قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۷۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

با حضور دانشگاهیان گیلان

تالاب انزلی از وجود سنبل آبی پاکسازی شد

انزلی- بخشی از تالاب انزلی با همکاری سازمان دانشجویی گیلان، باشگاه محیط زیست و جمعی از شهروندان این شهر از وجود گیاه مهاجم سنبل آبی پاکسازی شد.

تالاب انزلی از وجود سنبل آبی پاکسازی شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، رئیس اداره حفاظت محیط زیست انزلی عصر جمعه در حاشیه ا پاکسازی تالاب انزلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با همکاری سازمان دانشجویان گیلان و جمعی شهروندان این شهر با استفاده از هشت قایق موتوری حدود ۱۰۰ کیسه سنبل آبی از پهنه آبی تالاب انزلی جمع آوری و به سطح خشکی منتقل شد.

احسان هادی پور با اشاره به اینکه سنبل آبی یکی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیا است، گفت: این گیاه وقتی وارد اکوسیستم آبی می شود ظرف مدت دو هفته می تواند جمعیت خود را به میزان دو برابر افزایش داده و یک بوته گل با ۲۰ گل می تواند ۳ هزار دانه تولید کند و هر دانه آن بین ۵ تا ۲۷ سال می تواند زنده بماند.

وی با بیان اینکه بهترین راه مقابله با این گیاه مهاجم جمع آوری فیزیکی آن است، ادامه داد: جمع آوری این گونه مهاجم نیازمند امکانات و توجه ویژه مسئولان با استفاده از نیروی انسانی بسیار و صرف هزینه بسیار بالا است که در صورت عدم جمع آوری به موقع، تالاب بین المللی انزلی ناوبد خواهد شد.

هادی پور با اشاره به اینکه سنبل آبی به عنوان گونه زینتی وارد اکوسیستم آبی کشور شده است، افزود: به دلیل تکثیر و رشد بالای این گیاه، به شدت سطح آب را پوشانده و مانع ورود نور و اکسیژن به داخل آب می شود و به دلیل تولید لجن عالی سبب خشک شدن پهنه های آبی می شود.

وی همچنین تصریح کرد: ورود فاضلاب شهرهای رشت، صومعه سرا و انزلی به تالاب انزلی از جمله تهدیدهایی که این تالاب با آن مواجه است.

هادی پور با بیان اینکه تالاب بین المللی انزلی با تهدیدات فراوانی روبرو است، افزود: علاوه بر ورود پسماند، رسوب و فاضلاب به تالاب، پسروی آب خزر نیز سبب کاهش شدید عمق تالاب بین المللی انزلی شده است.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha