قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۸۴۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توصیه های فنی برای مدیریت کنترل آفات کلزا/ از چه سمومی استفاده کنیم؟

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران بر لزوم مدیریت کنترل آفات اول فصل در مزارع کلزا تاکید کرد.

توصیه های فنی برای مدیریت کنترل آفات کلزا/ از چه سمومی استفاده کنیم؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، عبدالرحمن زاغی در شهرستان ساری، با اشاره به اهمیت پیشگیری و کنترل آفات اول فصل در مزارع کلزا، درباره مراقبت دانه های روغنی، گفت: حلزون و راب یا لیسک ها از آفات مهم و قابل توجه در هنگام سبز شدن کلزا است که با تغذیه از برگ های لپه ای و برگ های اولیه عمدتاً از حاشیه مزارع شروع به خسارت می کند که در صورت مشاهده اولین علائم خسارت می توان از طعمه مسموم متالدهید به میزان 5 تا 6 کیلوگرم یا طعمه مسموم فریکول به میزان  5 گرم در مترمربع در حاشیه مزارع استفاده کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: در برخی از سال ها که هوا نسبتاً گرم و خشک باشد، جمعیت لاروهای برگخوار در اوایل پاییز در مزارع کلزا و برخی از سبزیجات برگی افزایش می یابد که در صورت عدم مدیریت، خسارت قابل توجه وارد می کند.

زاغی گفت: ضمن حذف علف های هرز حاشیه مزارع در صورت مشاهده اولین علائم خسارت لاروهای سنین پایین آفت مبارزه شیمیایی با استفاده از سموم توصیه شده از جمله آوانت به میزان 300 سی سی یا فوزالن 35%EC و یا دورسبان به میزان دو لیتر در هکتار مورد تاکید است.

وی با بیان اینکه حشرات کامل کک ها سوسک های جهنده به رنگ سیاه براق، قهوه ای یا آبی تیره هستند که از پارانشیم برگ های اولیه کلزا تغذیه کرده و برگ ها به صورت توری و سوراخ سوراخ دیده می شود، افزود: برای پیشگیری از این خسارت ، ضدعفونی بذور کلزا قبل از کاشت با حشره کش گاچو به میزان 14 گرم یا حشره کش کروزر به میزان 10 سی سی برای هر کیلو بذر توصیه و تاکید می شود.

زاغی تصریح کرد: در صورت عدم ضدعفونی بذور پس از سبز شدن کلزا در صورت بالا بودن جمعیت و مشاهده خسارت، مبارزه شیمیایی با کک ها در حاشیه مزارع با حشره کش کنفیدور به میزان 400 سی سی یا حشره کش مالاتیون به میزان یک لیتر در هکتار توصیه می شود.

وی  رعایت تمامی توصیه های فنی برای کشت کلزا که از سوی مدیریت های ذیربط و محققین از جمله بسترسازی مناسب، استفاده از ردیف کارها برای رعایت میزان بذر مصرفی و کشت یکنواخت، تغذیه مناسب، رعایت زمان کاشت مناسب بذر و مشاوره و هماهنگی با کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی به منظور دریافت اطلاعات لازم برای مدیریت عوامل خسارت را ضروری دانست.

انتهای پیام/86035/ع

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha