قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۶۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آذربایجان غربی یکی از مسیرهای هفتگانه پرندگان مهاجر در کشور است

استان ها آذربایجان غربیمهاباد رییس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: این استان به دلیل دارا بودن ۷۰ زیستگاه آبی یکی از مسیرهای مهم هفتگانه مهاجرت پرندگان در کشور به شمار…

آذربایجان غربی یکی از مسیرهای هفتگانه پرندگان مهاجر در کشور است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، امید یوسفی روز جمعه در حاشیه پایش و سرشماری پستانداران مناطق بوکان با اشاره به اینکه مهاجرت پرندگان به زیستگاه های ابی استان در ۲ فصل پاییز و بهار انجام می گیرد اظهار داشت: با توجه به مناسب بودن شرایط زیستی در تالاب ها و زیستگاه های آبی در فصول مهاجرت بیش از ۲۰۰ گونه پرنده مختلف وارد آذربایجان غربی می شوند.

وی با بیان اینکه بیشترین مهاجرت به حوزه تالاب های مهاباد و نقده انجام می شود، اظهار داشت: مهاجرت هزاران پرنده زیبا به تالاب ها و رودخانه های آذربایجان غربی اتفاق کم نظیری است که در هنگام مهاجرت در ۲ فصل پاییز و بهار در استان روی می دهد که نمونه مشابه آن را کمتر می توان در سایر استان های کشور مشاهده کرد.

وی در خصوص گونه های پرندگان مناطق آبی استان افزود: هم اکنون پرندگانی آبزی و کنارآبزی همانند آنقوت، تنجه، پلیکان های سفید و خاکستری، قوی فریادکش و گنگ، فلامینگو و انواع درناها در استان وجود دارند.

وی اضافه کرد: تالاب های آذربایجان غربی به دلیل امنیت و شرایطی زیستی مناسبی که برای پرندگان دارد، استراحتگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه ساله در مسیر پرواز خود وارد آنها می شوند.

«یوسفی» با بیان اینکه این شرایط مناسب از یکسو و از سویی دیگر احیای دریاچه ارومیه موجب شده امسال بیش از ۶۰ هزار قطعه فلامینگو در سواحل و پارک ملی دریاچه ارومیه مشغول استراحت و تغذیه شوند افزود: تالاب های «سولدوز» و «حسنلو» در شهرستان نقده، «کانی برازان» در مهاباد و پارک ملی دریاچه ارومیه مهمترین زیستگاه فلامینگوها در استان به شمار می رود.

رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: فلامینگو و انواع اردک سانان از جمله گونه های مقیم استان به شمار می روند. 
یوسفی با اشاره به زندگی اردک سرسفید در آذربایجان غربی گفت: اردک سرسفید جزو گونه های در معرض خطر انقراض است اما این استان مهمترین زیستگاه آن در کشور محسوب می شود. 
وی با اشاره به گونه های پرندگان اعم از مهاجر و بومی در استان افزود: مرغ آتشین، فلامینگو، انواع مرغابی ها، پلیکان، تنچه، قو، عروس غاز، غاز خاکستری، درنای طناز، درنای خاکستری، کاکائی صورتی، اردک سرسبز، آنقوت، کرکس، قرقی، عقاب طلایی، دلیجه، کبک معمولی، آوست، کاکائی نقره ای، جغد کوچک و کبوتر چاهی از پرندگان پارک ملی دریاچه ارومیه و سایر زیستگاه های استان هستند. 

وی در مورد پایش و سرشماری پستانداران مناطق مختلف بوکان نیز افزود: چهار گروه امروز پنجشنبه کار پایش و سرشماری قوچ و میش ارمنی را در بوکان انجام خواهند داد.
 وجود تالاب های متعدد در آذربایجان غربی و تنوع زیستی موجود در این تالاب ها و اطراف آنها سبب شده این مظاهر زیبای خدادادی، در بسیاری از ایام سال، پذیرای انواع پرندگان باشند. 
بنا به اعلام حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، در این استان ۳۰ تالاب فصلی، دایمی، طبیعی و یا انسان ساخت با آب شور و شیرین وجود دارد که هم اکنون پذیرای بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر هستند. 

سرشماری حیات وحش در سطح ۲۵۰ هزار هکتار از عرصه های طبیعی و مناطق حفاظت شده استان از ۱۷ مهرماه آغاز و تا ۲۵ آذرماه با هدف اطلاع از وضعیت زاد و ولد گونه ها و شناسایی نوع تعرض و تهدید گونه ها ادامه خواهد داشت.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha