قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۴۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شور و شعور اربعینی

اربعین در حال شکل دادن سرحداتی فراتر از مرزهای برآمده از ملی گرایی است و هر نوع تفاوت قومی، نژادی و حتی مذهبی و دینی در آن رنگ می بازد.

شور و شعور اربعینی

گروه دیگر رسانه ها: «محمد صادق کوشکی» در یادداشتی نوشت:

1. کنگره عظیم اربعین و سیل خروشان عاشقان حسینی در این مسیر، جلوه ای بی نظیر از وحدت و همدلی مسلمانان است که علیرغم سنگ اندازی ها، هر سال بر ابعاد آن افزوده می شود. آنچه در راهپیمایی اربعین می گذرد، به برگزاری یک مراسم آئینی و مناسک سنتی محدود نیست، چراکه زیارت سرور و سالار شهیدان در همه اعصار، مرسوم بوده و افراد به انحاء مختلف به عتبه بوسی مضجع ایشان مشرف می شدند. در راهپیمایی اربعین، افزون بر فضیلت زیارت، سبک زندگی و مراودات انسانی بنا شده بر این بستر، موضوعیت پیدا می کند و از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. فضای ایجاد شده و تعاملات به وجود آمده در اثنای راهپیمایی اربعین حسینی، برای همه انسان های برخوردار از فطرت بیدار، بسیار جذاب است و می توان گفت که گمشده انسان امروز در آن نهفته است. خدمت عاشقانه و بی منت به زائران، مهمان نوازی بی حد و حصر، صبر و مقاومت در برابر دشواری های مسیر و ارتباط دائمی با معبود، از خصوصیات بزرگ مردانی است که با جابر ابن عبدالله انصاری در مسیر اعتلا و ابلاغ پیام عاشورا پیمان بسته و در حرکت اند.

2. ویژگی انسان های عصر مدرنیته این است که از جنگ و تنش بر سر مالکیت، خودخواهی ها و خودمحوری ها، خط کشی کاذب به نام قومیت، نژاد، تابعیت و ... خسته و آزرده اند و به دنبال پناهگاهی هستند تا کرامت و عزتشان بما هو انسان و جانشین خداوند بر روی زمین، مورد احترام باشد. راهپیمایی اربعین، این گوهر گمشده را به کسانی که با این موج نورانی همراه می شوند، هبه می کند و آنها را به عالی ترین شکلی، در اوج مواسات و معنویت قرار می دهد. در کنگره اربعین دیگر مهم نیست که زائر، فقیر است یا غنی، اروپایی است یا آفریقایی، سفیدپوست است یا سیاه پوست، گویش شرقی دارد یا غربی بلکه آنچه از اهمیت برخوردار است، قصد و نیت افراد برای زیارت است. به بیان دیگر، اربعین در حال شکل دادن سرحداتی فراتر از مرزهای برآمده از ملی گرایی است و هر نوع تفاوت قومی، نژادی و حتی مذهبی و دینی در آن رنگ می بازد. در حقیقت، حرکت و عزیمت زائران به مقصد چشمه نور در کربلای معلاست که لباس وجاهت به قامتشان می پوشاند و این کسوت بلند بالا، آن چنان ارزشمند و ذی قیمت است که هر چیزی در برابر عظمت آن فرو می شکند و بی اهمیت جلوه می کند. 
3. این جذبه قوی موجب شده که هر کس در این راه قدم می گذارد، تنها یک رنگ به خود بگیرد و به همراهی با لشکریان حق، افتخار کند. مسیحیان شمال عراق سال هاست که در ایام زیارت اربعین، به کربلا مشرف می شوند و به همین ترتیب، اقوام و ادیان مختلفی هر ساله در همایش میلیونی اربعین شرکت می کنند. با اقبالی که در سال های اخیر از راهپیمایی چله شهادت اباعبدالله (ع) به عمل آمده، این موج عظیم از منظر تعداد زائران و کسانی که برای خدمت و احترام به زوار به آن می پیوندند، قوی تر خواهد شد و حتی دیگر به مسلمانان اختصاص نخواهد داشت. با وجود مشکلات و تهدیداتی که دشمن تلاش کرد برای تحت الشعاع قرار دادن برگزاری این مراسم ایجاد کند، تعداد زوار در سال جاری طبق گزارش ها چهار برابر افزایش یافته و شور و شعف زائران حسینی، مضاعف شده است. 
4. بر این مبنا، کشش فوق العاده و رو به تزاید کنگره اربعین، کاوشگران حقیقت انسانی را به این حقیقت رهنمون خواهد کرد که تنها مسیر حیات واقعی و برخوردار از آزادی، گسترش این نگاه به همه زوایای زندگی است. از باب مثال، امروز ما در جهانی زندگی می کنیم که صدها هزار روش برای فراری دادن انسان ها از تنش ها و درگیری ها تجویز می شود و کرسی تدریس هزاران رشته برای بررسی الگوی شخصیتی افراد و راه حل های متناسب با آن در دانشگاه ها دایر شده است. با این حال، آرامشی که زوار از غوطه ور شدن در این دریای خروشان احساس می کنند، با هیچ روش آرامش بخش امروزی قابل قیاس نیست. این آرامش معنوی، چنان جذاب و روح بخش است که همه برای شرکت در مراسم سال بعد، لحظه شماری می کنند و اگر توفیق رفیق راهشان نشود، پیوسته اشک حسرت ریخته و تمنای حضور دوباره می کنند.
5. این ویژگی ها و شاخصه های ممتاز برآمده از نهضت امام حسین (ع)، بی تردید، قوام بخش و ایجاد کننده «تمدن نوین اسلامی» است. به فرموده رهبر حکیم انقلاب اسلامی، «راه پیمایی اربعین می تواند زمینه ساز تحقق هدف نهایی امت اسلامی یعنی تشکیل تمدن عظیم و نوین اسلامی باشد و بر همین اساس باید پیوندهای مستحکم میان مسلمانان اعم از شیعه و سنی و ملیت ها و اقوام مختلف، در این راه پیمایی بیشتر شود.» کلید خوردن ناآرامی های امسال عراق درست در هفته ای که زائران اربعین عازم زیارت بودند، در کنار گزارش میدانی نیروهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مبنی بر تهدید بودن این آئین شکوهمند برای امنیت ملی آمریکا ثابت می کند که شور و شعور اربعینی، دقیقاً نقطه ضعف دشمنان که سوق دادن انسان ها به سمت مادی گرایی و مصرف زدگی است را هدف قرار داده است. این جابجایی مرزها در سبک زندگی، اتفاق بزرگی است و علیرغم برنامه ریزی های خباثت آلود و توطئه های رو به رشد، علی الدوام در حال جهانی شدن بوده و مقدمه ای است برای تربیت انسان تراز عصر ظهور.

6. گرچه این حرکت در ذات خود به دلیل تضاد با منافع زرسالاران بین المللی، تقابل با جبهه استکبار را در خود نهفته دارد، اما شاهدیم که جغرافیای مقاومت برآمده از فرهنگ عاشورایی نیز در حال گسترش است. پیش از این گفته می شد که مخالفت با جهانی سازی به سبک «مارشال مک لوهان» برای به اصطلاح «جهانی سازی» و ایجاد «دهکده جهانی» در غرب آسیا منحصر است اما امروز می بینیم که کشورهای خارج از منطقه نیز به صف مخالفین با مفاهیم استکباری آمریکا و اعوانش برخاسته اند. از این رو، می توان نتیجه گرفت که اربعین، به عرصه تقابل دو جبهه «مقاومت» و «نئولیبرالیسم» تبدیل شده و افزایش آمار زائرین اربعین حاکی از کاسته شدن از حامیان لیبرالیسم غربی و افزایش عِدّه و عُدّه طرفداران عدم وادادگی در برابر استعمارگران عصر نوین است. 
و بالاخره اینکه اربعین حسینی، نمایشی عظیم و در مقیاسی جهانی از اقتدار، همگرایی، هم افزایی و وحدت نه فقط در میان مسلمانان، بلکه در بین آزادگان جهان است و به مصداق آیه شریفه «یرِیدُونَ لِیطْفِؤُا نُورَ الله بِأَفْواهِهِمْ وَاللهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کرِهَ الْکافِرُونَ» (سوره صف آیه 8) جمهوری جهانی حسینی و تمدن نوین اسلامی از این رهگذر به زودی محقق خواهد شد.

منبع: روزنامه حمایت

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha