قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۲۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نخست وزیر اتیوپی تهدید به فراهم کردن لشگری عظیم علیه قاهره کرد

نخست وزیر اتیوپی اعلام کرد: اگر نیاز به جنگ با مصر به سبب سد النهضه باشد، آماده ایم که میلیونها نفر را فراهم آوریم.

نخست وزیر اتیوپی تهدید به فراهم کردن لشگری عظیم علیه قاهره کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از روسیاالیوم، أبی احمد نخست وزیر اتیوپی اعلام کرد: اگر نیاز به جنگ با مصر به سبب سد النهضه باشد، آماده ایم که میلیونها نفر را فراهم آوریم اما مذاکرات می تواند رکود کنونی را حل کند.

وی افزود: برخی از به کارگیری نیروی نظامی از سوی مصر سخن می گویند اما باید تاکید کنم که هیج قدرتی نمی تواند مانع از احداث این سد از سوی اتیوپی شود. اگر نیاز به جنگ باشد ما توان تجهیز میلیونها نفر را داریم. اگر برخی توانایی موشکی دارند برخی دیگر توانایی استفاده از بمب را دارند این به نفع همه ما نیست. اتیوپی بر پایان پروژه سد که رهبران قبلی اتیوپی شروع کرده اند عزم راسخ داد زیرا پروژه منحصر به فردی است.

از سوی دیگر مصطفی بکری نماینده پارلمان مصر به تهدید نخست وزیر اتیوپی واکنش نشان داد و آنرا موضعی دیپلماتیک و موفقی نداست.

شایان ذکر است که چندی قبل روسیا الیوم گزارش داده بود: «درگیری در قاره آفریقا بروز کرده و دلیل آن هم ساخت سد و نیروگاه برق برق آبی روی رودخانه نیل از سوی اتیوپی است، در حال حاضر قاهره با آدیس آبابا دوستانه تلاش می کند مشکل را حل کند اما بی فایده است. این روزها تعداد بیشتری از مصری ها خواستار راه حل نظامی برای این شرایط هستند. تا چندی قبل روابط میان مصر و اتیوپی با امضای توافقنامه ای تحت نظارت انگلیس در سال ۱۹۲۹ میلادی مدیریت می شد، سپس حاکم اتیوپی رسما تعهد داد که کشورش هرگز هیچ گونه اقدامی علیه نیل آبی و دریاچه تانا و رودخانه سوبات انجام نخواهد داد، علاوه بر اینها قاهره از آدیس آبابا تعهد گرفت که هیچ گونه پروژه ای علیه منافع مصر آغاز نکند. اما در سال ۲۰۱۰ متخصصان آمریکایی به صورت محرمانه برای ساخت سد بزرگتری در اتیوپی به این کشور رفتند. در سال ۲۰۱۳ پارلمان اتیوپی به لغو توافقنامه های قدیمی با کشورهای همسایه و امضای توافقنامه های جدید رای داد، محمد مرسی پس از حسنی مبارک قدرت را در مصر به دست گرفت و پس از آن عبد الفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر شد. او به این مساله توجه نشان داد و یک توافقنامه سه جانبه با اتیوپی و سودان در سال ۲۰۱۵ به امضا رساند، اما کشورهای همسایه مصر به تعهد خود در رعایت منافع مصر اهتمام نورزیدند. اکنون اتیوپی در حال ساخت سد روی مجرای اصلی آب به سمت رود نیل است که این امر مصر را از داشتن رودخانه عمیق و پرآب که معیشت مردم زیادی از آن تامین می شود، محروم خواهد کرد. قاهره که تمام تلاش خود را برای دستیابی به راه حلی دیپلماتیک برای این اختلاف انجام می دهد، سامح شکری، وزیر خارجه خود را یک بار دیگر برای برگزاری مذاکرات به آدیس آبابا فرستاد، اما همان گونه که همه می دانند، فرصت ها اندک هستند به همین دلیل مصری ها آشکارا اعلام می کنند که آماده حمل اسلحه و جنگ هستند و در تمامی دوران ها جنگ هایی که برای منابع طبیعی آغاز شده، جزء سخت ترین جنگ ها بوده اند».

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha