قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۸۵۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واشنگتن پست: ترامپ برای منصرف کردن اردوغان از عملیات نظامی در سوریه، به او وعده فروش «اف-۳۵» داده

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به «واشنگتن پست» گفت که رئیس جمهور این کشور در گفت وگوی اخیر با اردوغان ضمن ابراز نگرانی از حمله ترکیه به کرد های سوریه، پیشنهاد از سرگیری فروش جنگنده های «اف-۳۵» را مطرح کرده است.

واشنگتن پست: ترامپ برای منصرف کردن اردوغان از عملیات نظامی در سوریه، به او وعده فروش «اف-۳۵» داده

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا به روزنامه «واشنگتن پست» گفت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی روز یکشنبه با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه ضمن مطرح کردن درخواست عدم حمله به شمال شرقی سوریه، پیشنهاد از سرگیری فروش جنگنده های «اف-۳۵» را ارائه داده است.

این مقام ارشد آمریکایی گفت که ترامپ «بسته واقعاً خوبی» را علاوه بر دیگر امتیازات و دیدار ریاست جمهوری ترکیه از آمریکا به اردوغان پیشنهاد داده است.

طبق این گزارش، رئیس جمهور ترکیه همچنان در صدد است تا در ماه نوامبر (ما آینده میلادی) با سفر به واشنگتن، در کاخ سفید حضور یابد.

بعد از آنکه اردوغان روز یکشنبه از حمله قریب الوقوع ارتش ترکیه به کردهای شمال سوریه خبر داد، ترامپ ضمن اعلام عدم مشارکت واشنگتن در هرگونه اقدام نظامی در سوریه، نظامیان خود را از این منطقه خارج کرد که برخی از تحلیلگران، این اقدام را چراغ سبز آمریکا برای آغاز عملیات نظامی ترکیه در سوریه تلقی کردند.

وبگاه آمریکایی «بیزنس اینسایدر» در واکنش به پیشنهاد اخیر ترامپ به اردوغان نوشت که این پیشنهاد در تناقض با سیاست های پیشین آمریکا است که تأکید داشت ترکیه را به دلیل خرید سامانه های روسی «اس-۴۰۰» در پروژه اف-۳۵ وارد نمی کند.

کاخ سفید در ماه ژوئیه در بیانیه ای اعلام کرد: «اف-۳۵ با برنامه جمع آوری اطلاعاتی روسیه (اس-۴۰۰) که برای پی بردن به قابلیت های پیشرفته مورد استفاده قرار خواهد گرفت، همخوانی ندارد».

این بیانیه افزود: «ترکیه برای مدت ۶۵ سال، یک شریک قدیمی و مورد اعتماد و همپیمان ناتو بوده است اما پذیرش اس-۴۰۰، تعهدات تمامی همپیمانان ناتو در قبال یکدیگر در خصوص دوری کردن از سامانه های روسی را تضعیف می کند و تأثیرات زیان آوری بر قابلیت همکاری ترکیه با ائتلاف (ناتو) دارد».

با اینحال، ترکیه بدون توجه به تهدیدات آمریکا، محموله های اس-۴۰۰ روسیه را دریافت کرد و قرار است به زودی اولین سامانه اس-۴۰۰ را فعال کند.

ترکیه که بیش از ۹۰۰ قطعه برای اف-۳۵ تولید کرده است، از این پروژه آمریکایی خارج شد و آنطور که «ماریلین هیوسان» مدیر شرکت «لاکهید مارتین» اعلام کرده، قرار است تا مارس ۲۰۲۰، تولیدکنندگان آمریکایی جایگزین آن شوند.

از طرف دیگر، آمریکا همچنین به دلیل اقدام ترکیه در خرید سامانه های اس-۴۰۰، از پیشنهاد قرارداد ۳.۵ میلیارد دلاری سامانه موشکی پاتریوت به این کشور صرفنظر کرد.

مقامات ترکیه ضمن اعتراض به این اقدامات آمریکا اعلام کردند که این «اشتباهی است که زخم های خوب نشدنی برجای خواهد گذاشت».

با اینحال، علیرغم هشدارهای کنگره، ترامپ با ترکیه همدردی کرد و در خصوص از سرگیری تحویل اف-۳۵ به ترکیه علامت داد.

ترامپ در ماه ژوئیه در جمع خبرنگاران در این خصوص گفته بود: «شرایط بسیار سختی است که آنها (ترکیه) در آن قرار گرفته اند و شرایط سختی است که ما در آمریکا در آن قرار گرفته ایم. ببینیم چه می شود اما واقعاً منصفانه نیست به این دلیل که به واسطه این حقیقت که شما یک موشک روس خریدید، ما اجازه فروش میلیاردها دلار هواپیما به شما را نداریم. موقعیت منصفانه ای نیست».

علیرغم آنکه ظاهراً ترامپ پیشنهاد از سرگیری پروژه «اف-۳۵» را به اردوغان پیشنهاد داده است، روز گذشته، رئیس جمهور ترکیه از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد.

وی اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.

وزارت دفاع ترکیه نیز با صدور بیانیه ای بامداد پنجشنبه (۱۸ مهرماه) مدعی شد ۱۸۱ موضع را در شمال سوریه مورد حمله قرار داده است که آمار اولیه تلفات، از زخمی و کشته شدن ۲۸ غیر نظامی حکایت دارد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha