قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۲۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پرداخت 2700 میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه صادرات استان مرکزی

مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران گفت: 2700 میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه صادرات استان مرکزی پرداخت شده و استان در این حوزه رتبه هشتم را در بین شعب این بانک در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

پرداخت 2700 میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه صادرات استان مرکزی

حبیب احمدی در نشست تخصصی مدیران بانک توسعه صادرات ایران با صادرکنندگان استان مرکزی گفت: ۸۰ درصد مشتریان نمونه استان ها از مشتریان این بانک هستند که افزایش ۱۰۰ درصدی این تعداد در دستور کار مدیران بانک قرار دارد.

وی ادامه داد: صدور ضمانت نامه های ارزی در استان مرکزی نسبت به سال گذشته چهار برابر افزایش یافته است.

احمدی افزود: استان مرکزی در حوزه اعتبارات اسنادی و وارداتی با ۱۵۴ میلیون دلار رتبه نخست را در کشور کسب کرده و در زمینه اعتبارات اسنادی داخلی نیز رتبه چهارم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است. استان مرکزی در صدور حواله ارزی رتبه سوم کشور را در بین شعب بانک توسعه صادرات ایران داشته است.

وی همچنین گفت: ۹۶ میلیون دلار حواله ارزی سال گذشته توسط بانک توسعه صادرات استان مرکزی صادر شد که میزان صدور این حواله ها در سال جاری با افزایش ۳۴ میلیون دلاری به ۱۳۰ میلیون دلار رسیده است.

محمود نعمتی مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی، نیز در این جلسه گفت: سال گذشته توانستیم بیشتر از یک میلیارد دلار صادرات داشته باشیم و امیدواریم امسال نیز همین ارقام را تکرار کنیم. اگر بخواهیم آمار صادرات تولیدکنندگان استان از استان های دیگر را هم محسوب کنیم این رقم بیشتر خواهد شد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی اضافه کرد: نرخ بیکاری استان مرکزی در تابستان امسال ۸.۳ بوده که نسبت به مشابه سال گذشته بیش از ۱.۱ کاهش پیدا کرده است.

نعمتی با اشاره به وجود بیش از سه هزار واحد صنعتی در استان گفت: معوقات کارگری واحدهای تولیدی استان از ۵۹ واحد در سال گذشته به کمتر از ۴۰ واحد در سال جاری رسیده و نشان می دهد که شاخص های اقتصادی استان در وضعیت خوبی قرار دارد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: امروز باید همه برای توسعه و ثبات اقتصادی تلاش کنند چراکه دشمن در حال توطئه است و یکی از هدف های دشمنان، تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی هستند.

منوچهر توسطی، رئیس اتاق بازرگانی اراک نیز گفت: یک واقعیت مسلم وجود دارد و آن این است که کشوری به نام آمریکا سعی دارد شریان های اقتصادی ما را قطع کند. وظیفه باز نگه داشتن این شریان ها با بخش خصوصی است و اگر بخش خصوصی شکست بخورد کل ایران شکست خورده است.

وی افزود: صادرات تنها راه مقابله با تحریم هاست. اگر بانک مرکزی و سیاست های دولت بخش خصوصی را محدود کند، نمی توان با تحریم ها مقابله کرد.

توسطی ادامه داد: زمانی که ارزش پول ملی یک کشور پایین می آید، انتظار می رود صادرات آن کشور چندین برابر شود، مثل اتفاقی که در چین افتاد، ولی اکنون که ارزش پول ما به یک سوم کاهش یافته تنها شاهد ۲۰ درصد افزایش صادرات بوده ایم که اصلا خوب نیست.

پارسا یکی از نمایندگان شرکت آذرآب نیز گفت: آذرآب توانسته قراردادی ۲۵ میلیون یورویی ببندد که می تواند بسیاری از مشکلات کارخانه را برطرف کند. ولی مشکل یک ضمانت نامه ۴ میلیون یورویی است. قانون بانک توسعه صادرات این است که دریافت کننده ضمانت نامه باید سپرده ای به میزان ۱۰ درصد مبلغ ضمانت نامه در بانک داشته باشد و آذرآب اکنون قادر به تامین ۴۰۰ هزار یورو نیست.

وی خواستار رسیدگی به این مشکل آذراب شد و افزود: آذرآب مقداری ارز یوان چنین نیز در بانک ملت دارد که برای تبدیل آن دچار مشکل است. 

بر اساس این گزارش، در ادامه چندتن از صادرکنندگان استان به بیان مشکلات خود در حوزه بانکها پرداختند.

بابک رهنما، رئیس هیئت مدیره شرکت صنعتی گام اراک و صادرکننده نمونه استان گفت: تولیدکنندگان افسران خط مقدم جنگ اقتصادی هستند، اما مسلما بدون اسلحه قادر به جنگیدن نیستند.

وی ادامه داد: ضمانت نامه تبدیل به پاشنه آشیل صادرکنندگان شده است. درست است که بانک توسعه صادرات ضمانت نامه های خوبی به صادرکنندگان می دهد ولی مشتری باید ضمانت نامه را قبول کند. متاسفانه اکنون حتی در کشورهای همسایه نیز ضمانت نامه بانک های ایرانی به سختی مورد پذیرش کارفرما واقع می شوند.

رهنما با اشاره به کاهش ارتباط بانک توسعه صادرات با بانک های خارجی پس از اعمال تحریم ها افزود: برای مثال بانک عراقی می گوید ما پول به بانک ایرانی انتقال نمی دهیم و در عین حال راهکار بانک توسعه صادرات برای رفع این مشکل عملیاتی نیست. 

یکی دیگر از صادرکنندگان حاضر در جلسه نیز با تایید صحبت رهنما گفت: برای وصول مطالبات خود در کشورهای همسایه مجبوریم چند مرحله از خدمات صرافی ها استفاده کنیم که باعث هدر رفتن منابع می شود.

در این جلسه تولیدکنندگان همچنین انتقاداتی نسبت به نرخ کارمزد تسهیلات بانک توسعه صادرات و مدت زمان بازپرداخت تسهیلات داشتند که یکی از مدیران بانک توسعه صادرات ضمن پذیرش بحث کارمزد و قول مساعدت و پیگیری در این زمینه، پیرامون زمان بازپرداخت تسهیلات گفت: بانک مرکزی از ما می خواهد ارزی که به بانک ما تزریق کرده را سریعتر به او برگردانیم تا صرف واردات کالاهای اساسی شود، پس خیلی آزادی عمل در این زمینه نداریم.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha