قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۵۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل:

احیای موقوفات و وقف های مشارکتی در اولویت برنامه هاست

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: احیای موقوفات با هدف بهره مندی آحاد مردم و همچنین توسعه وقف های مشارکتی جزو برنامه های اداره کل اوقاف و امور خیریه است.

احیای موقوفات و وقف های مشارکتی در اولویت برنامه هاست

حجت الاسلام مهدی ستوده در گرامیداشت هفته وقف در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه اظهار کرد: ما در یک موقعیت خاص و متفاوت از گذشته قرار داریم که قطعا با همراهی رسانه ها و تقویت برنامه های اطلاع رسانی می توانیم از موقوفات، بقاع متبرکه و امامزاده ها به عنوان محل آرامش همراه با معنویت و فرهنگی استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان اردبیل 177 بقاع متبرکه و امامزاده وجود دارد که سعی بر این است تا ضمن تبدیل امامزاده ها به قطب فرهنگی نسبت به حفظ امینانه نیات واقفان ورود پیدا کرده و در این زمینه از ظرفیت این مراکز برای توسعه خدمات به اقشار مختلف استفاده کنیم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: البته در کنار اجرای برنامه های مختلف فرهنگی در امامزاده ها و بقاع متبرکه و اجرای امینانه نیات واقفین تلاش ما بر این است تا مردم را به این امر خطیر سوق داده و نسبت به احیای موقوفات نیز آستین بالا بزنیم.
ستوده از وقف به عنوان سنت زیبا و حسنه اهل بیت و توصیه شده در تمامی ادیان و مذاهب یاد کرد و افزود: این حرکت مصداق عمب بر و نیکوکاری و دگرخواهی است که ضرورت دارد آحاد مختلف جامعه را نسبت به اهمیت این امر و ماندگاری آن بیشتر آشنا کنیم.
وی ادامه داد: در کنار این برنامه ها ما سعی داریم تا به صورت عینی از موقوفات نگهداری کنیم و آنها را تبدیل به احسن کرده و نسبت به ماندگاری آنها تلاشی جدی انجام دهیم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل تصریح کرد: با توجه به اینکه عرصه وقف به هیچ وجه قابل انتقال نیست، از همین روی تلاش می شود به درستی به نیت واقفان عمل شود و در احسن وجه از موقوفات، بقاع متبرکه و امامزاده ها صیانت کرده و زمینه احیای آنها را به عنوان یک رویکرد جدید در این سازمان مدنظر قرار دهیم.
ستوده بیان کرد: باید به گونه ای این مکان ها برای استفاده عموم آماده شود تا در کنار عمل به نیات واقفان نسبت به توسعه وقف های جدید متناسب با نیاز جامعه نیز به خوبی عمل کنیم.
وی گفت: درگذشته اکثر واقفان با نیات مذهبی نسبت به ساخت مسجد، عزاداری امام حسین، اطعام فقرا و سایر کارهای خیرخواهانه و اجتماعی وقف خود را انجام می دادند، در حالی که در شرایط کنونی باید به تناسب نیاز جامعه در بخش های اشتغال، مشکلات اقتصادی مردم و همچنین حوزه فناوری و آی تی بتوانیم نسبت به ثبت وقف اقدام کنیم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل افزود: در اکثر امامزاده ها کارهای توسعه ای و عمرانی در کنار فعالیت های فرهنگی در مناسبت های مختلف در دستور کار قرار گرفته به طوری که ما برنامه هایی چون آرامش بهاری - ضیافت الهی، نشاط معنوی و دیگر برنامه ها را در مناسبت ها و فصول مختلف سال در این مکان های معنوی برگزار می کنیم.
ستوده به پذیرایی شایسته زائران اربعین حسینی در امامزاده های استان به ویژه سیدصدرالدین اشاره کرد و گفت: مجموعه میراث فرهنگی در اسکان گردشگران و مسافران مدیون این امامزاده هاست، چرا که اگر این مکان ها در امر خدمت رسانی به مسافران فعال نشوند بخش عظیمی از کارها عقیم و بی نتیجه می ماند.
وی همچنین به وجود چهار هزار و 200 رقبه در استان اشاره و خاطرنشان کرد: از این تعداد دو هزار و 400 رقبه در بخش کشاورزی و تولید محصولات زراعی است که ما سعی داریم از این رقبات برای کمک به فقرا و اطعام آنها استفاده کنیم.
انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha