قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۸۵۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا مرکز آمار حداقل سن نیروی کار را ۵ سال افزایش داد؟ +جدول

مرکز آمار ایران گزارش اخیر خود از طرح آمارگیری نیروی کار را برای جمعیت ۱۵ سال به بالا تهیه کرده است.

چرا مرکز آمار حداقل سن نیروی کار را ۵ سال افزایش داد؟ +جدول

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: در گزارش اخیر مرکز آمار ایران یک تغییر مهم در گزارش اشتغال و بیکاری ایجاد شده بود. بر این اساس طرح آمارگیری نیروی کار به جای جمعیت ۱۰ سال به بالا برای جمعیت ۱۵ سال به بالا تهیه شده است.

مرکز آمار ایران در گزارشی در همین خصوص تاکید کرده است، به منظور فراهم نمودن سازگاری بیشتر در بررسی روند ها و انجام مقایسات بین المللی، به دلیل تحولات مشابه در کشورمان و همچنین قانون کار کشور در زمینه سن ورود به کار که افراد ١٥ سال به بالا را مجاز به انجام کار می داند، از این پس شاخص های عمده بازار کار کشور براساس جمعیت ١٥ ساله و بیشتر محاسبه و ارائه می گردد

در ادامه توضیح مرکز امار ایران آمده است، به گواه متخصصین، طرح آمارگیری نیروی کار یکی از فنی ترین طرح های آماری کشور است که براساس آخرین استاندارد های سازمان بین المللی کار (ILO) پیاده سازی شده است؛ لذا تمامی تلاش دست اندرکاران طرح مذکور مبتنی بر رعایت اصول حرفه ای در راستای کیفیت هر چه بیشتر آن است. سن ورود به کار نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما سازمان بین المللی کار سن استانداردی را برای بررسی وضعیت بازار کار کشور ها توصیه نکرده و در این خصوص دست کشور ها را باز گذاشته است تا با توجه به شرایط بومی و مقررات داخلی آن را تعیین کنند. در کشور های جهان نیز سن مذکور، ١�، ١٢، ١٥ و ١٦ سال در نظر گرفته شده است. اما در سال های اخیر با توجه به تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی صورت گرفته و ارزیابی های بعمل آمده بسیاری از کشور ها حداقل سن بررسی شاخص های کلیدی بازار کار را ١٥ سال در نظر گرفته اند (کشور هایی که شاخص های بازار کار را در سن ١٥ سال و بیشتر اطلاع رسانی می کنند، عبارتند از: استرالیا ١٥ سال، انگلستان ١٦ سال، نیوزلند ١٥ سال، چین ١٦ سال، آمریکا ١٦ سال، ترکیه ١٥ سال، مصر ١٥ سال). سیاست مرکز آمار ایران نیز همواره ارایه اطلاعات کارا و باکیفیت بوده است و برای دستیابی به آن از هیچ تلاشی دریغ نکرده است؛ لذا به منظور فراهم نمودن سازگاری بیشتر در بررسی روند ها و انجام مقایسات بین المللی، به دلیل تحولات مشابه در کشورمان و همچنین قانون کار کشور در زمینه سن ورود به کار که افراد ١٥ سال به بالا را مجاز به انجام کار می داند، از این پس شاخص­­های عمده بازار کار کشور براساس جمعیت ١٥ ساله و بیشتر محاسبه و ارائه می­گردد و این در حالی است که همچنان شاخص های مربوط به جمعیت ١� ساله و بیشتر نیز به تمام کاربران ارایه شده و در گزارش مرکز آمار ایران هم ارایه گردیده است.

لازم به گفت در تمامی سال های اجرای طرح آمارگیری نیروی کار در کنار ارایه شاخص های عمده نیروی کار برای جمعیت ١� ساله و بیشتر شاخص های مذکور برای جمعیت ١٥ ساله و بیشتر نیز اعلام شده است؛ لذا در بررسی روند ها و سری های زمانی، خللی ایجاد نخواهد شد. همچنین بررسی نتایج گویای آن است که با تغییر سن ورود به بازار کار از ١� سال به ١٥ سال نرخ بیکاری تغییر محسوسی نمی کند که در جدول زیر نشان داده شده است.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha