قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۹۰۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توافق آدانا؛ راهکار ایران برای توقف دخالت اردوغان در سوریه

آیا توافق ۱۹۹۸ آدانا میان سوریه و ترکیه می تواند الگوی مناسبی برای برطرف شدن نگرانی های امنیتی آنکارا و پایانی بر یک دوره تلخ و توقف کشتار غیرنظامیان در شمال سوریه باشد؟ توافقنامه ای که مقامات کشورمان طی روزهای اخیر و در جریان حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه بر اجرایی شدن آن تاکید کرده و آمادگی تهران را برای کمک به تحقق مفاد این توافق نامه اعلام کرده اند.

توافق آدانا؛ راهکار ایران برای توقف دخالت اردوغان در سوریه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بعدظهر چهارشنبه هفته گذشته در توییتی از آغاز عملیات ارتش این کشور در شمال و  شمال شرق سوریه خبر داد، عملیاتی که سومین اقدام نظامی دولت اردوغان در طول سه سال گذشته در داخل خاک سوریه محسوب می شود.

آنکارا مدعی شده که هدف از انجام این عملیات نظامی که نام آن را "چشمه صلح" گذاشته است، مبارزه با "یگان های مدافع خلق  کرد" (YPG) است که آن را شاخه ای از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) می داند و همچنین ایجاد یک منطقه امن در داخل خاک سوریه به عمق ۳۲ کیلومتر در مرز ۴۸۰ کیلومتری خود با این کشور عربی، منطقه ای که نیروهای کرد در آن حضور نداشته باشند.

ترکیه هدف از ایجاد این منطقه امن را اسکان بخش اعظمی از پناهندگان سوری که در طول 8 سال گذشته به خاک ترکیه پناهنده شده اند و همچنین برخی از اسرای داعشی به همراه خانواده هایشان اعلام کرده است. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش از این حملات در تصمیمی جنجالی اعلام کرد که نیروهای این کشور را از شمال شرق سوریه خارج می کند. نیروهای کرد منطقه که در چند سال اخیر و در جریان حملات داعش به این منطقه مورد حمایت واشنگتن بودند این تصمیم را "خنجر از پشت" و چراغ سبز به اردوغان برای حمله به کردها خواندند.

عملیات ترکیه در منطقه شمال سوریه که تاکنون منجر به کشته شدن صدها غیر نظامی از جمله زنان و کودکان و آواره شدن تعداد زیادی از مردم محلی این منطقه شده با واکنش منفی افکار عمومی جهان شده است، چنان که در روزهای اخیر شاهد برگزاری تجمعاتی علیه این حملات و کشتارهای صورت گرفته در آن در نقاط مختلف جهان از جمله چندین شهر مهم اروپایی و همچنین تعدادی از شهرهای کردنشین ایران و حتی مقابل سفارت ترکیه در تهران بودیم.

تعدادی از مقامات کشورها در نقاط مختلف جهان نیز در اظهارنظرهایی ضمن محکوم کردن این حملات، خواستار توقف این عملیات از سوی دولت آنکارا شدند و ادامه این حملات را باعث تقویت مواضع گروه های تروریستی در آن منطقه از جمله داعش دانستند، چنان که در این راستا شاهد برگزاری نشت فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه عرب بودیم، اما تمامی این درخواست ها تاکنون با واکنش منفی ترکیه مواجهه شده و مقامات دولت آنکارا در اظهارنظرهایی بر عزم خود جهت ادامه این عملیات تاکید کرده اند.

هفته گذشته و پیش از آغاز رسمی این عملیات برخی از کشورها، حتی آنهایی که رابطه حسنه ای با ترکیه دارند ضمن توجه به نگرانی های امنیتی مورد ادعای دولت ترکیه در شمال سوریه، نسبت به انجام عملیات و تبعات انسانی آن به مقامات دولت ترکیه هشدار دادند که در این ارتباط می توان به رایزنی های مقامات کشورمان با برخی از مسئولان ترکیه اشاره کرد.

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha