قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۱۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۶ اثر تاریخی خراسان شمالی در آستانه ثبت ملی

استان ها خراسان شمالی بجنورد معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: ۶ اثر منقول فرهنگی- تاریخی استان، واجد ارزش ثبت شناخته شده و به زودی در فهرست…

۶ اثر تاریخی خراسان شمالی در آستانه ثبت ملی

 علی مستوفیان روز دوشنبه اظهار داشت: پرونده این آثار در آخرین نشست شورای ملی ثبت آثار منقول تاریخی و فرهنگی کشور مورد بررسی قرار گرفت که ۶ اثر این استان واجد ارزش ثبت شناخته شد.

وی این آثار را شامل «تاس استخوانی» و «کاسه سفالی» با نقش بال مکشوفه در کاوش های باستان شناسی شهر بلقیس، «تنگ سفالی» مجموعه کلیم الله توحدی، «کلنگ مفرغی» و «حقه سفالی» مکشوفه در کاوش های باستان شناسی هیات مشترک ایران و ایتالیا در تپه چلو عنوان کرد.

وی «منبر چوبی» نظرگاه گرمه را دیگر اثر خراسان شمالی تایید شده برای ثبت در فهرست آثار ملی دانست و افزود: این اثر، مربوط به اوایل دوران قاجار و ساخته شده به دست هنرمندان بومی منطقه است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی با اشاره به مطالعه و بررسی پیرامون آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی به منظور ثبت در فهرست آثار ملی، از برنامه ریزی برای شناسایی و معرفی ارزش های میراث معنوی و طبیعی استان در راستای حفظ و ارتقای هویت تاریخی و فرهنگی آن ها خبر داد.

مستوفیان عنوان کرد: ثبت این آثار پس از تأیید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مراجع قانونی ابلاغ می شود.

تاکنون ۶۴۲ میراث خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۴ اثر طبیعی، ۷۵ اثر ناملموس و ۱۴ اثر منقول تاریخی است.

استان خراسان شمالی با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر و بنای تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد.

۵۱۳۲

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha