قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۷۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برپایی آیین روضه خوانی سنتی اربعین در حسینیه شهیدان آدمی شهرستان ابرکوه+ تصاویر

آیین روضه خوانی سنتی اربعین حسینی به مدت سه شب در حسینیه شهیدان آدمی برگزار و طی آن کتاب «فرشته یا آدمی» به عزاداران معرفی شد.

برپایی آیین روضه خوانی سنتی اربعین در حسینیه شهیدان آدمی شهرستان ابرکوه+ تصاویر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از ابرکوه، از جمله مهم ترین آداب عزاداری کهن و بسیار قدیمی در ابرکوه، مراسم روضه خوانی و پوش زنی بوده است. بدین ترتیب که بر فراز خانه هایی که محل روضه بود، پوش های بسیار بزرگ توسط جمعی از خادمان حسینی و جوانان برافراشته می شد.

این دو سنت با گذشت سال های بسیار زیاد و تشکیل و راه اندازی هیئت های زنجیرزنی و سینه زنی در ابرکوه، همچنان پا برجا بوده و امروزه نیز به همان سبک و شیوه گذشته برگزار می شود.

 

یکی از مراسمات روضه مربوط به حسینیه شهیدان حسین، محمد و عبدالرحمن آدمی است که به همت خانواده شهید حسین آدمی در ایام اربعین به مدت سه شب برگزار می شود و پیش از برگزاری این آیین نیز، پوش روضه توسط جمعی از جوانان بر روی خانه نصب می شود.

برادر شهیدان آدمی دراین باره اظهار کرد: این مراسم در محیطی کاملاً سنتی، به یاد شهیدان آدمی و با هدف احیاء سبک عزاداری سنتی ابرکوه، برپا می شود. در شب اربعین عزاداران میهمان خوان گسترده سالار شهیدان خواهند بود و در صبح چهلمین روز شهادت امام حسین (ع)، مراسم قرائت زیارت اربعین برگزار می شود.

علی اکبر آدمی تصریح کرد: تبلیغات این آیین ارزشمند بر عهده خود مردم بوده و آنان همه ساله موجب جذب عزاداران بیشتری می شوند. ضمن اینکه آغاز مراسم روضه خوانی سخنرانی یکی از روحانیون شهر بوده و در پایان نیز نوای گرم یکی از مداحان شور خاصی را به عزاداری می بخشد.

آدمی همچنین از معرفی کتاب «فرشته یا آدمی» در مراسم روضه خوانی خبر داد که به قلم رحیم میرعظیم و پیرامون زندگی شهید حسین آدمی به رشته تحریر درآمده است.

گفتنی است مراسم پوش زنی در گذشته با آیین خاصی همراه با چاووشی خوانی انجام می شد و بزرگ ترین پوش های ابرکوه در خانه نائب زینل محله گل کاران و قیومی ها در محله درب قلعه برپا می شده است.

عکس: وحید فلاح زاده، رحیم میرعظیم

انتهای پیام/90027

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha