قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۱۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خاطرات آیت الله هاشمی؛ ۲۱ مهر ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵: وزیرکشور اجازه گرفت که مانع تحرکات بی‏ اجازه حزب اللهی ها در اماکن عمومی و دفاتر شود، اخیراً حرکات مزاحم دارند

شب شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. بیشتر دربارة افغانستان بحث و نظر بر این شد که در نزاع جنگی طرفداران دولت با طالبان، در هرات اگر خود افغان ها فعال شدند، ما هم پشتیبانی لُجستیکی کنیم. سپاه پیشنهاد اجازه به‏کارگیری توپخانه و محدودی افراد ایرانی را داشت‏که نپذیرفتم. قرار شد آقای [حسن] روحانی و آقای [علی] شهبازی، فردا برای گرفتن نظر رهبری به مازندران بروند. آیت‏الله خامنه ای گفته اند، با نظر من باشد؛ من موافق شرکت نیروهای خودمان نیستم.

خاطرات آیت الله هاشمی؛ ۲۱ مهر ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵: وزیرکشور اجازه گرفت که مانع تحرکات بی‏ اجازه حزب اللهی ها در اماکن عمومی و دفاتر شود، اخیراً حرکات مزاحم دارند
خاطرات مرحوم  آیت الله هاشمی رفسنجانی را از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵، هر شب منتشر می کند. پیشتر، خاطرات «آیت الله» از سال ۵۸ تا ۷۱ در «انتخاب» منتشر شده بود

»؛ متن خاطرات آیت الله هاشمی در روز 22 مهر 1371 تا 1375 در زیر آمده است

 

سال ۱۳۷۱

روحانیون دفتر نمایندگی ولی فقیه در جهادسازندگی آمدند. قبل از جلسه، آقای [رجبعلی] حیدرزاده، [نماینده ولی فقیه در جهادسازندگی]، از عدم همکاری وزیر جهادسازندگی با آنها، خصوصی شکایت کرد. قبلاً آقای [غلامرضا] فروزش هم از عدم هماهنگی آنها شکایت کرده بود. در صحبت هایم، بر ضرورت همکاری و ضرورت وجود روحانیون در جهاد تأکید کردم.[1]
آقای [حمید] میرزاده، [معاون اجرایی رییس جمهور]، آمد و گزارش سفر همراه رهبری را داد و تعهدات را آورد که اجازه بگیرد. دربارة مسائل دیگر کشوری هم مطالبی داشت. شورای عالی اداری جلسه داشت. پیشنهاد وزارت کشور در مورد تسهیلات در تفکیک اراضی بدون سند مطرح بود که ناتمام ماند.
عصر در جلسه هیأت دولت شرکت کردم. استان شدن اردبیل تصویب نشد. کمک به کارخانه های تولید شکر از چغندر قند و کشاورزان از طریق وام تصویب شد.

 

سال ۱۳۷۲

از خانه به کارخانه سدید در جاده ساوه رفتیم. وسیع و عظیم است. لوله سازی و ریخته گری و ماشین سازی دارد. عمده سهام اش از بنیاد صدوق است. توضیحات دادند و از خطوط لوله سازی بازدید کردیم؛ برایم جالب بود. خط جدید روش اسپیرال [= درز جوش مارپیچ] را افتتاح کردم. می توانند لوله با قُطر پنجاه سانت تا دو متر از ورق کویل تولید کنند. با این صنعت می توانیم تمام نیازهایمان را خودمان تأمین کنیم. کارخانه دست دوم است و ارزان خریده اند. لوله های طرح آبرسانی تبریز را در دست دارند و با طرح آبرسانی وزارت نیرو هم قرارداد بسته اند. سپس از ریخته گری و ماشین سازی و نمایشگاه بازدید شد. مصاحبه ای کردم و برای کارکنان سخنرانی انجام دادم.[1] این کارخانه در دوران جنگ هم، مقادیر زیادی گلوله های خمپاره و توپ برایمان ساخت.
به دفترم آمدم. آقای [علی] نیازی، [رییس دادسرای نیروهای مسلح]، برای توضیح پرونده متهم به جاسوسی آلمانی آمد. او اخیراً بازداشت شده و مورد اعتراض شدید آلمان است. گفتم بی موقع اقدام شده و قرار نبود که فعلاً انجام شود. توجیه درستی نداشت؛
خواست به گردن آقای [مرتضی] آصفی، مدیرکل وزارت امور خارجه بیندازد که او هم تلفنی از خودش دفاع کرد و به گردن آقای نیازی انداخت؛ به نظر می رسد اشتباه از خود نیازی است و با عمد است.
عصر کمیته ارز جلسه داشت. درآمدها و هزینه ها بررسی و قرار شد که نیاز بازار داده شود و اقدام هایی برای محدود کردن تقاضای ارز انجام دهند. تا ساعت هشت و نیم شب کارها را انجام دادم و به خانه آمدم.

 

سال ۱۳۷۳

تا ساعت هشت صبح خوابیدیم. گزارش ها را خواندم. دیشب و امروز مقداری تلویزیون اندونزی را تماشا کردم. تعداد نُه کانال دارند که سه کانال آن خبری است. سرگرم کننده تر، متنوع تر و هنرمندانه تر از تلویزیون ما است.
برای مذاکرات و ملاقات ها به ساختمان دیگری در همین محوطه رفتیم. ابتدا ملاقات و مذاکره دسته جمعی داشتیم؛ فقط تشریفات بود و چند کلمه ای از وضع طبیعی و مبارزه با پشه ها صحبت شد. اندونزیایی ها رسم ندارند که مذاکرات مثل بسیاری از جاهای دیگر در اطراف میز باشد؛ گروه های تخصصی از وزیران و کارشناسان، جداگانه به مذاکره پرداختند و من و سوهارتو، به طور خصوصی مذاکره کردیم. در مذاکره ما، آقای سید حسین مرعشی، رییس دفترم، یادداشت برمی داشت و یک مترجم از ما و یک مترجم از آنها و یک یادداشت بردار از آنها بود. من به فارسی و او به زبان بومی خودشان حرف می زدیم و از طریق زبان انگلیسی متصل می شد.
ایشان جمع بندی از برنامه های پنج گانه پنج سال گذشته اندونزی بعد از سوکارنو، به اسم برنامه بیست و پنج ساله اول پرداخت و اهداف برنامه بیست و پنج ساله دوم را
بیشتر بر توسعه و ارتقای سطح زندگی دانست. درآمد سرانه مردم را فعلاً حدود هفتصد دلار گفت و دورنمای آینده را توصیف کرد. من هم تحلیلی از برنامه اول ایران و تعدیل اقتصادی و حرکت در جهت خودکفایی و کم کردن نیازهای وارداتی و ارزی را تشریح نمودم و او را تشویق کردم که از تجربه ما، خوب و بیشتر استفاده کند. وارد موضوعات خاص و جزیی نشدیم.
به اقامتگاه برگشتیم. سپس برای اقامه جمعه به مسجد استقلال رفتیم. جمعیت خوبی در نمازجمعه جمع بودند. بیشتر جوان بودند؛ منظم و بدون سروصدا. مسجد بزرگی است. دولت ساخته است. خطیب جمعه و امام جمعه یکی نبود؛ یکی خطبه خواند و دیگری نماز. خطبه ها کوتاه و عربی و فاقد مطالب اجتماعی و سیاسی، شامل حمد و ثناها و دعا و قرآن و نصایح اخلاقی اسلامی سطحی بود.
بعد از نماز، مردم با احساسات گرم به طرف من هجوم آوردند. سعی می کردند دستشان را به من برسانند. از جلوی صفوف مردم عبور کردم و به احساسات پاسخ دادم. کلمات الله اکبر و رفسنجانی و اسلام و ایران زیاد تکرار می شد. بیرون مسجد به احساسات مردم که در بالکن های اطراف ازدحام کرده بودند، پاسخ دادم.
وزیر همراه من، وزیر مسکن آنها بود که اطلاعات کمی داشت؛ حتی خیال می کرد سطح زیربنای مسجد پنج هزار متر است و در عین حال می گفت، صد هزار نفر برای نماز ظرفیت دارد؛ بعداً به ده هزار متر در سه طبقه اصلاح کرد. دربارة تعداد تولید آهن و فولاد کشورش هم بی اطلاع بود. گفت 22 میلیون تن سیمان تولید می کنند.
در محوطه باغ کاخ هم مسجدی دارند که جمع زیادی از مردم برای نماز جمعه اینجا آمده بودند. گفت در همه مؤسسات دولتی و سازمان ها، مسجدی برای نماز وجود دارد.
برای سفر به باندونگ، از مسجد یکسره به فرودگاه رفتیم. با دو هواپیما به باندونگ در 180 کیلومتری شرق جاکارتا، برای بازدید کارخانجات هواپیما و هلیکوپترسازی پرواز کردیم. با استقبال استاندار و مدیران کارخانه، به محل اداری رفتیم و توضیحات شنیدیم.
در سال 1976 تأسیس شده است. شانزده هزار نفر کارکن دارد. یک هواپیمای 36 نفره با شرکت اسپانیا مونتاژ می کنند. نیمی را اینها و نیم دیگر را آنها در اینجا و آنجا می سازند. خودشان یک هواپیمای پنجاه نفره طراحی کرده اند و بناست به زودی اولین فروند آن تولید شود؛ آن را هم با شراکت خارجی ها می سازند و موتور و اجزای الکترونیک آن وارداتی است. سه نوع هلی کوپتر پلیسی پل آمریکایی «سوپرپوما» فرانسوی مونتاژ می کنند.
از کارخانه و سالن های موتناژ بازدید کردیم. ماشین های زیادی دارند و سفارشات قطعه سازی برای بسیاری از هواپیماسازی ها و ماشین های بزرگ را می پذیرند. آقای سوهارتو گفت، تاکنون 4/1 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند. ما چند سوپرپوما از آنها خریده ایم، ولی پیش پرداخت را نداده ایم و معوق مانده است.
سپس با مینی بوس رفتیم و گشتی در شهر باندونگ زدیم. شهر تمیزی با خیابان های تنگ است. نماز عصر را نخوانده بودیم؛ عجله کردیم که به فرودگاه برسیم. غروب در مسجدی بزرگ و نوساز، نزدیک فرودگاه، نماز خواندیم. ناگهان باران سیل آسایی گرفت که مردم آن را به یمن قدم گفتند. از مقابل موزه ای که محل کنفرانس معروف باندونگ[1] است، عبور کردیم؛ فرصت بازدید نداشتیم. مغرب پرواز کردیم به سوی جاکارتا کمی خوابیدم. خسته بودم.
سپس آقای سوهارتو و خانواده اش آمدند؛ همسر و دو دختر و عروسش. میهمانی خانوادگی بود. از ما هم عفت و فاطی و فائزه و مهدی و فرشته و خانم نقاش و حسین و کاظم و علی بودند. مذاکرات زیاد خصوصی داشتیم. روی اجازه پرواز ایران ایر به جاکارتا و ساخت کارخانه نساجی در ایران، با شرکت آنها، تأکید کردیم.
خانم [سیتی هارتیناه، همسر آقای] سوهارتو گفت، مشغول احداث مزرعه ای توریستی است که تمام میوه های اندونزی در آن جمع است؛ به صورتی که توریست ها از درخت مورد دلخواه خود بچینند و بخرند. دیروقت خوابیدیم.

سال ۱۳۷۴

در گزارش‏ها، فشار نظامی طالبان بر کابل مورد توجه است. ساعت نُه صبح به دفترم رفتم. تا عصر یکسره به کارهای عقب‏مانده روزهای سفر پرداختم. عصر آقای [مهدی] صفری، سفیرمان در روسیه آمد. پیغامی از آقای یلتسین آورد، مبنی بر پیشنهاد روسیه به ایران، برای همکاری در آذربایجان و بوسنی، برای جلوگیری از دخالت آمریکا و ناتو. کلیات را پذیرفتم. مسأله را در شورای عالی امنیت ملی مطرح کردم؛ قرار شد موافقت با مذاکره را اعلان کنیم. گزارشی از پیشرفت همکاری ها با روسیه، در زمینه خریدکالاهای نفت و گرفتن نمونه های مهمی از موشک ها داد.
شب شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. بیشتر دربارة افغانستان بحث و نظر بر این شد که در نزاع جنگی طرفداران دولت با طالبان، در هرات اگر خود افغان ها فعال شدند، ما هم پشتیبانی لُجستیکی کنیم. سپاه پیشنهاد اجازه به‏کارگیری توپخانه و محدودی افراد ایرانی را داشت‏که نپذیرفتم. قرار شد آقای [حسن] روحانی و آقای [علی] شهبازی، فردا برای گرفتن نظر رهبری به مازندران بروند. آیت‏الله خامنه ای گفته اند، با نظر من باشد؛ من موافق شرکت نیروهای خودمان نیستم.
از دیشب نیروهای‏افغانی از ایران به سوی هرات حرکت کرده اند و بیست کیلومتر پیشروی کرده و مواجه با دفاع طالبان، متوقف شده اند. آخر شب، وزارت اطلاعات خبر داد که عقب‏نشینی کرده اند. آقای [علی‏محمد] بشارتی، [وزیرکشور]، اجازه گرفت که مانع تحرکات بی‏اجازه حزب اللهی ها در اماکن عمومی و دفاتر شود. اخیراً حرکات مزاحم دارند

سال ۱۳۷۵

 

در گزارش ها، عقب نشينى طالبان در افغانستان و پيشرفت طالبانى ها در عراق، خبرهاى خوب است؛ سرعت پيشرفت طالباني بيش از انتظار است. آقاى [حسین] رحيم زاده، منشى جلسات هیأت دولت آمد و پيشنهادهای خام دربارة طرح فقرزدايى ارایه كرد.
در جلسه تنظيم بازار، وضع صادرات غيرنفتى بررسى شد كه رو به بهبود است. گزارش مُزد و مزيت كالاها و توليد و توزيع آلومينيوم داده شد. براى خريد بعضى از كالاها و انبار آن براى زمان كمبود، تصميم گيرى شد.
عصر در جلسه هیأت دولت، طرح فقرزدايى در دستور بود كه تصويب نموديم، به مدت پنج سال، تمام مردم زيرخط فقر را به بالاي خط فقر برسانيم که حقوق و مُزد و درآمد داشته باشند؛ عمدتاً از طريق ايجاد اشتغال و سپس بيمه و امداد و سپس اجراى بند جیم بودجه تنظيم شد

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha