قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۳۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اربعین جلوه نفوذ معنوی تشیع در جهان

امروزه راهپیمایی بزرگ اربعین را می توان جلوه نفوذ معنوی ایران و در ورای آن تشیع در منطقه و جهان به شمار آورد.

اربعین جلوه نفوذ معنوی تشیع در جهان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، بررسی پیروزی انقلاب اسلامی و گذشت چهار دهه از استقرار شکوهمند نظام جمهوری اسلامی ایران روایت از مؤلفه هایی است که اثرات بسیار زیادی بر استمرار و صدور آرمان های آن در جوامع بشری و در میان ملل آزادی خواه جهان داشته است. تکیه بر شعائری همچون استقلال، عدالت، اخلاق ازجمله مؤلفه تأثیرگذار و تمایز بخش این انقلاب نسبت به دیگر انقلاب های جهان به شمار می آید. امری که در کنار پیگیری مشی استکبارستیزی و حمایت از مستضعفین، علی رغم کارشکنی و سنگ اندازی دشمنان باعث شد که هویت سازی و الگوپذیری از این نوع مؤلفه و سیر عملی در ابعاد مختلف آن مورد توجه ملت های بیدار منطقه و جهان قرار گیرد.

به صراحت می توان گفت که الگوی گسست از وجوه مختلف سلطه داخلی و خارجی محور بسیاری از کنش هایی است که ملهم از آرمان و سیره نظام جمهوری اسلامی در نقاط مختلف جهان در نیم قرن اخیر ظهور و بروز یافته است؛ امری که به طور مشخص در عنفوان پیروزی انقلاب در قالب جنبش جهاد اسلامی متبلور گردید و به موجب آن بسیاری از ظرفیت های مردمی این جنبش و روحیه آنان را در برابر سلطه و غارت گری رژِیم صهیونیستی احیا ساخت که همچنان با گذشت زمان در قالب موج های مختلف انتفاضه مردم این کشور شاهد آن هستیم. این در حالی است که پدیداری و شتاب بخشی این مؤلفه در جنبش شیعیان بحرین در سال های اخیر را می توان نشانه پویایی و ظرفیت بازتولید آن به شمار آورد که از بستر نظام جمهوری اسلامی ایران به عمق استراتژیک منطقه در حال صدور است؛ لذا با در نظر گرفتن دیگر عوامل شتاب بخش اکنون زمینه بی اعتبار سازی رژیم سلطه گر بحرین را فراهم آورده است.

اما نگاه و رویکرد عملی در چنین سطحی را توأمان با ظرفیت هایی می توان جستجو کرد که درگذشته با غلبه بر رخوت و سستی ناشی از فشارهای متعدد و بسترهای فکری انزوا بخش به فراموشی سپرده شده بود. استفاده از توان مبارزاتی ملل آزادی خواه عنصر راهبردی بود که با تأسی از مبارزات مردمی در طول انقلاب اسلامی و پس از آن بهره گیری از عنصر جهاد و شهادت در جبهه های نبرد هشت ساله به بار نشست. پیوند فکری حاصل از این الگوپذیری در شکل گیری و ایجاد هسته های مقاومت همچون حزب الله لبنان شاهد این مدعا است. از سویی دیگر ظهور گروه های ساخته دست محور عربی – غربی در منطقه و سعی بر چپاول و انحراف در اهداف متعالی ملل منطقه واپسین حربه هایی بود که در این زمره قرار دارد که در رویارویی با محور مقاومت رنگ باخت. نعل وارونه نظام جمهوری اسلامی ایران در حمایت های مادی و معنوی از شکل گیری نیروی مردمی حشد الشعبی، فاطمیون و زینبییون در عراق و سوریه و هم افزایی در ایجاد حصار استراتژیک برای منافع غرب و رویارویی با این پدیده شوم نشان از نفوذ و تداوم الگوپذیری در جریان محور مقاومت دارد.

و سخن آخر اینکه؛ بازتولید و استمرار الگوی های مقاومت و استکبارستیزی مترصد منابعی است که ضمن پاسداشت هویت، ویژگی شتاب بخشی را نیز در خود جای داده است. خلق شکوه پیاده روی اربعین حسینی تأثیر زیادی بر این مهم دارد. نظام جمهوری اسلامی ایران در این زمینه نیز طی سال های اخیر با بهره گیری از نفوذ خود در ورای مرزهای جغرافیایی به یاری دیگر ملل مسلمان جهان، ضمن فراهم آوردن این بستر هویت ساز، سعی بر خلق هرچه باشکوه تر این آئین داشته است. لذا امروزه راهپیمایی بزرگ اربعین را می توان جلوه نفوذ معنوی ایران و در ورای آن تشیع در منطقه و جهان به شمار آورد.

انتهای پیام/70068

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha