قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۰۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هشدار یک نماینده؛ احتمال واردات گندم ۵ هزار تومانی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: نرخ پایین خرید تضمینی گندم احتمالا باعث واردات ۲ میلیون تن از این محصول با قیمت ۵ هزار تومانی به کشور می شود.

هشدار یک نماینده؛ احتمال واردات گندم ۵ هزار تومانی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: جلال محمودزاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال جاری در حدود ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شده است، اظهار داشت: ۵ میلیون گندم نیز به دلیل پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم به سیلو ها تحویل نشده و در انبار کشاورزان برای استفاده ها مختلف از جمله خوراک دام ذخیره شده است.

وی افزود: دولت از ۱۳ میلیون گندم تولیدی در کشور ۸ میلیون تن گندم را از گندمکاران خریداری کرده است؛ این در حالی است که نیاز کشور به گندم در حدود ۱۰ میلیون تن است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: دولت مجبور است برای تامین کمبود ۲ میلیون تن گندم این میزان را با قیمت ۵۰۰۰ تومان از خارج وارد کند؛ در حالی که اگر قیمت مناسبی را برای خرید تضمینی گندم تعیین می کرد، کشاورزان گندم خود را به سیلو ها تحویل می دادند و نیاز نبود که دولت برای واردات گندم ارز مورد نیاز کشور را هزینه کند.

محمودزاده ضمن انتقاد از پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم، تصریح کرد: قیمت پایین خرید تضمینی گندم باعث شده دلالان گندم را با قیمت بالاتر از قیمت تعیین شده دولت، خریداری کنند و با قیمت بیشتر به کشور های همسایه بفروشند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس در تشریح تبعات قیمت پایین خرید تضمینی گندم، اظهار داشت: تعیین قیمت غیر واقعی خرید تضمینی گندم باعث می شود تا کشاورزان اقدام به کشت این محصول استراتژیک نکنند و در صورت کشت، محصول تولیدی خود را تحویل دولت ندهند؛ علاوه بر این ادامه روند کنونی علی رغم دست یابی به خودکفایی در تولید گندم، کشور را به یکی از وارد کنندگان این محصول تبدیل می کند.

محمودزاده تأکید کرد: قیمت خرید تضمینی گندم به عنوان کالایی استراتژیک باید با رعایت منافع ملی و در نظر گرفتن هزینه های تولید، تعیین شود، اما نرخ اعلامی برای خرید تضمینی گندم در جهت منافع ملی نیست و ما نمی دانیم دولت بر چه اساسی قیمت ۲۳۰۰ تومان را برای خرید تضمینی گندم تعیین کرده است.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha