قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۷۱۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ظریف: هیچ توافق ۲۵ ساله ای با چین بسته نشده

ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: توافق راهبردی ۲۵ ساله میان کشورمان و چین در حد یک ایده پیشنهادی از سوی ایران بوده و هیچ توافقی وجود ندارد که بخواهد مفادی داشته باشد.

ظریف: هیچ توافق ۲۵ ساله ای با چین بسته نشده

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: "محمد جواد ظریف" در پاسخ به پرسشی درباره شایعه برخی رسانه ها درباره توافق راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین و امتیاز های ویژه کشورمان برای این توافق، افزود: این مساله از اساس، نادرست است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: صرفا پیشنهادی از سوی ایران برای روابط ۲۵ ساله مطرح شده است.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا بند های این توافق را آنگونه که برخی رسانه ها مدعی شده اند، نادرست می دانید و بند های این توافق چه هستند؟ پاسخ داد: در اصل، توافقی در کار نیست که بند هایی داشته باشد. یک پیشنهاد برای برنامه ای ۲۵ ساله است که تازه باید بنشینیم و شروع به نوشتن توافق کنیم.

براساس گزارشی در تارنمای پترولیوم اکونومیست (Petroleum Economist) در سفر وزیر امور خارجه ایران در اواخر ماه اوت، تهران و پکن توافقی را که در سال ۲۰۱۶ به نام "مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران" امضا کرده بودند، توسعه داده و بند های غیر علنی به آن افزوده اند که شامل تخفیف و امتیاز های بسیاری در زمینه سرمایه گذاری نفت و گاز ایران است.

در گزارش این وب سایت انگلیسی آمده بود که این توافق به چین تخفیف های بزرگی برای خرید نفت ارائه کرده و پکن می تواند پول محصول خریداری شده از ایران را حداکثر تا دو سال به این کشور پرداخت کند.

همچنین افزوده بود: از سویی دو طرف توافق کردند که چین پول خرید های خود را به "یوآن" یا ارز های دیگر به ایران پرداخت کند و این به معنای آن است که قرار نیست در مبادلات تجاری ایران و چین از دلار استفاده شود.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha