قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۱۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حذف ارز واردات دارو خوب، اما در در شرایط کنونی غیرقابل اجراست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: طرح پرداخت ماءالتفاوت واردات دارو با ارز 4200 تومانی و نیمایی به بیمه ها و در نتیجه آن حذف ارز 4200 تومانی دارو از طرح های خوب اما در شرایط کنونی غیرقابل اجراست.

حذف ارز واردات دارو خوب، اما در در شرایط کنونی غیرقابل اجراست

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، عباسعلی پوربافرانی امروز در اصفهان اظهار کرد: طرح پرداخت ماءالتفاوت واردات دارو با ارز 4200 تومانی و نیمایی به بیمه ها و در نتیجه آن حذف ارز 4200 تومانی دارو از طرح های خوب اما در شرایط کنونی غیرقابل اجراست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که زیرساخت های لازم برای اجرای این طرح فراهم نیست، ادامه داد: برای اجرای این طرح باید به سمت ایجاد پرونده الکترونیک سلامت و نسخه نویسی الکترونیک حرکت کنیم تا اجرای آن بتواند مدیریت بهتر منابع در این حوزه را به دنبال داشته باشد اما اجرای چنین طرحی با زیرساخت های موجود ممکن است مردم را در تأمین نیازهای دارویی با مشکلات بیشتری مواجه کند.

بیمه تکمیلی مثال کوچک مشکلات حذف ارز واردات دارو

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حال حاضر بیمه های تکمیلی در کشور مشغول به فعالیت هستند، زمانی که مردم به مشکلاتی مانند خط خوردگی نسخه پزشک، تفاوت قیمت دارو، مراجعه دیرهنگام به بیمه یا مشکلات مشابه برمی خورند بیمه تکمیلی حقوق افراد را نادیده می گیرد، در این مثال درباره بیمه تکمیلی صحبت می کنیم که تعداد کمی از مردم را شامل می شود و مشخص است که مشکلات بیشتری در اجرای سراسری طرح مذکور برای عموم مردم ایجاد خواهد شد.

وی اضافه کرد: در این طرح مصرف کننده باید ابتدا تمام هزینه را از جیب خودش بپردازد و پس از آن ماءالتفاوت مورد نظر را از بیمه دریافت کند که چنین اشتباهاتی قابل قبول نیست، باید زیرساخت های الکترونیک فراهم شود تا اگر نسخه پزشکی ایراد داشت هزینه خطا برعهده بیمه شونده نباشد و از سوی دیگر مبلغ یارانه اختصاص داده شده به هر فرد صرفاً برای همان شخص هزینه شود.

پوربافرانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر چنین شرایطی فراهم نیست، اگر فردی با دلیل یا بدون آن ده بار برای انجام MRI به مرکز مربوطه مراجعه کند ده برابر هزینه یک بخش به جیب یک نفر خواهد رفت، در حالی که اگر سیستم نظام مند باشد این فرد نمی تواند ده بار از یک خدمت استفاده کند و محدودیت هایی بر مبنای اصول بالینی لحاظ خواهد شد.

این طرح می تواند مقدمه نظام مندسازی پرداخت یارانه در حوزه سلامت باشد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این طرح می تواند مقدمه نظام مندسازی پرداخت یارانه در حوزه سلامت باشد اما در شرایط موجود مشکلات آن بیش از منافع طرح خواهد بود و چاره ای جز پرداخت ارز 4200 تومانی برای واردات دارو وجود ندارد.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: توقف پرداخت ارز 4200 تومانی برای واردات دارو متوقف شود ممکن است تبعاتی را برای کشور به دنبال داشته باشد، حوزه سلامت حوزه ای حاکمیتی است که تبعات آن می تواند خسارات جبران ناپذیری بر جامعه باقی بگذارد.

انتهای پیام/63113/ج30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha