قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۸۴۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حفظ شغل روستایی و تولید محلی؛ نیاز امروز جامعه

استاندار قزوین گفت: توجه به دامپروری و کشاورزی در حوزه روستایی، ضرورت امروز جامعه و از مهم ترین ارکان اقتصاد خرد در کشور است که باید در روستاها رونق پیدا کنند.

حفظ شغل روستایی و تولید محلی؛ نیاز امروز جامعه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از قزوین، به نقل از روابط عمومی استانداری، استاندار قزوین در دیدار با علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور که در استانداری قزوین برگزار شد، افزود: امروزه بار اقتصاد و اشتغال روستاها بر گردن شهرها افتاده که متأثر از بی توجهی به اقتصاد خرد و روستایی است.

هدایت الله جمالی پور افزود: دامپروری و گله داری از مهم ترین ارکان اقتصاد خرد در کشور هستند که باید در روستاها رونق پیدا کنند.

وی افزود: امروز نسبت جمعیت روستا به شهر به ترتیب ۲۵ به ۷۵ درصد است، درحالی که این نسبت قبلاً برابر بود و بار کمتری روی دوش شهرها قرار می گرفت.

استاندار قزوین با بیان اینکه از اواخر دههٔ ۷۰ دامداری در کشور رها شده است، اظهار داشت: دامداری از سال های ۶۵ تا ۷۵ پررونق بود و به عنوان یک رقابت بزرگ بین اقوام ایران محسوب می شد.

جمالی پور با اشاره به دلایل رکود دامداری در کشور افزود: عده ای به اشتباه تصور می کنند این شغل از جایگاه پایینی برخوردار است، در حالی که دامداری در کشورهای توسعه یافته به یک رشته تخصصی دانشگاهی تبدیل شده است.

استاندار قزوین با بیان اینکه به اقتصاد روستایی کم توجهی شده است، گفت: پس از جنگ تحمیلی نیز آموزش باغداری و کوددهی در حوزهٔ کشاورزی برای اقشار مختلف اجتماعی به فراموشی سپرده شد و مشاغل جدیدی جای آن را گرفت.

جمالی پور با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا روستاها پر از گله های گوسفند و دامپروری شود، اظهار داشت: برنامه ریزی ما در حوزهٔ دامی متناسب با موقعیت ها و ظرفیت ها حرکت نکرده است و همین موضوع موجب شده روستاها تخلیه شود و فرد ساکن در روستا انگیزه کار کردن را از دست بدهد.

جمالی پور خاطرنشان کرد: بی توجهی گذشته به حوزهٔ اقتصاد خرد باعث شده تا امروز کلان شهرها نیز از حرکت ایستاده و با چالش های فراوانی مانند حاشیه نشینی و معضل بیکاری دست به گریبان باشند که رفع آنها نیازمند فرهنگ سازی است.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha