قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۸۴۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اجرای طرح تغییر الگوی کشت افزایش درآمد کشاورزان قمی را درپی دارد

استان ها قمقم معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: اجرای طرح تغییر الگوی کشت که طی سال های اخیر با پشتیبانی دولت در قم آغاز شده است علاوه بر کاهش مصرف آب…

اجرای طرح تغییر الگوی کشت افزایش درآمد کشاورزان قمی را درپی دارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد علی سلامی روز پنجشنبه ، بیان کرد: در این طرح، تولید محصولات مناسب کشت در اقلیم قم که پاسخگوی نیاز استان به مواد خوراکی انسانی و دامی باشد، مورد توجه بوده و در همین رابطه محصولات سالم و با کیفیتی در حوزه گیاهان دارویی و گیاهان علوفه ای تولید شده است.

اختصاص ۵۰۰ هکتار از مزارع قم برای کشت گیاهان دارویی

وی ادامه داد: در همین راستا سطح زیرکشت داروهای گیاهی در مزارع قم به بیش از ۵۰۰ هکتار رسید و در سال جاری نیز این راهبرد با قدرت بیشتری دنبال می شود.

سلامی گفت: بسیاری از گیاهان دارویی همچون گل محمدی مناسب کشت در اقلیم قم است و می تواند درآمد زایی خوبی برای بهره برداران بخش کشاورزی به همراه داشته باشد.

وی بیان کرد: هم اکنون کشت سبز استان بیش از ۶۵ هزار هکتار است که ۴۴ هزار هکتار آن را زمین های زراعی و ۲۱ هزار هکتار آن را باغ ها تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: با حمایت های دولتی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه کشاورزی قم، محصولات کشت شده در مزارع و باغات استان از نظر کمی و کیفی دارای جایگاه مناسبی در سطح کشور هستند.

در بخش کشاورزی کل زمین های قابل کشت قم برابر ۱۰۵ هزار و ۷۳۰ هکتار است که این رقم ۴۶ صدم درصد کل اراضی قابل کشت کشور هست؛ مجموع کشت سبز استان شامل ۲۱ هزار هکتار باغ و ۴۴ هزار هکتار زراعت است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۵۰۰ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است.

بیشتر بهره برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می دهند که طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می کنند.

۷۴۰۵/ ۶۱۳۳/

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha