قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۸۶۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اجرای 100 هزار پیوند در باغات گردوی تویسرکان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تویسرکان گفت: امسال 100 هزار پیوند در باغات گردوی شهرستان تویسرکان انجام شده است.

اجرای 100 هزار پیوند در باغات گردوی تویسرکان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مسعود اکبری امروز در همدان در رابطه با طرح «سرشاخه کاری درختان گردو» اظهار کرد: امسال 100 هزار پیوند در باغات گردوی شهرستان تویسرکان انجام شده است.

وی با بیان اینکه 100 هزار پیوند سرشاخه کاری در 100 هکتار از باغات این شهرستان انجام شده است ادامه داد: این طرح در همه جا به صورت یکنواخت انجام نشده و در منطقه ای بیشتر و در منطقه ای کمتر اجرا شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تویسرکان با بیان اینکه طرح سرشاخه کاری درختان گردو در شهرستان تویسرکان از ابتدای اردیبهشت ماه تا اواسط مردادماه انجام شده است افزود: این طرح ابتدا از طریق پیوند های داخلی انجام شد و پیوندک ها از داخل کشور تهیه شده بود.

وی با اشاره به اینکه بعد از وقفه یک ماه و حل مشکلات ارزی و قرنطینه ای از کشور ترکیه حدود 70 هزار پیوندک وارد شد بیان کرد: سال گذشته 80 هزار پیوند سرشاخه انجام شده بود.

اکبری با بیان اینکه براساس برنامه باید تا پنج سال آینده طرح سرشاخه کاری در 2 هزار هکتار از باغات گردو اجرایی شود ادامه داد: طرح سرشاخه کاری در سراسر استان و کشور در حال انجام است.

وی در ادامه به زنجیره تولید نهال پیوندی اشاره کرد و با بیان اینکه این زنجیره سه فاز دارد افزود: فاز اول مربوط به باغ مادری است که در آن نهال های کشت بافتی پرورش داده می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تویسرکان با اشاره به اینکه فاز دوم زنجیره تولید نهال پیوندی خزانه است که در آن پایه و گردو های وحشی در این فاز پرورش داده می شود تصریح کرد: فاز سوم نیز گلخانه است که در آن علمیات پیوند درختان در مساحت سه هکتار انجام می شود و محصول تولیدی آن نهال گردوی پیوندی است.

وی افزود: در فاز سوم زنجیره تولید نهال پیوندی گردو در سال حدود 200 هزار نهال پیوندی معادل دو میلیون چشمه پیوندک تولید می شود.

اکبری در ادامه به میزان گردوی تولیدی در شهرستان تویسرکان اشاره کرد و با بیان اینکه تولید گردو امسال کاهش داشته است ادامه داد: سرمای بهاره باعث شد تولید گردو کاهش چشمگیری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه حدود 60 تا 65 درصد باغات شهرستان تویسرکان به علت سرمای بهاره دچار خسارت شدند گفت: خسارت وارده بر اثر سرمازدگی فقط به سربرگ و سرشاخه های درختان گردو بوده است.

انتهای پیام/89045/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha