قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۰۰۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کاشان درزمینه تولید فرش ماشینی رتبه دوم در جهان را دارد

مدیر شرکت ریسندگی و یکی از فعال در حوزه ریسندگی در کاشان گفت: شهرستان های کاشان و آران و بیدگل با حدود 1000 واحد فرش ماشینی با ارزآوری 350 هزار دلار ، نصف کل صادرات 700هزار دلاری صنعت نساجی ایران را دارد.

کاشان درزمینه تولید فرش ماشینی رتبه دوم در جهان را دارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از کاشان تولید، اشتغال و مصرف کالای داخلی از شاخصه های مهم اقتصاد مقاومتی هستند، اما باید اعتراف کرد که وجود برخی موانع داخلی سبب شده تا نتایجی و انتظاراتی که از این سیاست و رویکرد کلان می رود هنوز حاصل نشود.

بانک ها نقش اساسی در پویایی تولید، اشتغال و عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور را برعهده دارند که به دلیل برخی قوانین دست و پاگیر، سخت گیری های آزاردهنده و از همه مهم تر قوانین یک طرفه بانکی سبب می شود تا حرکت در مسیر تولید و اشتغال متوقف شده یا با سرعتی بسیار کند در جریان باشد.

مجید شفق در کاشان با اشاره به مشکلات و موانعی که برای شرکت های ریسندگی و بافندگی و تولیدکنندگان فرش ماشینی وجود دارد، اظهار داشت: سال گذشته 90 میلیون مترمربع فرش ماشینی در کشور تولید شد که 60 میلیون مترمربع در داخل و بقیه به بازارهای جهانی صادر شد؛ اما اگر بازار خوب داشته باشیم تا 120 میلیون مترمربع در سال ظرفیت افزایش تولید راداریم. 

این فعال اقتصادی در حوزه ریسندگی و تولید نخ در کاشان با تأکید به اینکه فـرش ماشینی ایـران جـزو ممتازترین کالای نساجی جهان ازنظر طرح ، نقشه ،کیفیت و رنگ بندی است و می توان با فراهم کردن بسترهای مناسب جایگاه خوبی در بازارهای بین المللی کسب کرد، خاطرنشان کرد: کاشان و آران و بیدگـل با دارا بودن 55 هزار کارگر سهم مهمی در به کارگیری کارگران منطقه و حتی دورترین نقاط ایران را دارا است؛ ولی متأسفانه این صنعت دارای مشکلات بسیار زیادی شده است بسیاری از شرکت های تولید فرش ماشینی و ریسندگی نخ فرش ماشینی، براثر روبه رو شدن با مسائل گوناگون برای ادامه فعالیت تنگناهای زیادی پیش رودارند .

شفق با اشاره به اینکه مشکلات صنعت فرش ماشینی باعث شده تا رکود 40 درصدی داشته باشیم و تولیدکنندگان این صنعت در شرایط کنونی تصمیم به کاهش ظرفیت واحد، کاهش نوبت کاری ، تعدیل نیرو خود بگیرند، اذعان داشت: نبود عرضه کافی، کمبود و گرانی مواد اولیه، افزایش قیمت ارز، اجرائی نشدن مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از طرف بانک ها، و... از همه مهم تر مشکلات قوانین سخت مالیات بر ارزش افزوده، باعث شده  قدرت رقابت بافرش خارجی از تولیدکننده داخـلی گرفته شود و شرکت های تولیدی با کشلات زیادی مواجه شوند.

وی با اشاره به اینکه مصوبه هیات دولت در زمینه خرید مواد اولیه وجود دارد اما از طرف بانک ها اجرا نمی شود، گفت: برخی مواد اولیه در داخل کشور از سوی کارخانجات پتروشیمی تولید، و برخی مواد مانند الیاف آکریلیک، پروپیلین، نخ جود و حتی نخ پنبه از خارج کشور تأمین می شود که این مواد به صورت نقدی باید وارد شود، اما  اغلب تولیدکنندگان با کمبود نقدینگی مواجه هستند و ناچار هستند تا از داخل کشور باقیمت بالاتری از واسطه ها اقدام به خرید می کنند درصورتی که اگر این مشکل از طرف بانک ها حل شود کمک شایانی به تولیدکنندگان خواهد بود. 

 وی ادامه داد: دولت می تواند با ارائه وام های صادراتی و در نظر گرفتن تسهیلات برای بازپرداخت این وام ها،  ارائه مشوق ها و تسهیل روابط تجاری با سایر کشورها به یاری صادرکنندگان این بخش بشتابد.

  شفق ضمن تأکید به ظرفیت بالای بازار همسایگان که شامل 15 کشور در اطراف ایران با جمعیت افزون بر 600 میلیون نفر قرار دارد، گفت:   ایران تأمین کننده 2 درصد وارداتشان است که در این میان 60 درصد صادرات فرش ماشینی جهان به این کشورها انجام می شود.

این فعال اقتصادی درزمینهٔ تولید نخ با اشاره به اینکه صنعت فرش ماشینی ایران کمتر توانسته عقلانیت، خلاقیت، نوآوری تحقیق و تنوع را در خود نهادینه کند. افزود: اغلب و اکثریت شرکت های تولیدی فرش ماشینی توسعه این صنعت را  با یک یا دو مواد مصرفی و با یک یا دو نوع ماشین بافت و افزایش شانه و تراکم بوده است، اما در سمت مـواد مصرفی، شیوه های رنگرزی،  طـراحی و هنر طراحی کمتر توجه شده است، بازارهای مصرفی به ویژه بازارهای خارجی روی انواع  فرش ها توجه نشان می دهد که در حال حاضر صنعت فـرش کمتر به آن ها توجه می کند و این بازارها را به راحتی از دست می رود.

انتهای پیام/63107/ج30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha