قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۵۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس جمهور وارد باکو شد

رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به دعوت رسمی همتای آذربایجانی خود جهت حضور و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد وارد باکو پایتخت آذربایجان شد.

رئیس جمهور وارد باکو شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در رأس یک هیئت عالی رتبه اقتصادی و در پاسخ به دعوت رسمی الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان جهت حضور و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با استقبال «شاهین مصطفی اف» معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان وارد باکو پایتخت این کشور شد.

در این سفر وزرای امور اقتصاد و دارائی، راه و شهرسازی، نیرو و همچنین تعدادی از مشاوران و معاونان دفتر رئیس جمهوری روحانی را همراهی می کنند.

رئیس جمهوری علاوه بر سخنرانی در اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و تشریح و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسایل مهم منطقه ای و بین المللی، دیدارهای دوجانبه ای نیز با رئیس جمهور آذربایجان خواهد داشت که در آن مهمترین مسائل در روابط تهران - باکو و روند اجرای موافقتنامه ها و طرح های مشترک بررسی می شود.

دیدارهای جداگانه با برخی سران حاضر در این اجلاس و گفت وگو درباره مهترین مسائل فی مابین، منطقه ای و بین المللی از جمله دیگر برنامه های سفر روحانی به کشور آذربایجان است. رئیس جمهوری شامگاه جمعه به تهران باز خواهد گشت.

براساس این گزارش، جنبش غیرمتعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین المللی است که در سال ۱۹۶۱ میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد پایتخت یوگسلاوی تأسیس شد. هم اکنون ۱۲۰ کشور جهان عضو رسمی و ۱۷ کشور نیز عضو ناظر جنبش غیرمتعهدها هستند که می توان گفت این جنبش تقریباً بیش از دو سوم اعضای سازمان ملل متحد و ۵۵ درصد جمعیت دنیا را تشکیل می دهد.

هفدهمین نشست سران اواخر شهریور ۱۳۹۵ در جزیره مارگاریتای ونزوئلا و شانزدهمین نشست هم نیمه اول شهریور ۱۳۹۱ با شعار «صلح پایدار در سایه همکاری مشترک» در تهران برگزار شد. ریاست جنبش سه ساله است، ولی در پی تحولات سا ل های اخیر در ونزوئلا، ریاست ایران بر این جنبش چهار سال به طول انجامید.

در هجدهمین اجلاس نشست سران عضو جنبش عدم تعهد جمهوری آذربایجان ریاست دوره ای این جنبش را برای یک دوره سه ساله (۲۰۲۲- ۲۰۱۹) بر عهده می گیرد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha