قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۷۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا شرایط کنونی بهترین فرصت برای فعالیت جنبش نم است ؟

یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: در حال حاضر بهترین فرصت برای کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها فراهم شده تا بتوانند با تقویت مولفه های مشترک خود بدون وابستگی به آمریکا در عرصه بین المللی نقش موثر و مهمی را ایفا کنند.

چرا شرایط کنونی بهترین فرصت برای فعالیت جنبش  نم است ؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  حسین اکبری با بیان اینکه زمانی که جنبش غیرمتعهدها شکل گرفت ماهیت این جنبش این بود که کشورهای عضو ،خارج از اراده دو سلطه غرب و شرق آن زمان در عرصه جهانی نقش ایفا کنند، گفت: شعار اصلی آن ها در فرایند تشکیل  توجه به مسائل اقتصادی بود ، ولی کشورهای عضو بر این موضوع نیز  تأکید داشتند که در مسائل سیاسی نیز وحدت نظر داشته باشند و تحت سلطه شرق و غرب آن زمان قرار نداشته باشند ولی متأسفانه بعد از مدت کوتاهی به دلیل سلطه قوی شوروی و آمریکا بخشی از کشورهای این جنبش به غرب و بخشی به شرق گرایش پیدا کردند.

وی با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی فضای جدیدی در تحولات بین الملل ایجاد شد، اظهار کرد: در آن مقطع این سوال بوجود آمده بود که با توجه به فروپاشی شوروی، وضعیت جهانی به چه سمتی خواهد رفت و آیا فضای یک قطبی خواهد بود و یا اینکه با ظهور قطب های جدیدی چندجانبه گرایی در عرصه بین المللی ایجاد می شود؟ گفت: در همان مقطع آمریکایی ها اصرار بر یک جانبه گرایی داشتند و تلاش کردند که با قدرت نظامی و اقتصادی خود یک جانبه گرایی در عرصه بین المللی را ادامه بدهند. در همین چارچوب بعضا دست به انجام عملیات های پیشگیرانه و یا پیشرفتانه زدند که حمله به افغانستان و عراق را می توان در این چارچوب عنوان کرد. آن ها در واقع می خواستند این پیام را به جهان بدهند که هر کشوری که در اردوگاه لیبرال دموکراسی آن ها قرار نگیرد با تهدید جنگ روبرو می شود.

وی با اعتقاد بر اینکه آمریکایی ها طی سال های اخیر در پیشبرد این استراتژی خود موفق نبوده اند اظهار کرد: تفکرات در عرصه بین الملل نیز تغییر کرده است و بسیاری از ملت ها و دولت ها به این نتیجه رسیده اند که آمریکایی ها دیگر نمی توانند براساس نگاه یک جانبه گرایی خواسته خود را به همه تحمیل کنند و دیگر ملت ها مجبور نیستند که ارزش های مورد نظر آن ها را بپذیرند.

سفیر پیشین ایران در لیبی  با بیان اینکه شکست این استراتژی آمریکا چند حقیقت را روشن کرده است ، از جمله اینکه آمریکا قدرت مطلق در دنیا نیست، ادامه داد: در همین چارچوب این موضوع بر همگان روشن شده است که اگر کشوری براساس دموکراسی واقعی حرکت کند و از استقلال خود دفاع کند می تواند در برابر خواسته های یک جانبه آمریکا بایستد و در واقع اتحاد کشورهای ضد آمریکایی و استقلال طلب می تواند سدی در برابر سیاست های یک جانبه گرایانه آمریکا باشد.

وی با بیان اینکه علیرغم تلاش های آمریکا جهت استمرار یک جانبه گرایی باید بپذیریم که دنیا در حال حرکت به سمت چند قطبی شدن است، تصریح کرد: در همین چارچوب باید گفت اکنون بهترین زمان برای فعالیت جنبش نرم در راستای گسترش چند جانبه گرایی است به شرطی که کشورهای عضو حوزه های مشترک سیاسی، اقتصادی و امنیتی خود را تقویت کنند و این اعتماد را داشته باشند که می توانند منافع خود را بدون حضور آمریکا تأمین کنند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha