قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۱۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدارس غیردولتی تقویت شوند

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی مدارس غیرانتفاعی را سرمایه های ملی دانست و گفت: این مدارس باید تقویت شوند تا باری که بر دوش آموزش و پرورش قرار دارد کاهش یابد.

مدارس غیردولتی تقویت شوند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از کرج، عزیز اکبریان، نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش که در محل این اداره کل برگزار شد، در رابطه با مدارسی که در اختیار نهادها قرار دارند، گفت: این موضوع توجه ویژه معاون عمرانی استاندار البرز را می طلبد و حداقل باید قراردادی در این زمینه تنظیم شود.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی مدارس غیرانتفاعی را سرمایه های ملی دانست و افزود: در حق این مدارس که بار زیادی از تعلیم و تربیت را از دوش آموزش و پرورش در کشور بر می دارند ظلم شده در حالی که فرهنگیانی دلسوز، فهیم و زحمتکش در آن ها مشغول فعالیت هستند و پیشکسوتان فرهنگی نیز در این مدارس حضور دارند.

وی اذعان کرد: به دلیل حمایتم از مدارس غیردولتی بارها در سه دوره نمایندگی خود مورد هجمه قرار گرفتم؛ این مدارس باید تقویت شوند تا باری که بر دوش آموزش و پرورش قرار دارد کاهش یابد و آموزش و پرورش نیز به راحتی و با فراغ بال به مناطق محروم رسیدگی کند؛ در صورتی که شرایط پرداخت وام، زمین و واگذاری امکانات به مدارس غیردولتی وجود دارد نباید دریغ کنیم.

اکبریان با بیان اینکه زمان تشکیل مدارس غیرانتفاعی مخالفت هایی با این امر در کشور صورت گرفت، مطرح کرد: از استاندار البرز، شهردار کرج و مسکن و شهرسازی خواهشمندم تمهیداتی را برای نجات این مدارس بیندیشند تا بتوانند فعالیت های خود را تقویت کنند. ما نمایندگان مجلس نیز در این زمینه کنار شما هستیم و از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم.

رضا شکیبا، معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز نیز در این جلسه کارآمدی هر نظام آموزشی را وابسته به توانمندی، تخصص، تعهد و مهارت های منابع انسانی آن سیستم دانست و افزود: اگر مدیران و کارکنان آموزش و پرورش از آمادگی و شایستگی و توانمندی های لازم برخوردار باشند سهم بیشتری در ارتقای منابع انسانی خواهند داشت. نظام های آموزشی هر کشور، مؤلفه ای اساسی در جهت رشد، توسعه و پیشرفت آن جامعه است.

وی مطرح کرد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، معلم به عنوان مهمترین عنصر ذکر و تأکید فراوانی بر آن شده لذا تجهیز معلمان در دستورکار این نهاد قرار گرفته است. امروز نظام آموزشی کارآمد، نظامی است که با هدف پاسخگویی به نیازهای فردی، اجتماعی و مدیریتی در ساختار خود تغییر و تحولاتی ایجاد و به سمت رشد و پرورش نیازهای فردی و اجتماعی دانش آموزان حرکت کند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز بیان کرد: تحولات بنیادین در نظام آموزش و پرورش، همان تغییرات هماهنگ و منظمی است که براساس یافته های مطالعات نظری، باید تمامی زیر نظام ها، مؤلفه ها و فرآیندها و روابط درون آموزش و پرورش را در بر گیرد.

شکیبا از مدرسه به عنوان جعبه سیاه نهفته در آموزش و پرورش یاد کرد و ادامه داد: هر آنچه را که امروز در جامعه به عنوان محصول برداشت می کنیم از مدرسه دیروز داریم و هر آنچه را که در آینده خواهیم داشت محصول مدرسه امروز است.

وی با اشاره به اینکه شاه کلید ورود به این جعبه سیاه، نیروی انسانی است لذا توجه به معلمان، کارکنان و حتی دانش آموزان، شاه کلید رشد و توسعه است، خاطرنشان کرد: تغییر در آموزش و پرورش مستلزم ایجاد یک دغدغه عمومی در جامعه است زیرا اصل سوم، پنجم و سی ام قانون اساسی تأکید دارد که آموزش به عنوان مطالبه عمومی ایرانیان هدف گذاری شده است.

شکیبا تحول خواه و بنیادین بودن سند تحول بنیادین را دو ویژگی بسیار مهم و اساسی این سند برشمرد و اذعان کرد: هدف از اجرای آنچه که ما تحت عنوان ساحت های 6 گانه و زیرنظام های تعلیم و تربیت برای دانش آموزان مدنظر داریم، تربیت انسانی موحد، دیندار، خودآگاه، عدالت خواه، صلح جو، وطن دوست و تلاشگر در جهت تحقق حکومت عادل، با اراده و امیدوار است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز افزود: ساحت های 6 گانه ای که مدنظر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، در آذر ماه سال 1390 توسط مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفت و پس از ویرایش در شوراهای آموزش و پرورش و انقلاب فرهنگی کشور، این سند در 23 هدف عملیاتی و 131 راهکار اجرایی تأئید و به تمام استان ها ابلاغ شد.

شکیبا با بیان اینکه سند تحول بنیادین با هدف تربیت انسان های پاکدامن، انتخابگر، باحیا و سایر اهداف مبتنی بر قرآن کریم و قانون اساسی تدوین شد عنوان کرد: مطالبه مقام معظم رهبری نیز توجه جدی عملیاتی و اجرایی به برنامه های این سند بوده است.

وی افزود: سند تحول بنیادین نسخه پیشرفته بومی برای تحول در نظام تعلیم و تربیت است اما تبدیل کردن این نسخه به داروهایی که نیاز امروز دستگاه حاکمیتی تعلیم و تربیت است نیازمند اقدامات، ساز و کارها و چاره اندیشی هایی است که سایر دستگاه های خارج از آموزش و پرورش باید به این نکته توجه جدی و ورود عملیاتی داشته باشند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز اظهار کرد: یکی از نکات بسیار مهم در این سند، توجه جدی به نقش دستگاه های اجرایی و فرهنگی کشور و سیاست گذاری های کلان در شورای آموزش و پرورش استان البرز به منظور داشتن نظام تعلیم و تربیت ایرانی و اسلامی در جامعه است.

به گفته شکیبا، به منظور تقویت فرآیند سند تحول بنیادین در استان البرز، شورای هماهنگی و اجرایی این سند و زیرنظام های آن با مسؤولیت مدیرکل آموزش و پرورش از مهرماه 1397 شکل گرفت و مقرر شد 6 کارگروه اصلی و اساسی مرکب از معاونین و مدیران مناطق حضور داشته باشند تا سند تحول به شکل تئوری و عملیاتی اجرایی شود.

وی با اشاره به 519 برنامه اساسی که وزارت آموزش و پرورش پس از تأئید شورای عالی انقلاب فرهنگی به ادارات کل ابلاغ کرد ادامه داد: با وجود ظرفیت ها، چالش ها و کمبودهای موجود در استان البرز این 519 برنامه بومی شد؛ در واقع برخی تقویت و برخی دیگر به فراخور شرایطی که در البرز وجود داشت کمتر دیده شد.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز اذعان کرد: در مرحله نخست، برنامه اجرایی در البرز تدوین و در مرحله بعدی به ریاست مدیران در مناطق، تدوین شد و نکته مهم تر اینکه برنامه هایی که در سطح مناطق با یکدیگر متفاوت بودند در سطح مدارس مناطق برخوردار تا محروم اجرایی شدند.

شکیبا ادامه داد: هدف گذاری و گزینش برخی برنامه ها نیز صورت گرفته تا با درایت و مدیریت استاندار و همکاری و هماهنگی سایر دستگاه ها و نهادهایی که در البرز مشغول هستند بتوانیم بیش از پیش، آموزش و پرورشی ایرانی، اسلامی و در حد لیاقت و ظرفیت استان البرز داشته باشیم.

انتهای پیام/پ2/ 1104/س

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha