قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۸۴۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازار گاز ایران رقابتی می شود

اقتصاد نفت و انرژیتهران مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به خرید و فراورش بخشی از گازهای همراه نفت توسط بخش خصوصی، گفت: این اتفاق باعث شده تا بازار نفت ایران به سمت رقابتی شدن…

بازار گاز ایران رقابتی می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «حسن منتطر تربتی» امروز (چهارشنبه) در مراسم اختتامیه پنجمین کنگره نفت و نیرو، تاکید کرد: با توجه به موضوع های آینده نگری صنعت و چشم انداز آینده، نهاد رگولاتور مورد توجه است.

وی افزود: سند راهبرد انرژی در دو بند در بحث کارآمد ساختن و راهبردها به روشنی در بحث بهبود کیفیت تاکید کرده که باید نهاد رگولاتور ایجاد شود تا اجزای مختلف بخش خصوصی و دولتی را به هم مرتبط کند.

تربتی افزود: سه ماموریت گاز شامل مدیریت تامین گاز ، مدیریت تجدید ساختار صنعت گاز و حضور فعال در فرصت های مناسب تجارت جهانی گاز است.

وی تاکید کرد: زمانی یک موضوع در قالب شبکه ای مانند گاز است، چند مولفه دارد که مهمترین آن این است که ایجاد زیرساخت به آسانی محقق نمی شود و چنانچه بخواهد انجام شود، سرمایه زیادی می طلبد و کار طولانی خواهد بود. همچنین تعداد محدودی عرضه کننده وجود دارد و با یک انحصار روبرو

هستیم و هماهنگی بین بخش های مختلف زنجیره ارزش مشکل خواهد بود.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه مدل های پنجگانه کسب و کار وجود دارد، گفت: مدل مطلوب کسب و کار  صنعت گاز این است که تولیدکنندگان مستقلی وجود داشته باشد و تولید پالایش در یک زنجیره قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: امروز در بخش مصرف نیز با حالت خرده فروشی هایی سرو کار داریم که گاز را به مشتریان داخلی و خارجی برسانند. اما بحث شبکه انتقال و زیرساخت های آن هیچ گاه نمی تواند از حالت انحصار خارج شود. 

تربتی افزود: در آینده چنانچه بخواهیم این مدل را پیاده کنیم، موصوع انتقال انحصاری است و یک رگولاتور صنعت گاز رابطه بین تولید، انتقال و توزیع را تنظیم می کند. 

وی با اشاره به اینکه ما نباید در ابتدا به سراغ خصوصی سازی برویم، تاکید کرد: باید فرایند طی شود و سپس به سراغ خصوصی سازی برویم  و در این میان چنانچه نهاد تنطیم و مقررات به موقع ایجاد نشود، مشکل ساز است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: وظایف رگولاتوری هم حمایت از مصرف کننده و هم سرمایه گذار است که از راه حذف رانت، حمایت از عرضه و تقاضا و ایجاد درآمد کافی منصفانه بین تولیدکننده و مصرف کننده این کار را انجام خواهد داد.

وی افزود: شورای رقابت در ایران در زمینه هایی که مصداق انحصار بوده و نیازمند نهاد رگولاتوری است باید اقدام کند و بودجه این نهاد نیز از عوارص دریافتی در زنجیره تامین می شود و به دولت وابسته نیست.

به گفته تربتی، امروز با توجه به انحصار درتولید، توزیع و انتقال گاز چندان ضرورتی احساس نمی شود، اما بخش خصوصی مقداری از گازهای همراه را خریداری کرده و از اینجا به بعد ضابطه ای وجود ندارد تا بخش خصوصی بتواند گاز را به شرکت ملی گاز تحویل دهد.

وی گفت: اینکار باعث شده تا بازار گاز تا حدی رقابتی شود و ضرورت آن در عملیات جاری نیز دیده می شود، بنابرابن لازم است نهاد رگولاتوری شکل بگیرد و لازم است تا با رایزنی با شورای رقابت و همکاری در تدوین پیش نویس تاسیس نهاد تنظیم گر صنعت گاز اقدام شود.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha