قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۶۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

راه خودکفایی در تولید زیتون

رئیس شورای ملی زیتون خواستار ممنوعیت واردات روغن زیتون در فصل برداشت زیتون و روغن گیری آن شد تا امکان خودکفایی در تولید زیتون فراهم شود.

راه خودکفایی در تولید زیتون

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهدی عباسی ، اظهار کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته در سال قبل در جهت پیشگیری از واردات روغن زیتون با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تشویق باغداران به برداشت روغنی، اگر دولت واردات روغن زیتون را در راستای محقق شدن چشم انداز ۲۰ ساله و تامین ۲۰ درصد از نیاز کشور به روغن زیتون ممنوع کند، خودکفایی در تولید زیتون دور از انتظار نیست.

وی مشکل حال حاضر بازار روغن زیتون کشور را، واردات روغن زیتون های بی کیفیت دانست و درباره آفت مگس زیتون در باغات گفت: با توجه به اقدامات وزارت کشاورزی و شرایط آب و هوایی، در حال حاضر گزارشی مبنی بر زیاد بودن تعداد مگس زیتون نداریم.

عباسی به باغداران توصیه کرد در صورتی که می خواهند زیتون هایشان را برای روغن گیری نگه دارند، برای اطمینان خاطر پایین تنه درخت زیتون را سمپاشی کنند.

وی با بیان اینکه مگس زیتون، میوه زیتون را می خورد که به همین دلیل نمی توان از آن برداشت روغنی و زیتونی داشت، افزود: کشورهای توسعه یافته مبارزه بیولوژیکی برای مقابله با مگس زیتون را شروع کرده و موفق شده اند، در حالیکه در کشور ما همچنان از مبارزه شیمیایی استفاده می شود.

رئیس شورای ملی زیتون در پایان تاکید کرد: در مبارزه شیمیایی و سم پاشی، میوه با سموم تماس پیدا نمی کند و تنها پایین تنه درخت با مواد شیمیایی تماس پیدا می کند.

مگس میوه زیتون از آفات مهم در نقاط زیتون خیز است که این آفت پس از آنکه حشره بالغ ماده تخم خود را بر روی میوه گذاشت، بوی خاصی از میوه متصاعد می کند که مگس های دیگر روی آن میوه تخم نمی گذارند و ۲ تا ۳ روز بعد تخم باز شده و کرم شروع به تغذیه از گوشت میوه زیتون می کند. این عمل باعث ریزش میوه ها قبل از برداشت و کاهش کیفیت روغن زیتون می شود. برای مبارزه با این حشره روش های مختلفی وجود دارد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha