قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۵۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک مدرس دانشگاه مطرح کرد:

رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه ها نداریم!

یک مدرس دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشکده هنرِ دانشگاه سوره، مولف و پژوهشگر می گوید: ما چطور می توانیم در مورد جشنواره تئاتر کودک و نوجوان صحبت کنیم، در حالی که چنین رشته ای در دانشگاه های مان وجود ندارد و آیا این وجود نداشتن ضدِ شکوفایی ای که به دنبالش هستیم، نیست؟

رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه ها نداریم!

اکرم قاسم پور با بیان اینکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان باید میزبان بهترین نمایش هایی باشد که در طول سال روی صحنه رفته اند یا در مقام تهیه کننده به حمایت از تولیدات تازه بپردازد، با بیان این مطلب ادامه داد: از آن چه در طول سال در حوزه تئاتر کودک و نوجوان اتفاق افتاده است نباید چشم پوشی کرد زیرا نقاط ضعف و قوت شان مشخص است و صرف نظر از این که مجری شان چه کسانی بوده اند، اتفاقات طول سال هستند که اکنون و پس از رخ دادن معایب و مزایای شان پیداست و از پتانسیل های نمایشی شان آگاه هستیم. از سوی دیگر جشنواره می تواند نمایش هایی را در قالب تولیدات تازه سفارش دهد، اما این سفارش دادن ها از دید من نباید در حوزه هایی محدود و به نفراتی خاص اتفاق بیفتد. این سفارش می تواند به نیروهای متفاوت داده شود. نیروهایی که در طول سال آموزش هایی دیده اند و یافتن شان مستلزم وجود رابطه میان متولیان جشنواره و نیروهای در حال آموزش است.

او که حوزه کار تخصصی اش نمایش خلاق و بداهه پردازی در تئاتر کودک و نوجوان است و در این زمینه مقاله های متعددی نوشته است،یادآور شد: این سفارش دادن از دید من به دو گونه است، یا سفارش دادن به متخصصینِ خاص، شناخته شده، با تجربه و حرفه ای، یا سفارش دادن به دانشجویان. در مورد دسته دوم، این گروه از طریق پرداختن به سفارشی زیر نظارت جشنواره و به عنوان مثال با کمک مشاورانی که در کنارشان قرار می گیرند، اثری را تولید می کنند که محصول نوع خاصی از آموزش است. بنابراین سوال این است که جشنواره در این زمینه، خود را به نیروهای تحت آموزش نزدیک کرده است یا نه و این نزدیکی در دستور کار جشنواره بوده است یا خیر؟ در این جا حوزه ارتباطات جشنواره و تعاملش با مراکزی چون دانشگاه ها مطرح می شود که از دید من می تواند نقطه وصل شایان توجه ای باشد. چون زمینه تجربه ای را برای دانشجویانِ تحت آموزش فراهم می کند و امکان دیده شدن شان را افزایش می دهد. سفارش به نیروهای متخصص امری تجربه شده است و اکنون باید به این سوال پاسخ داد که آیا جشنواره قصد نزدیکی خود به نیروهای جوان را دارد یا خیر؟

این نویسنده مقاله «ضرورت وجود نمایش خلاق در دنیای کودکان با تامل بر مفهومِ آهستگی» در خصوص ضرورت توجه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان به آثاری در حوزه نمایش خلاق، گفت: ما در حوزه نمایش خلاق تجربیات متعددی کرده و می کنیم و افراد بسیاری با این سیستم کار می کنند و حضورش در تئاتر کودک و نوجوان بی بروبرگرد اجتناب ناپذیر است اما این که جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان چه میزان به گسترش آن فکر کرده چیزی است که باید از متولیان جشنواره پرسید که توجه به این مبنایی ترین شیوه برای نزدیکی به جهان ذهنی کودک و نوجوان در دستور کارشان هست یا نه؟ و نباید فراموش کرد که در غیر این صورت ما با اجراهایی مواجه می شویم که حتی با وجود تغییرات ظاهری، در پایه و اساس به تکرار همان اتفاقات گذشته می پردازند یا با آثاری مواجه می شویم که فوق العاده مدرنند اما در ارتباط با کودک و نوجوان از پایه های درستی برخوردار نیستند.

نویسنده کتاب های داستان کودکان و نوجوانانی چون «سنجاب دم کوتاه»، «لبخند نیلوفر»، «زیر درخت خرمالو» و... در پاسخ به این سوال که اگر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان را جوانی 26 ساله در نظر بگیریم جایگاه آن در حوزه تئاتر کودک و نوجوان ایران کجاست، توضیح داد: نقاطی که جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بر آن متمرکز می شود باید نقاط وصل کننده تمام نیروهایی باشد که در این عرصه مشغول فعالیت هستند. سوال این است که این اتفاق در طول این 26 سال افتاده است یا نه؟ اگر افتاده است باید تبریک گفت و اگر نیفتاده است باید توجه کرد که این یک خلاء است و بسیاری از آدم هایی که احتمالا می توانند تاثیرگذار باشند چه متخصصینِ باتجربه و چه دانشجویانِ جوان، اگر با مرکزیت جشنواره به یکدیگر متصل نشوند به وضعیت خورشید- سایه دچار خواهیم شد. یعنی چیزی بیش از اندازه در معرض نور قرار خواهد گرفت و بیش از اندازه دیده خواهد شد و چیزی بیش از اندازه در سایه باقی خواهد ماند و دیده نخواهد شد که این به نفع جشنواره تئاتر کودک و نوجوان نیست. به عقیده من آن نقاطی که در سایه اند باید شناخته شوند. جشنواره می تواند فقدان رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه ها را پوشش دهد و یادآوری کند. در حال حاضر نیروهای علاقه مند به تئاتر کودک و نوجوان به صورت آزاد در این حوزه فعالیت می کنند و توجه جشنواره به نقاطی که در سایه قرار دارند می تواند ضرورت ایجاد این رشته را مطرح و پیگیری کند.

نویسنده مقاله «نقش اساطیر و ادبیات کلاسیک در نمایش خلاق» در پایان افزود: ما چطور می توانیم در مورد جشنواره تئاتر کودک و نوجوان صحبت کنیم، در حالی که چنین رشته ای در دانشگاه های مان وجود ندارد و آیا این وجود نداشتن ضدِ شکوفایی ای که به دنبالش هستیم، نیست؟ آموزش هایی که علاقه مندان به تئاتر کودک و نوجوان دیده اند یا پراکنده بوده است و یا دوره ای، یعنی دوره هایی را از سر گذرانده اند که هیچ کدامش جایگزین یک رشته دانشگاهی نمی شود. در حالی که اگر در انتظار درخشش هستیم باید نیروهای متناسب با آن را پرورش دهیم. بنابراین به نظر من جایی مانند جشنواره در وهله اول باید بر ایجاد مراکزی برای تدریس این آموزش ها تاکید کند و این مراکز از نظر من دانشگاه ها هستند که باید این رشته را حتی تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ایجاد کنند. چنین رویکردی می تواند ورای آیین نامه ها و ورای این که چیزی مصوب شود یا نه که قطعا مثبت خواهد بود و نمی خواهم اهمیتش را نادیده بگیرم، جریان ساز باشد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha