قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۵۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

امضا 56 توافق نامه و 48 یادداشت تفاهم بین ایران و قرقیزستان طی 28 سال روابط مشترک

سفیر قرقیزستان در تهران در مراسم روز استقلال ملی این کشور گفت در طول 28 سال روابط مشترک ایران و قرقیزستان 56 توافق نامه بین دولتی و 48 یادداشت تفاهم در زمینه های مختلف به امضا رسیده است.

امضا 56 توافق نامه و 48 یادداشت تفاهم بین ایران و قرقیزستان طی 28 سال روابط مشترک

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «آوازبیک عبدالرزاق اف» سفیر قرقیزستان در تهران در بیست و هشتمین سالگرد استقلال حاکمیت ملی ااین کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از نخستین کشورهایی در دنیا بود که حاکمیت و استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخته است.

وی افزود: روابط دیپلماتیک دو کشور در حالی توسعه یافته که سفارت ایران در بیشکک در سال 1992 میلادی در قرقیزستان افتتاح شده و سفارت جمهوری قرقیزستان در تهران نیز در سال 1996 افتتاح شد.

سفیر قرقیزستان در تهران تصریح کرد: در طول 28 سال گذشته 56 تفاهم نامه بین دولتی و 48 یادداشت تفاهم در زمینه های حمل ونقل، گمرک، تجارت و ... به امضا رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: همکاری های آموزشی و بین منطقه ای، همکاری های فرهنگی و همکاری های در راستای مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان یافته بین تهران و بیشکک بخش دیگری از مناسبات بین دو کشور است.

عبدالرزاق اف اظهار داشت: سند چشم انداز 10 ساله که از سال 2016 به امضا رسیده است بخشی از تلاش های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان برای توسعه روابط است. این در حالی است که حسن روحانی در سال 2019 از بیشکک بازدید کردند.

وی تصریح کرد: دو کشور به صورت سازنده در سازمان های بین المللی همکاری های مشترک داشته که از مواضع یکدیگر حمایت می کنند.

سفیر قرقیزستان در تهران گفت: قرقیزستان طرفدار منطقه ای عاری از سلاح های کشتار جمعی و هسته ای است که البته این موضع گیری بیشکک براساس فتوای معظم رهبری و منطبق با سیاست های جمهوری اسلامی ایران است.

عبدالرزاق اف گفت: قرقیزستان علاقه مند به گسترش ترانزیت کالا و بارهای خود از طریق قلمرو جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عربی و اروپایی است. لذا باید کریدورهای جدید جاده ای و راه آهن به منظور همکاری های چندجانبه اقتصادی، علمی و آموزشی و انسانی محقق شده و بدانیم چه توسعه روابط بین تهران و بیشکک به نفع تمام کشورهای منطقه است.

وی افزود: همکاری های قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران در زمینه فرهنگ، سینما، ورزش و آموزش باید گسترش بیشتری پیدا کند.

سفیر قرقیزستان در تهران خاطرنشان کرد: جشنواره های فیلم های سینمایی ایران هر ساله در قرقیزستان برگزار می شود.

عبدالرزاق اف گفت: از وزارتخارجه ایران و دولت جمهوری اسلامی بابت اعطای کمک یک میلیون دلاری به منظور احداث ورزشگاه استان اوش در قرقیزستان تشکر می کنم.

وی افزود: روابط همسایگی خوب و همکاری های دوستانه بین دو کشور ضروری است و امیدوارم بیش از پیش گسترش یابد.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha