قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۲۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه:

تداوم برخی معافیت های مالیاتی ضرورتی ندارد

سیاست مجلس شورای اسلامیتهران سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درخصوص بازنگری معافیت های مالیاتی گفت: معافیت هایی که وضع و ادامه آنها ضرورت داشته، باید تداوم یابد و معافیت هایی…

تداوم برخی معافیت های مالیاتی ضرورتی ندارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «محمد خدابخشی» روز سه شنبه اظهار داشت: منابع بودجه عمومی کشور شامل سه منبع «درآمدهای مالیاتی، منابع مربوط به فروش نفت خام و میعانات گازی و سایر دارایی ها و فروش ملک و املاک دولت و فروش اوراق قرضه» است که مجموعا منابع بودجه عمومی کشور را تشکیل می دهد.

وی افزود: تقریبا یک سوم این منابع مربوط به نفت خام و میعانات گازی است که تحت تاثیر شرایط تحریمی، کاهش پیدا کرده و مخالفان جمهوری اسلامی از این وابستگی بودجه عمومی کشور به نفت به عنوان ابزاری علیه مردم ایران استفاده کرده و خواهند کرد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس بیان کرد: باید تلاش کنیم این وابستگی بودجه عمومی کشور به نفت را کاهش دهیم و شرایط تحریمی کنونی،  فرصت بسیار خوبی ایجاد کرده تا تلاش کنیم این وابستگی را قطع کنیم و این کار با توجه به اقتصاد متنوع ایران، امکان پذیر است تا إن شاءالله این وابستگی و تهدیدی که همیشه علیه کشور ما وجود داشته را به صفر برسانیم.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد: برای جایگزینی اقتصاد نفتی می توان منابع جدیدی را خلق کرد. از جمله می توان به مصادیقی همچون جلوگیری از فرار مالیاتی و بازنگری در معافیت های مالیاتی اشاره کرد. اکنون ۴۰ درصد اقتصاد کشور، از مالیات معاف است.

خدابخشی درخصوص بازنگری درمعافیت های مالیاتی تصریح کرد: معافیت هایی که وضع و ادامه آنها ضرورت داشته، باید تداوم یابد و معافیت هایی که تداوم آنها در شرایط کنونی تحریمی ضرورت ندارند بازنگری شده و ادامه پیدا نکند.

وی خاطرنشان کرد: مجموع تدابیر جلوگیری از فرار مالیاتی و لغو معافیت های مالیاتی بی مورد، منابع خیلی خوبی خلق می کنند. از جمله موارد و مصادیق دیگر، وجود ۲ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور که متوسط قیمت دهی آنها بالای ۵۰۰ میلیون تومان است که اگر یک درصد مالیات برای این واحدها وضع شود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان منابع جدید خلق می کنند. اینها مواردی است که می توانند جایگزین منابع نفتی شوند و این امکان پذیر است.

این نماینده مجلس یادآور شد: با توجه به اینکه اصلاحات ساختاری در بودجه مطرح است، که مقام معظم رهبری هم روی این موضوع تاکید داشتند، سازمان برنامه و بودجه مجموعه ای از پیشنهادها و ایده ها را به مجلس و در شورای هماهنگی سران سه قوه هم ارائه کرده که کلیات این پیشنهادات مورد استقبال نیز قرار گرفته است.

خدابخشی اضافه کرد: اصلاحات ساختاری مبتنی بر ۴ محور خیلی مهم از جمله درآمدزایی پایدار، هزینه کرد کارآ، توجه به عدالت همزمان با توسعه و بازنگری در نظام مدیریتی که متناظر با این چهار محور  ۹ برنامه هم پیشنهاد شده که در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح و بررسی هایی نیز در این خصوص انجام شده است.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از منابع نفتی در توسعه کشور ادامه داد: این ایده  خوب برای اینکه قابلیت اجرایی داشته باشد باید به گونه ای پیشنهاد شود که در اجرا با مشکل مواجه نشویم.  امکان اینکه وابستگی بودجه ای کشور را به درآمدهای نفتی قطع کنیم وجود دارد تا بتوان به شکل های دیگری از منابع نفتی برای توسعه کشور استفاده کرد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: باید منابع نفتی و منابعی که متعلق به نسل های آینده نیز هست را به سمت زیرساخت های توسعه ببریم یعنی در مناطق کمتر توسعه یافته زیرساخت ایجاد کنیم. به طور مثال زیرساخت های حمل و نقل ریلی و جاده ای و در جاهایی که ضرورت دارد زیرساخت های هوایی و دریایی احداث کنیم و همچنین زیرساخت های حوزه انرژی، ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز گسترش دهیم.

خدابخشی افزود: باید پروژه های عمرانی که مردم نیز از طولانی شدن برخی از آنها ناراضی هستند را تکمیل کنیم؛ پروژه هایی چون ایجاد آزادراه یا جاده اصلی فقط مربوط به نسل فعلی نیست و نسل های بعدی هم از آن بهره مند می شوند.

وی تأکید کرد: اگر عزم و اراده جدی در قوای سه گانه وجود داشته باشد که الحمدالله وجود دارد، تهدید همیشگی وابستگی به نفت قابلیت تبدیل شدن به فرصت را دارد و من خوشبین هستم که اگر مسئولان به جدیت پای کار باشند چون این کار شدنی است.

نماینده الیگودرز در مجلس شورای اسلامی درخصوص فرار مالیاتی بیان کرد: فرار مالیاتی بدین مفهوم نیست که از افرادی که مالیات پرداخت می کنند، مالیات بیشتری دریافت شود بلکه منظور ما پرداخت مالیات از سوی مکان هایی است که در آنجا فرار مالیاتی وجود دارد و اصلا مالیات پرداخت نمی کنند که باید به طور جدی به این مساله توجه شود.

خدابخشی در ادامه سخنانش به ذکر مثالی از فرار مالیاتی در مناطق آزاد پرداخت و گفت: در مناطق آزاد با استفاده از یکسری فرمول ها، راهکارها و یا دور زدن قانون، از معافیت های مالیاتی، چند برابر مدت زمان تعیین شده استفاده می کنند در حالی که این معافیت فقط محدود به همان مدت زمان قانونی است.

وی یادآور شد: در کنار اصلاحات اقتصادی و بودجه ای در کشور پیوست اجتماعی هم ضرورت دارد و باید توجه داشت که به مردم فشاری وارد نشود.

این نماینده مجلس درخصوص چگونگی بسته شدن بودجه سال ۹۹ بیان کرد: با توجه به صحبت ها و تصمیمات اتخاذ شده، مقرر شد بودجه سال آینده براساس اصلاحات ساختاری ضروری تصویب شود. البته قرار است در کنار بودجه ۹۹، بودجه ۱۴۰۰ هم در ستون جداگانه ای صرفا جهت اطلاع نمایندگان و ذینفعان ارائه شود.

خدابخشی اظهار کرد: به صورت غلتان هر سال با بودجه ای که ارائه می شود بودجه سال بعد هم ارائه می شود که نمایندگان تصویری از بودجه سال بعد داشته باشند؛ با توجه به نوسانات اقتصادی که ممکن است وجود داشته باشد و با تغییراتی، بودجه سال ۱۴۰۰ در سال ۹۹ با اعمال اصلاحاتی برای بررسی و تثبیت به مجلس ارائه می شود.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha