان را تایید نمی کند، اما چطور شخص وزیر در مقابل مدیری که خود را منتسب بی جهت به دفتر رئیس قوه مقننه می داند، سکوت می کند این جای سوال دارد. در حالی که سیاست زدگی سم مهلکی بر پیکره نهاد بزرگ آموزش و پرورش به حساب می آید.

علیرضا نیک نژاد کارشناس آموزشی نیز در گفت وگو با خبرنگار این روزنامه می گوید: درباره آنچه که در یکی از مدارس یزد رخ داد، همه جامعه و معلمان این موضوع را تایید نمی کنند و باید تلاش کنیم که این تنبیه های بدنی در سیستم آموزشی کشور به حداقل برسد. مشکل تنبیه بدنی در کشور ما جنبه های فرهنگی و اجتماعی دارد و فقط شامل دانش آموزان نمی شود... اما با توجه به همه گیر شدن تلفن های همراه با دوربین، این موضوع در سطح جامعه و مدارس کاهش چشمگیری داشته است. وزیر آموزش پرورش در یک اقدام شایسته از طرف یک میلیون معلم احساس شرمساری کرده و از خانواده پسر تنبیه شده عذرخواهی کرده است...

روزنامه آفتاب یزد در بخشی از گزارش خود نوشت: بسیاری از ما در طول چند سال اخیر نه تنها شاهد تنبیه بدنی معلمان در مدارس مختلف کشور بوده ایم که حتی هرازگاهی در مواردی شاهد دست به دست شدن فیلم هایی در فضای مجازی هستیم که هیچ کدام از آن ها دربرگیرنده این بخش از آئین نامه نمی شوند. از ناظم و مدیر یا حتی معلمی که خود، یکی از بدیهیات قانونی را زیر پا گذاشته و با توسل به روش های غیر قانونی مثل تنبیه بدنی، سعی درتربیت، آموزش و تحمیل خواسته های خود به دانش آموزان دارند، نباید قانونمند بودن دانش آموزان مدرسه اش را انتظار داشت. حتی اگر آن خواسته ی آن ها بر قراری نظم در مدرسه باشد، با توجه به اینکه دانش آموزان معمولا در سنین ابتدایی قرار دارند این موضوع امکان پذیر نخواهد بود. داستان تلخی که امروز در یزد شاهد آن هستیم ناشی از اعتماد بی چون و چرای جامعه از نهاد مدرسه و سهل انگاری های آموزش و پرورش در رابطه با موضوع تنبیه بدنی دانش آموزان است.

واکنش ها به توییت وزیر آموزش و پرورش

به گزارش روزنامه اعتماد، توییت وزیر آموزش و پرورش با دو نوع واکنش روبه رو شد؛ کسانی که برخورد و واکنش او را ستودند و گفتند که در حوزه آموزش و پرورش چنین رفتارهایی نباید صورت گیرد و کسانی که معتقد بودند، وزیر آموزش و پرورش باید به وضعیت معلمان هم رسیدگی کند. از مطرح کردن مطالبات فرهنگیان گرفته تا لزوم محافظت از معلمان در برابر آسیب های مدرسه، معلمان با زبان تند و ملایم شروع به واکنش نشان دادن به حاجی میرزایی کردند. حفظ حرمت دانش آموزان و اولیای گرامی آنها بر تمامی ارکان آموزش و پرورش اعم از معلم، مدیر و... امری ضروری است و پیگیری سریع شما هم قابل تقدیر، اما به راستی همین سرعت عمل و جدیت در هنگام ضرب و شتم معلمان و بی احترامی و توهین به آنها در جهت احقاق حق آنها صورت می گیرد؟ من با ۲۰سال سابقه چنین چیزی ندیدم. این یک نمونه از واکنش ها بود که از سوی یکی از معلمان صورت گرفت، یکی از واکنش هایی که وزیر هم به آن پاسخ داد و نوشت:حتما اگر مطلع شوم، پیگیری می کنم. کسی که قدر معلمش را نشناسد، قدر نخواهد دید. پاسخ وزیر، پاسخ از سوی یک معلم دیگر را به همراه داشت: پس بی زحمت به فکر چند معلم زندانی خود که در جهت احقاق حقوق فرهنگیان زندانی شدند، باشید. در میان کاربرانی که به واکنش وزیر پاسخ دادند، کسانی بودند که معتقدند موضوع تنبیه بدنی دانش آموزان را با برخوردهای قهری با فرد خاطی نمی توان برطرف کرد چون اصل ماجرا نادیده گرفته می شود. برخی تنبیه و خشونت های ریز و درشت موجود در مدرسه ها را حاصل شرایط دشواری می دانند که به معلمان تحمیل می شود.

آیین نامه اجرایی مدارس درباره تنبیه
روزنامه آفتاب یزد نوشت: آئین نامه مدارس، آئین نامه ای است که در سال ۱۳۷۲ به تصویب رسیده است و در طی این چند سال در مدارس ما مورد استفاده قرار می گیرد؛ آئین نامه ای که با وجود کلی گویی های فراوان و ندادن راه حل مشخص به معلمان و کادر آموزشی، آن قدر کارایی دارد که بشود از آن این گونه برداشت کرد که تنبیه بدنی و آزار جسمی و روحی دانش آموزان تخلف محسوب می شود؛ تا جایی که اگر نگاهی به ماده های این آئین نامه بیندازید خواهید فهمید که در طول همه این سال ها در بیشتر موارد و در بسیاری از مدارس هیچ گونه از این موارد رعایت نمی شود.
 

به گزارش نامه نیوز، آیین نامه اجرایی جدید مدارس در شورای عالی آموزش و پرورش در دست بررسی است اما در آیین نامه فعلی مدارس به موضوع تنبیه به طور کامل پرداخته شده است. در ماده ۷۴ آیین نامه اجرایی مدارس آمده است: قصور و سهل انگاری دانش آموزان نسبت به انجام وظایف خود تخلف محسوب می شود؛ مدیر، شورای مدرسه، معاونان و مربیان موظفند قبل از اعمال هرگونه تنبیه از وضع و موقعیت محصل آگاهی یابند و در جستجو و انگیزه علـت تخلف برآیند و به نسبت رفع آن اقدام کنند.

در ماده ۷۵ نیز آمده است: تنبیه باید توجه دانش آموز را به اشتباه خود جلب و زمینه مناسب را برای ایجاد رفتار مطلوب در وی فـراهم نمایـد لذا اعمال تنبیه باید متکی به یافته های علمی و استفاده از الگوهـای مناسـب تغییـر رفتـار باشـد تـا موجـب تجری دانش آموز و اصرار وی بر تکرار اشتباه نشود. هرچند درباره این آیین نامه نیز نقدهای وجود دارد و در آیین نامه جدید اجرایی مدارس اصلاحاتی انجام شده است اما آیا همین آیین نامه مورد توجه مسؤولان مدارسی که اقدام به تنبیه دانش آموزان کردن، قرار گرفته است.

رسانه های اصولگرا

واکنش معلمان در فضای مجازی

به گزارش روزنامه خراسان، به دنبال ماجرای دانش آموز یزدی، بحث ها در فضای مجازی به ویژه در توئیتر داغ بود. تعدادی از کاربران که خود را معلم معرفی کرده اند این پرسش را مطرح کردند که بالاخره با دانش آموزی که به هیچ روشی با کلاس همراه نمی شود و موجب اخلال در فضای کلاس است چه باید کرد؟ یکی از این معلمان این طور نوشته است: آقای وزیر یک معلم در کلاس درس چه ابزار تنبیهی دارد!؟ پس جایگاه یک معلم در برابر یک دانش آموز بی ادب چگونه باید حفظ شود؟ چرا باید همیشه در هر شرایطی حق را به دانش آموز داد؟ آقایانی که مدیر و وزیر و... هستید اگر خودتان توانستید مانند معلمان در کلاس درس این توهین ها را تحمل کنید آن وقت بیایید و قاطعانه عمل کنید...

همچنین یک معلم دیگر نیز از وزیر آموزش و پرورش خواسته است که از کارمندان خود حمایت کند. این معلم در صفحه شخصی خود نوشته است: آقای وزیر بروید از دستگاه های دیگر یاد بگیرید که چگونه از کارمندان خود حمایت می کنند. کافی است یک نفر به کارمند یک اداره بی احترامی کند، همه آن دستگاه می آیند و پشت کارمندشان می ایستند... اما یک معلم دیگر با این دیدگاه مخالف است و در پستی نوشت: بعید می دانم این  همکار عزیز دیدگاهش این باشد که وزیر باید از هر کاری اگرچه غلط در زیر مجموعه اش حمایت کند. به هرحال آن طور که گفته می شود، دانش آموز یزدی یکی از گوش هایش در این تنبیه آسیب جدی دیده است. کدام عقل و منطقی این نوع تنبیه را تایید می کند؟

طرح خشونت زدایی همه جانبه از مدارس ابتدایی

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: اعتقاد داریم محیط مدرسه علاوه بر فضای فیزیکی، یک فضای عاطفی، روانی و اجتماعی هم دارد که به شدت در رشد شخصیت کودکان موثر هست و با توجه به اینکه داشتن امنیت روانی، عاطفی و امنیت اجتماعی در فضای مدرسه هم به تربیت بهتر و هم به یادگیری بهتر کمک می کند، دنبال این هستیم تا از طریق توانمندسازی کادر مدرسه شامل مدیران، معلمان، والدین، دانش آموزان و همه ذینفعانی که با کودکان سر و کار دارند، این آگاهی را ایجاد کنیم و این آموزش ها را ارائه دهیم که همه نسبت به انواع خشونت حساسیت داشته باشند؛ بایدها و نبایدها را در این زمینه ببینند و به خصوص مرکز آن در این طرح، روی خشونت های غیرفیزیکی است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha