قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۳۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دیوار، فروشنده پری شاهرخ را به دام انداخت

استان ها همدانهمدان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: پیرمرد ۶۰ ساله ای که اقدام به فروش پرنده پری شاهرخ در سایت دیوار کرده بود، شناسایی شد.

دیوار، فروشنده پری شاهرخ را به دام انداخت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، جواد نوری اظهر روز چهارشنبه بیان کرد: پس از رصد فضای مجازی و اطلاع از فروش یک پرنده در سایت دیوار، قرار صوری با فروشنده این پرنده گذاشته شد.

وی اضافه کرد: پیرمرد ۶۰ ساله ای با در دست داشتن قفس حاوی پرنده «پری شاهرخ» در محل قرار حضور یافت که توسط عوامل یگان حفاظت محیط زیست شناسایی شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان بیان کرد: این فرد مدعی بود که پرنده را در باغ شخصی زنده گیری کرده اما هیچکس مسئولیت نگهداری آن را قبول نکرده که مجبور به فروش آن در سایت دیوار می شود.

نوری اظهر اضافه کرد: با توجه به اینکه این پرونده در قفس قرار داشت به علت پر زدن های مکرر، بال های او شکسته و ماهیچه بال نیز ضعیف شده بود بنابراین در صورت رهاسازی، پرنده پس چند صد متر پرواز، دوباره به زمین سقوط می کرد.

وی ادامه داد: هم اینک تیمار این پرنده به منظور بازگشت به طبیعت آغاز شده و در صورت نبود امکان بازگشت، تحویل باغ وحش می شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان اظهار داشت: پری شاهرخ دارای زیبایی منحصر به فرد و خوش آواز است اما در قفس و اسارت آواز نمی خواند.

نوری اظهر بیان کرد: بیشتر افراد سودجو این پرنده را به علت زیبایی زنده گیری و در قفس قرار می دهند.

پَری شاهرُخ یا پری شاهرخ معمولی با نا م علمی Oriolus oriolus، پرنده ای کوچک و درخت زی از تیرهٔ پری شاهرخان است. جنس نرش دارای بال ها و انتهای دم سیاه و پرهای زینتی به رنگ زرد درخشان در قسمت سر، شکم و کناره های دم بوده و جنس ماده و نابالغ آن به رنگ سبز مایل به زرد با بال ها و دم پررنگ تر و سطح شکمی تقریباً خاکستری و تا حدی رگه رگه است. به این پرنده، مرغ انجیرخوار و مرغ انجیر هم گفته می شود.

پرواز پری شاهرخ سریع و موجی، با نشیب و فرازهای طولانی است که با یک اوج گرفتن خاص روی شاخه می نشیند. او معمولاً نزدیک به نوک درخت، خود را در بین شاخ و برگ پنهان می کند. بین سه تا۶ تخم می گذارد و خوراکش حشرات و میوه ها هستند.

پری شاهرخ از پرندگان مهاجر تابستانی در غرب آسیا و اروپا است و فصل های سرد را در مناطق استوایی می گذراند. به صورت مهاجر عبوری در همه جای ایران دیده می شده ولی به دلیل نابودی زیستگاه های مختص به این پرنده، اعم از قطع درختان کهنسال باغ ها و پارک ها، جمعیت این پرنده در ایران رو به کاهش نهاده است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha