قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۸۴۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گوجه فرنگی در آذربایجان غربی بدون مدیریت کشت شد /لزوم آزاد شدن حقابه دریاچه ارومیه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال با توجه به نبود تشکل های فراگیر و تخصصی، گوجه فرنگی بدون مدیریت در استان کشت و در دستان کشاورز باقی ماند.

گوجه فرنگی در آذربایجان غربی بدون مدیریت کشت شد /لزوم آزاد شدن حقابه دریاچه ارومیه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، رسول جلیلی امروز در ارومیه، با اشاره به اینکه آذربایجان غربی حدود یک میلیون هکتار اراضی باغی قابل کشت دارد اظهار کرد: سالانه 820 هزار هکتار از آن کشت می شود که 420 هکتار آن به صورت دیم و 400 هکتار به صورت آبی بوده و از این 400 هزار هکتار اراضی آبی، 120 هزار هکتار آن را باغاتی با 46 نوع زارعت مختلف تشکیل می‎دهند.

وی با اشاره به ظرفیت های کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد: این استان رتبه های نخست کشور در تولید چغندقند، سیب و عسل را در اختیار داشته و در مجموع رتبه 6 کشوری در تولید محصولات کشاورزی را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در حوزه صنایع تبدیلی رتبه دوم کشور پس از خراسان رضوی را در اختیار دارد گفت: این صنایع تبدیلی در 195 کارخانه با ظرفیت تبدیل چهار میلیون و 100 هزار تن محصولات مختلف کشاورزی هستند که بیشتر آنها چغندرقند و سپس لبنیات است.

وی بیان کرد: از سوی دیگر ظرفیت نگهداری 960 هزار تن محصولات کشاورزی در 340 سردخانه را داشته و از این حیث، آذربایجان غربی در رتبه نخست کشوری قرار دارد.

جلیلی با تاکید بر اینکه مشکلات کشاورزی از نظام بهره وری حاصل می شود اظهار کرد: متاسفانه در کشور، خرده دهقانی حاکم بوده و قطعات زراعی و باغی بسیار کوچک و تعداد بهره برداران نسبت به سطح اراضی بسیار زیاد هستند.

وی تصریح کرد: بنابراین کشاورزی استان معیشتی است و کشاورز با این شرایط تنها می تواند نیازهای غذایی خود را تامین کرده و توانایی سرمایه گذاری ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با ابراز تاسف از اینکه سطح سواد در نظام بهره برداری ناچیز و ضریب نفوذ افرادی که بتوان دانش فنی را به آنها منتقل شود کم است افزود: بنابراین توسعه تشکل های فراگیر و تخصصی گندمکاران، سیب کاران و زنبورداران راهکار آن است تا هم میزان کشت در سطح استان مدیریت شده و هم بتوانند نهاده های خود را در حد کافی مطالبه کنند و ضمن ارتباط با بازارهای داخلی و خارجی، بتوانند محصولی را کشت کنند که بیشترین ارزش افزوده را داشته باشد.

وی با اشاره به پیش بینی تولید 6 میلیون و 200 هزار تنی گوجه فرنگی در سال جاری گفت: متاسفانه این محصول در دست کشاورز باقی مانده و هم اکنون سازمان تعاون روستایی فشار بسیاری را تحمل می کند.

جلیلی بیان کرد: برنامه کشت گوجه فرنگی در استان بر روی کشت 41 هزار هکتار بوده اما 48 هزار هکتار گوجه فرنگی کشت شد در حالی که اگر تشکلی در این زمینه وجود داشت، اجازه کشت بیش از این میزان را نداده و مدیریت می شد و بازارهای داخلی و خارجی و وضعیت کشور را بررسی می کرد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان، توانمندی بخش کشاورزی به عنوان موتور محرکه اقتصاد استان است افزود: هم اکنون 38 درصد از اشتغال استان در بخش کشاورزی است و با توجه به اینکه حوزه صنعت و معدن و گردشگری ضعیف شده، همین خود سبب سررزیر شدن اشتغال آنها به بخش کشاورزی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه خشکسالی های اخیر سبب بحران در وضعیت دریاچه ارومیه و خشکی آن شد بیان کرد: از سوی دیگر به طور متوسط 45 میلی متر بارندگی کاهش و دو درجه دمای استان افزایش یافت و بنابراین کاهش مصرف آب نقش مهمی داشته و باید حقابه دریاچه ارومیه آزاد شود تا بتوان در محیط زیست سالم زندگی کرد چون اگر نباشد کشاورزی نیز فایده ندارد.

انتهای پیام/61024/ن

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha