قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۹۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قیمت رب نصف شد

این روزها قیمت رب در حدود 45 تا 50 درصد کاهش یافته و قیمت عرضه به مشتری حدود 12 هزار تا 15 هزار تومان رسیده است، اما با این حال بازار فروش آن تعریف چندانی ندارد.

قیمت رب نصف شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از زنجان، زنجان این روزها شاهد برداشت محصولات مختلف کشاورزی است، محصولاتی که یک سال برای آنها زحمت کشیده شده است تا به بار بنشینند، به بار نشستنی که گاها به خاطر شیرینی برداشت آن جشن برداشت محصول و شکرانه برگزار می شود، اما در زنجان به علت عدم مدیریت در بازاریابی و فروش این محصولات در کنار کمبودهای موجود در زمینه برداشت، حمل و نقل و همچنین دلال بازی ها دقیقا زمان برداشت محصول مشکلات کشاورزان آغاز می شود.

افزایش بی رویه هزینه های تولید از جمله نرخ سوخت، سم و کود و کارگر و سایر نهاده های تولید از یک سو و سر رسید اقساط وام های کشاورزان و کاهش قیمت خرید محصولات از سویی دیگر به مشکلات کشاورزان می افزاید و همین امر موجب گله مندی این قشر می شود.

و بارها در استان زنجان شاهد این بوده ایم که برخی از کشاورزان به علت هزینه های بالای برداشت محصول ترجیح داده اند، اصلا محصول خود را برداشت نکنند.

نمونه این مسئله نرخ گوجه فرنگی در زنجان است که نرخ بسیار پایین خرید آن موجب متضرر شدن کشاورزان شده است، هرچند که از اوایل مهرماه دولت خرید تضمینی برای این محصول را به نرخ یک هزار و 150 تومان آغاز کرده است، اما به نظر می رسد باید فکری اساسی برای حل این مشکلات اندیشیده شود.

* حمایت از گوجه کاران

استاندار زنجان نیز با اشاره به اقدامات استان زنجان در راستای حمایت از تولیدکنندگان گوجه فرنگی گفت: روزانه ۱۱۰۰ تن گوجه فرنگی از زنجان به صورت تضمینی خریداری می شود.

فتح الله حقیقی کمک به کشاورزان در راستای کشت بهتر محصولات را مصداق بازر اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: با توجه به ظرفیت ایجاد شده در استان اصفهان، روزانه ۲۵۰ تن و برای خود استان ۸۶۰ تن خرید تضمینی انجام می شود و در مجموع روزانه یک هزار و 100 تن خرید تضمینی انجام می شود تا مشکلات کشاورزان در این حوزه حل شود.

*قیمت رب نصف شد

رئیس اتحادیه خواربار و لبنیات فروشان زنجان نیز در این باره گفت: قیمت رب گوجه فرنگی طی روزهای گذشته کاهش چشمگیری داشته و حتی به نصف قیمت نیز رسیده است.

جلیل علی محمدی با اشاره به اینکه قیمت تولید کنونی رب گوجه‎فرنگی 7 هزار تا 10 هزار و 500 تومان است، تصریح کرد: البته قیمت عرضه به مشتری حدود 12 هزار تا 15 هزار تومان بستگی به کیفیت آن متفاوت است.

وی با بیان اینکه طی ماه های گذشته قیمت رب گوجه فرنگی افزایش چشمگیری داشت، اضافه کرد: در واقع این روزها قیمت رب در حدود 45 تا 50 درصد کاهش یافته است اما با این حال بازار فروش آن تعریف چندانی ندارد.

رئیس اتحادیه خواربار و لبنیات فروشان زنجان با اشاره به اینکه علاوه بر رب گوجه فرنگی قیمت سایر کالاها از جمله کنسروجات نیز کاهش چشمگیری داشته است، گفت: میزان کاهش قیمت تن ماهی در حدود 12 درصد است.

وی همچنین به کاهش قیمت چای نیز اشاره کرد و افزود: چای که چند ماه قبل افزایش قیمت یک و نیم برابری داشت این روزها 15 درصد کاهش قیمت دارد.

علی محمدی با بیان اینکه قیمت برنج نیز کیلویی یک هزار تومان کاهش یافته است، اضافه کرد: بازار این روزها، در آرامش است اما مشتری نیست

وی با اشاره به اینکه هیچ یک از کالاها طی روزهای گذشته افزایش قیمتی نداشته است، تصریح کرد: از نظر کالایی مشکلی در بازار نداریم، مشکل این است که مشتری نیست و بازار در رکود به سر می برد.

*خرید تضمینی یک هزار تن گوجه فرنگی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه امسال یک هزار تن گوجه فرنگی در زنجان به صورت تضمینی خریداری شده است، گفت: این محصول به قیمت یک هزار و ۱۵۰ تومان خریداری می شود.

جواد تاراسی ادامه داد: اگر کشاورزان استقبال کنند و محصولات را به فروش برسانند، اجرای این طرح ادامه می یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه مراحل پایانی برداشت گوجه فرنگی در حال انجام است، گفت: با توجه به برداشت 70 درصد گوجه فرنگی در استان زنجان، قیمت این محصول به صورت طبیعی افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: البته یکی از تأکیدات ما به کشاورزان این است که الگوی کشت خود را از جهاد کشاورزی دریافت کنند تا دچار ضرر نشوند.

*سرمایه گذاری در حوزه گوجه فرنگی از انحصار خارج شود

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در این باره  با اشاره به ضرورت تعریف الگوی کشت در کشور و استان تصریح کرد: باید کشاورزان تشویق شوند به جای کشت محصولاتی چون هندوانه و گوجه فرنگی کاشت محصولاتی چون پسته ، زرشک و زعفران با توجه به مصرف کم آب و ارزش افزوده فراوان مورد توجه باشد.

علی وقفچی با بیان اینکه حلقه های مفقوده در کشاورزی ایران زیاد است، گفت: کارخانجات محدودی در حوزه رب رسازی فعالیت دارند، در حالی که باید با سرمایه گذاری این محصول از انحصار خارج شود.

انتهای پیام/73005/ق/گ

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha