قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۳۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا انگلیسی؟

نمایندگانی که پای طرح یا پیشنهاد حذف درس زبان انگلیسی را امضا کرده اند به نظرم یا از مواد و برنامه های درسی و ضرورت ها و اهمیت آن اطلاعی ندارند یا اینکه اگر اطلاع دارند مسوولانه و دلسوزانه تصمیم نگرفتند.

چرا انگلیسی؟

محمد داوری در ادامه یادداشت خود در روزنامه «اعتماد» نوشت: با کمترین اطلاع از نظرات دانش آموزان و والدین به عنوان مخاطبان اصلی و صاحبان واقعی نظام آموزش و پرورش و نظرات معلمان به عنوان متولیان اصلی و صف نخست واقعیت های دستگاه آموزش و پرورش بر کسی پوشیده نمی ماند که اگر قرار باشد درسی حذف شود نه تنها زبان انگلیسی در اولویت حذف نیست بلکه جزو درس هایی است که در اولویت مطالبات دانش آموزان و خانواده ها برای ارتقای کمی و کیفی جایگاه این درس است لذا از منظر مطالبات دانش آموزان و والدین کاملا این طرح مغایریت دارد.

از منظر معلمان نیز تردیدی نیست که کمتر معلمی یافت می شود که موافق حذف درس زبان انگلیسی باشد حتی بسیاری از معلمان به ویژه دبیران زبان انگلیسی بر این باورند که شروع آموزش این درس از پایه هفتم بسیار دیر است و بهتر است از پایه های پایین تر شروع شود که این موضوع مورد تایید کارشناسان آموزشی و روانشناسان رشد و یادگیری نیز هست.

از منظر عدالت آموزشی هم اگر به این موضوع بنگریم پر واضح است که حذف درس زبان انگلیسی و انتظار اینکه در خارج از مدرسه و توسط بخش خصوصی این موضوع توسط خانواده ها پیگیری شود، در واقع محروم کردن بسیاری از کودکان و نوجوانان از همین حداقل های آموزش زبان انگلیسی است که یا خانواده های آنان برای درس اهمیتی قایل نیستند یا توان تامین هزینه آن را ندارند یا به موسسات آموزشی زبان دسترسی ندارند لذا به طور آشکارا حذف درس زبان انگلیسی مصداق واقعی ظلم آموزشی است آن هم ظلم به طبقه فرودست و ناتوان.

از زوایه ضرورت عصر حاضر و زندگی در دهکده جهانی با الزامات هزاره سوم نیز چه برای مان خوشایند باشد یا نه زبان انگلیسی وسیع ترین و مسلط ترین زبان بین المللی است و نمی شود این واقعیت را در نظر نگرفت که بسیاری از دستاوردهای علمی و اطلاعات یا نخست به زبان انگلیسی منتشر می شود یا بلافاصله به نخستین زبانی که ترجمه خواهد شد زبان انگلیسی است و محروم ماندن از این زبان در واقع یعنی محرومیت از بسیاری دستاوردهای علمی و پژوهشی و اطلاعات گوناگون. لذا عاقلانه و منطقی نیست که با حذف درس زبان انگلیسی عده زیادی از فرزندان این مرز و بوم را از این امکان محروم ساخت.

و نکته آخر اینکه اگر قرار است درسی حذف شود خیلی راحت می شود با نظرسنجی از دانش آموزان و والدین آنها که دریافت کننده خدمات آموزشی از آموزش و پرورش هستند فهمید که کدام درس از منظر آنها برای شان ضروری نیست و به درد زندگی آنها نمی خورد. از هر معلمی سوال شود حتما به سرعت به این پرسش پاسخ خواهد داد که محبوب ترین و منفورترین درس از منظر دانش آموزان کدام درس است.

حال پرسش من از طراحان این طرح این است که اگر این طرح با مطالبه دانش آموزان و والدین، نظرات معلمان و کارشناسان و نیاز زندگی در دنیای جدید و عدالت آموزشی و علاقه دانش آموزان مغایرت دارد، چه استدلالی پشت این ایده بوده است که نزدیک به ۶۰ نماینده آن را امضا کرده اند؟!

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha