قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۸۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سلطانی: خوش بین بودم موفق شدم/ یوسفی: با یک «ریشه نعناع» کارآفرین شدم

دو نفر از زنان روستایی همدان که کارآفرین شده اند و حالا هم دیگران را به این مسیر هدایت می کنند، از اهمیت کار و تلاش می گویند و خوکفایی و درآمدزایی.

سلطانی:  خوش بین بودم موفق شدم/ یوسفی: با یک «ریشه نعناع» کارآفرین شدم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از همدان، زنان روستایی از گذشته های دور علاوه بر کار در خانه در فعالیت های بیرون از منزل نیز فعال بوده اند و نقش ویژه ای ایفا می کردند.

امروزه نیز زنان روستایی همچون گذشته در افزایش درآمد خانواده و توسعه اقتصادی روستا نقش بارزی دارند، مری که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

صندوق خرد زنان روستایی با هدف افزایش فعالیت زنان روستایی، افزایش درآمد خانوار و ارزش قائل شدن به اقدامات زنان در 32 روستای استان تشکیل شده است.

یک بانوی کارآفرین از روستای قراکند رزن که در 18 سال گذشته در زمینه تولیدات چرمی و کشت زعفران فعالیت می کند اظهار کرد: در حال حاضر با 15 خانم در حال فعالیت هستیم.

بتول سلطانی با بیان اینکه بنده صندوق خرد اعتبارات روستایی در روستای قراکند را مدیریت می کنم ادامه داد: 54 نفر عضو این صندوق هستند و با دریافت تسهیلات مشاغل خانگی راه اندازی می کنند.

تأثیر صندوق خرد زنان روستایی در اشتغال بانوان

وی با بیان اینکه زنان روستایی بعد از آموزش در منازل خود مشغول کار می شوند افزود: صندوق خرد زنان روستایی در اشتغالزایی برای بانون بسیار تاثیرگذار بوده و استقبال هم از آن خوب بوده است.

این بانوی کارآفرین ادامه داد: این صندوق را از سال 83 راه اندازی کردیم، فعالیت آن بعد از مدتی به دلیل عدم پیگیری از بین رفته بود اما مجدد این ظرفیت را راه اندازی کردم.

وی گفت: از آن جا که صندوق خرد زنان روستایی نباید بیش از 50 نفر عضو داشته باشد به دنبال ایجاد یک صندوق جدید در روستا هستیم چراکه استقبال بسیار خوب بوده است.

سلطانی فعالان کارگاهش را زنان بدسرپرست و بی سرپرست عنوان کرد و افزود: برخی از دانشجویان هم فصل تابستان با ما همکاری می کنند.

وی که معتقد است در صورت همت و صرف توان، کار همیشه وجود دارد و بیکاری معنایی ندارد ادامه داد: برخی از نبود کار گلایه می کنند اما اگر خود ما بخواهیم می توانیم شغل ایجاد کنیم.

این بانوی کارآفرین روستایی در ادامه با بیان اینکه اغلب برای تولیدات چرمی سفارش می گیرم تصریح کرد: البته زعفران تولیدی ام را هم آشنا و فامیل می خرند و به دیگران هم معرفی می کنند.

وی که موفق به کشت یک هکتار زعفران شده است ادامه داد: به صورت آزمایشی از یک هزار متر کشت زعفران را آغاز کردم، برخی می گفتند کشت این گیاه در همدان امکان ندارد من به این بدبینی ها اهمیتی ندادم و بعد از تحقیق هم متوجه شدم زعفران گیاه بومی همدان است.

مسوولان پشت صنعتگران باشند

سلطانی ضمن اینکه از دولت خواست حامی صنعتگران باشند تأکید کرد: بنده به شخصه از مسوولان تسهیلات نمی خواهم، تنها درخواستم حمایت است ضمن اینکه باید از بروز مشکلات مالیاتی و بیمه ای جلوگیری شود.

وی که در نمایشگاه شهر های مختلف شرکت کرده است ادامه داد: خوشحالم چند خانم با کمک من برای خود درآمد دارند، دوست دارم روزی برسد در روستای ما هیچ خانمی در خانه خود بیکار نباشد.

این بانوی کارآفرین با اشاره به اینکه از مسوولان انتظار دارم به روستا ها به صورت ویژه توجه کنند بیان کرد: اگر از روستا ها و روستاییان هم حمایت شود این افراد می توانند موفق شوند و بیکاری هم ریشه کن می شود.

کار خود را با یک ریشه نعناع شروع کردم

سوسن یوسفی دیگر بانوی کارآفرین اهل روستای یکانه با بیان اینکه فعالیت خود را در حوزه عرقیات گیاهی، تولید رب گوجه فرنگی، پختن شیره و... را از سال 91 آغاز کردم اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی یک ریشه کوچک نعناع به من داد که آن ریشه را تکثیر کردم.

وی با اشاره به اینکه تولید عرق نعناع، رب خانگی و شیره را با کمک خانواده انجام می دهم و از این راه درآمد خوبی داریم گفت: برای توسعه کار خود از هیچ تسهیلاتی استفاده نکردم.

این بانوی کارآفرین با اشاره به اینکه مشتریان برای خرید به منزل مراجعه می کنند بیان کرد: شیره تولیدی کارگاه من به فروشگاه های زیادی در تهران و همدان توزیع می شود.

وی در رابطه با تامین مواد اولیه با بیان اینکه نعناع را در حیاط منزل کشت و عرق گیری آن را انجام می دهم افزود: سیب مورد نیاز برای سرکه سیب را هم از درختان خود برداشت می کنم.

یوسفی با اشاره به اینکه برای تولید شیره انگور علاوه بر محصولات باغ خودم از دیگر باغ ها هم تهیه می کنم تصریح کرد: گوجه هم از بیرون تهیه می کنم.

وی با اشاره به اینکه تولید عرقیات گیاهی با آغاز فصل بهار شروع می شود ادامه داد: با توجه به اینکه زمستان فصل سرماست و تولیدات کشاورزی وجود ندارد شیره انبار می کنم و در زمستان عرضه می کنم.

این بانوی کارآفرین با اشاره به اینکه اهالی روستا با دیدن فعالیت من انگیزه فعالیت اقتصادی در منزل را پیدا کرده اند افزود: معتقدم باید مردم محصولات سالم مصرف کنند بنابراین در محصولات تولیدی خود از مواد نگهدارنده و یا مضر استفاده نمی کنیم.

فعالیت 32 صندوق خرد زنان روستایی در همدان

مدیر ترویج و آموزش جهاد کشاورزی استان همدان نیز با بیان اینکه 32 صندوق خرد زنان روستایی در استان فعال است اظهار کرد: تا پایان سال جاری باید 20 صندوق جدید ایجاد شود.

جواد رشیدی با اشاره به اینکه 32 صندوق خرد زنان روستایی 900 میلیون تومان سرمایه دارند ادامه داد: جمعیت هر صندوق باید از 20 نفر به بالا باشد، یکی از شرایط ایجاد صندوق خرد زنان روستایی ثابت کردن اهل کار بودن بانوان روستایی است.

وی با اشاره به اینکه صندوق خرد زنان روستایی را خود زنان روستایی تشکیل می دهند بیان کرد: زنان روستایی برای تشکیل صندوق ابتدا یک سرمایه اولیه آورده و فعالیت خود را آغاز کنند، بعد جهاد کشاورزی حمایت های تسهیلاتی لازم و کلاس های آموزشی را انجام می دهد.

مدیر ترویج و آموزش جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه کلاس های آموزشی برای بانوان روستایی با توجه به استعداد های منطقه ای برگزار می شود ادامه داد: روش های بازاریابی و مباحث اقتصادی نیز به بانوان روستایی آموزش داده می شود.

وی از عملکرد موفق صندوق خرد زنان روستایی خبر داد و ادامه داد: برای ایجاد صندوق خرد زنان روستایی چندین هدف در نظر گرفته شده، اول اینکه با راه اندازی این صندوق ها نقش بانوان در اقتصاد کشاورزی بارز تر و مشخص تر می شود.

جواد رشیدی با بیان اینکه صندوق خرد زنان روستایی در واقع سهم زنان از درآمد خانوار را واضح تر کرده و زحمات زنان روستایی دیده می شود بیان کرد: فعالیت زنان روستایی در مناطقی که تغییرات اقلیمی و کمبود آب شده منبع جداگانه درآمد برای خانوار روستایی فراهم می کند.

صندوق خرد زنان روستایی از مهاجرت روستاییان جلوگیری می گند

وی با اشاره به اینکه فعالیت صندوق خرد زنان روستایی مانع از مهاجرت و حاشیه نشینی می شود از استعدادیابی بین بانوان از طریق این مجموعه خبر داد.

مدیر ترویج و آموزش جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه فعالیت زنان روستایی تنوع دارد از حوزه پرورش زنبور گرفته تا صنایع دستی و صنایع تبدیلی و... ادامه داد: تا سقف 25 درصد محصولات کشاورزی جزو ضایعات از بین می رود و با توسعه صنایع تبدیلی در ابعاد خرد و کلان حداقل می توان 25 درصد ضایعات محصولات کشاورزی را کاهش داد.

وی یاد آور شد: به مدیران توصیه کردیم در مناسبت های خاص برای تهیه هدایا به صندوق های خرد زنان روستایی مراجعه کرده و هدایای مورد نیاز خود را از آنها خریداری کنند تا بانوان روستایی هم دلگرم شوند.

رشیدی به برگزاری نمایشگاه محصولات صنایع کشاورزی و مشاغل خانگی اشاره کرد و ادامه داد: در مذاکره با کارخانه ها بنا شده تعدادی از شرکت ها محصولات خام خود را در روستا ها و توسط خانوار ها به صورت پیش ساز آماده کرده و وارد کارخانه کنند.

وی با اشاره به اینکه با کارخانه ها صحبت شده به عنوان پشتیبان از روستاییان استفاده کنند و چند صندوق را در مقام پشتیبانی تشکیل دهند افزود: کارگران می توانند از بیمه روستایی هم بهره مند شوند.

انتهای پیام/89045/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha