قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۷۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برنامه سازمان زمین شناسی برای احیای ژئوپارک ها در نواحی کم درآمد

با توجه به هزینه بر بودن مطالعات تخصصی و تفصیلی برای شناسایی و پتانسیل یابی مناطق مستعد ژئوپارک، سازمان زمین شناسی در رویکرد جدید خود اقدام به تامین مالی این مطالعات در قالب سرمایه گذاری مشارکتی خواهد کرد. 

برنامه سازمان زمین شناسی برای احیای ژئوپارک ها در نواحی کم درآمد

نازنین بدری مسئول مطالعات میراث زمین شناختی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: با توجه به هزینه بر بودن مطالعات تخصصی و تفصیلی مربوط به شناسایی و پتانسیل یابی مناطق در زمینه ژئوپارک، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در رویکردی جدید بر اساس وظیفه حاکمیتی خود اقدام به تامین مالی مطالعات در قالب سرمایه گذاری مشارکتی در این زمینه خواهد کرد.

وی اجرایی کردن این طرح را مستلزم اعلام آمادگی مناطق و تامین اعتبار سهم مشارکت کننده دانست و ادامه داد: پیش از این مناطق درخواست کننده به طور یک طرفه به تامین اعتبار برای انجام مطالعات مبادرت کرده بودند ولی این امر هزینه زیادی را برای مناطق در برداشت. طبق رویکرد جدید، در صورت انجام صحیح فرایندها با نظارت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان تنها مرجع حاکمیتی مربوط به مطالعات و شناسایی ژئوپارک ها در کشور،  مناطق می توانند پروسه ژئوپارک شدن را در مدت زمان کوتاهی به نتیجه برسانند.

بدری، در خصوص نحوه ثبت ژئوپارک ها با سرمایه گذاری مشارکتی در کشور توضیح داد: برای این امر ابتدا توسط بخش حاکمیتی منطقه میزبان با سرمایه گذاری بخش دولتی آغاز اقدام می شود و در ادامه با جذب سرمایه گذار و فعال شدن جامعه محلی و بخش خصوصی مبادرت به ثبت و توسعه ژئوپارک ها خواهد شد. مناطق مستعد پس از طی کردن مراحل مقدماتی و آماده سازی به عنوان ژئوپارک مطابق با برنامه اصولی و صحیح، می توانند برای ثبت ملی و سپس جهانی اقدام کنند.

مسئول مطالعات میراث زمین شناختی سازمان زمین شناسی با تاکید بر لزوم حرکت منظم کشور در انجام مطالعات ژئوپارک ها و پرهیز از دوباره کاری ها و حرکت در مسیر درست، خاطر نشان کرد: فعالیت های تخصصی این حوزه به صورت هدفمند و با نظارت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دنبال خواهد شد. شکل گیری کارگروه ملی ژئوپارک های کشور با محوریت این سازمان و همکاری سازمان های حفاظت محیط زیست، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و کمیسیون ملی یونسکو، با تدوین برنامه های اصولی در خصوص شناسایی و معرفی پدیده های منحصر به فرد مناطق و نظارت بر اجرای پروژه های مرتبط با ژئوپارک در کشور از جمله اقدامات ما در این راستا خواهد بود.

وی تاکید کرد: بدون شک، توسعه گردشگری تخصصی و پایدار از طریق ژئوپارک ها با فراهم کردن فرصت های جدید برای بسیاری از روستاها و مناطق کم درآمد حیات دوباره می دهد و موجب توسعه این نواحی شده و این سکونتگاه ها را پابرجا نگه می دارد. دارا بودن طرح جامع مدیریتی، حفاظتی و بهره برداری، ارائه تسهیلات و خدمات در سطح استاندارهای ملی و فراملی و مدیریت یکپارچه و هماهنگ و درگیر کردن جوامع محلی در این زمینه می تواند این مناطق را به مقصدی برای توسعه زمین گردشگری (ژئوتوریسم) و طبیعت گردی تبدیل کند.

انتهای پیام 

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha