قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۱۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نشست سران عراق؛ پرونده های فساد به دادگاه ویژه ارجاع می شود

در جریان نشست نخست وزیر، رئیس پارلمان و رئیس جمهور عراق مقرر شد که همه تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز آزاد شوند و دادگاهی برای رسیدگی به پرونده های فساد برگزار شود.

نشست سران عراق؛ پرونده های فساد به دادگاه ویژه ارجاع  می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان و «برهم صالح» رئیس جمهور عراق امروز دوشنبه نشستی برگزار کردند.

این نشست برای بررسی عوامل تظاهرات اخیر در شهرهای جنوبی عراق برگزار شد. رؤسای عراق بر «تحقیقات دقیق، عادلانه و فوری از حقایق مربوط به خشونت ، اعمال زور و تجاوز به شبکه های خبری» تأکید کردند.

پایگاه خبری «العهد» گزارش داد که در این جلسه مقرر شد «فعالیت کمیته تحقیقات، حرفه ای و مستقل باشد و از هر گونه تلاشی برای تأثیرگذاری در روند تحقیقات جلوگیری به عمل آید».

سران عراق همچنین اعلام کردند که باید تمام «تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و هر کسی که به خاطر تظاهرات بازداشت شده، فورا آزاد شوند».

در این نشست همچنین از همه مسئولان عراق خواسته شد که به آزادی فعالیت خبری و امنیت و صلح در این زمینه احترام گذاشته شود و اینکه مردم عراق، حق دارند، اطلاعاتی را از روزنامه نگاران دریافت کنند که بدون ترس و واهمه تهیه شده است.

رؤسای قوای سه گانه عراق همچنین بر تشکیل کمیته ای از کارشناسان عراقی تأکید کردند تا برنامه ملی راهبری تدوین شود که مشکلات حکومت را تشخیص دهند و پیشنهادهایی را ارائه دهد.

در این نشست مقرر شد که همه نهادهای عراقی باید به تصمیمات و نظرات این کمیته احترام گذاشته و آن را اجرا کنند.

عبدالمهدی، صالح و الحلبوسی از فراکسیون ها و گروه های سیاسی حاضر در پارلمان و کمیته های آن خواستند که به برگزاری نشست های خود ادامه دهند تا روند اصلاح و مبارزه با فساد اصلاح شود و اصلاحات قانونی لازم را در این زمینه اعمال کنند.

در این نشست مقرر شد که همه پرونده های فساد به دادگاه مخصوصی ارجاع داده شود و این دادگاه نیز موظف است که در بازه زمانی غیر قابل تأخیری، آن را انجام دهد.

در این نشست همچنین بر لزوم پیگیری اجرای مصوبات هیئت دولت و پارلمان که مربوط به مرتفع ساختن مطالبات و حقوق تظاهرات کنندگان است، تأکید و جدول زمانی برای اجرای آن تعیین شد.

شهرهای جنوبی عراق چند روز پیش، صحنه اعتراضاتی بود که بخشی از آن، اعتراض به فساد و وضعیت نابسامان معیشتی بود و بخشی از آن، تحت حمایت ایادی خارجی قرار داشت. این تظاهرات به پایان رسید و مقرر شد که به مطالبات تظاهرات کنندگان رسیدگی شود.

انتهای پیام/

 

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha