قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۷۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سراتو کارخانه ۱۴ میلیون تومان گران تر از بازار

عدم اجرای کامل مصوبه قیمت گذاری خودرو در حاشیه بازار از سوی خودروسازان باعث شده قیمت برخی خودرو ها در کارخانه گران تر از بازار باشد.

سراتو کارخانه ۱۴ میلیون تومان گران تر از بازار

: اجرایی نشدن مصوبه قیمت گذاری خودرو در حاشیه بازار از سوی شرکت های خودروساز باعث شده تا قیمت برخی خودرو ها در کارخانه بالاتر از نرخ بازار باشد، در این خصوص در واقع دستورالعمل تعیین قیمت خودرو در کارخانه ۵ درصد زیر قیمت بازار اعمال نمی شود.

در این مورد می توانیم به سراتو سایپا اشاره کنیم که از سوی کارخانه ۱۴ میلیون تومان گران تر عرضه می شود به طوری که در حال حاضر قیمت این خودرو در بازار ۲۸۱ میلیون تومان است، ولی کارخانه، آن را با قیمت ۲۹۵ میلیون تومان عرضه می کند. همچنین می توان به خودروی جک S۵ کرمان موتور نیز اشاره کرد که در حال حاضر با قیمت ۳۰۱ میلیون تومان از سوی کارخانه عرضه می شود، ولی در بازار با قیمت ۲۶۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

برخی محصولات شرکت مدیران خودرو نیز دارای چنین شرایطی هستند به طوری که MVM۳۱۵ هاچ بک در بازار با قیمت ۱۲۳ میلیون تومان معامله می شود، اما قیمت کارخانه برای این خودور ۱۴۰ میلیون تومان است.

همچنین چری تیگو ۵ نیز در بازار با قیمت ۲۷۵ میلیون تومان عرضه می شود، اما قیمت کارخانه ای این خودرو ۳۱۳ میلیون تومان است. در مورد ایکس ۲۲ اتومات نیز باید به نرخ ۱۹۵ میلیون تومانی این خودرو در کارخانه و قیمت ۱۸۰ میلیون تومانی آن در بازار اشاره کنیم. در حال حاضر ایکس ۲۲ اتومات فول نیز با قیمت ۱۸۸ میلیون تومان در بازار و ۲۰۳ میلیون تومان در کارخانه عرضه می شود.

این اختلاف قیمت در خصوص تیگو ۷ نیز وجود دارد به طوری که قیمت کارخانه ای این خودرو ۴۳۰ میلیون تومان تعیین شده، اما در بازار با قیمت ۳۸۰ میلیون تومان عرضه می شود.

* مردم مراقب فروش های اقساطی بلندمدت باشند

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در این مورد به فارس گفت: قیمت ها در بازار روند کاهشی دارد و نبود خریدار برای برخی خودرو ها باعث شده که قیمت این خودرو ها در بازار کاهش یابد، اما خودروسازان حاضر به کاهش قیمت تولیداتشان نیستند و همین مساله باعث شده تا اختلاف قیمت بازار و کارخانه در مورد برخی محصولات رقم بالایی باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بازار خودرو با کمبود مشتری روبرو است و در این شرایط حتی اگر در سایت های فروش اینترنتی نیز قیمت برخی خودرو ها بالا اعلام شود، ولی نبود مشتری باعث می شود تا قیمت ها در بازار پایین بیاید.

وی پیش بینی کرد در بازار خودرو نوسان قیمتی خاصی اتفاق نیفتد و ثبات قیمت ها وجود داشته باشد.

وی در مورد فروش شرایطی برخی خودرو ها نیز به مشتریان بازار خودرو هشدار داد و گفت: ممکن است برخی خودرو ها با اقساط بلند مدت عرضه شوند، ولی در واقع سود زیادی از خریداران دریافت می شود و همین مساله باعث ضرر و زیان برخی مشتریان خواهد شد.

نظارت بر بازار خودرو و قیمت گذاری خودرو ها از سوی خودروسازان یکی از وظایف مهم وزارت صنعت است که مردم نیز در این مورد مطالبه جدی را از دولت دارند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha