قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۷۰۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بومی سازی سند مبارزه با مواد مخدر در شهرضا

فرماندار شهرضا گفت: سند اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باید در رابطه با شهرستان شهرضا بومی سازی شود.

بومی سازی سند مبارزه با مواد مخدر در شهرضا

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از شهرضا، حجت اله تنهایی عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا با اشاره به نرخ شیوع اعتیاد در کشور اظهار داشت: تا دو سال پیش نرخ شیوع اعتیاد کشوری 3 درصد و مشابه با آمار سازمان بهداشت جهانی بود، در پی بررسی مرکز مطالعات ملی اعتیاد و نتایج مراکز دولتی کشور، 5.4 درصد نرخ شیوع اعتیاد ایران است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با بیان این که با توجه به جمعیت 142 هزار نفری تحت پوشش شبکه بهداشت شهرضا، 5 هزار 816 نفر تا 6 هزار نفر معتاد، بیمار و سوء مصرف کننده مواد هستند، افزود: برای این جمعیت باید ظرفیت های درمانی و حمایتی دیده شود.

وی با بیان این که دو تا سه برابر آمار معتادان شهرستان شهرضا جمعیت درگیر با اعتیاد است، گفت: 8 مرکز درمان سرپایی درمان در شهرضا وجود دارد که 7 مرکز خصوصی و یک مرکز دولتی است و وظیفه درگیری با افراد معتاد پر خطر را دارد.

تنهایی با اشاره به این که در مراکز خصوصی در مجموع 964 بیمار معتاد تحت پوشش هستند که 66 نفر از آن ها زنان هستند، بیان کرد: در بخش دولتی 132 نفر که 7 نفر از این آمار زن هستند و در مجموع آمار مراکز دولتی و خصوصی حدود 20 درصد از مصرف کنندگان در درمان جایگزین قرار گرفتند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به وجود سه کمپ ترک اعتیاد در شهرضا عنوان کرد: دو کمپ دارای مجوز است و در مجموع 108 نفر در این سه کمپ تحت پوشش هستند و حدود 10 گروه محلی N.A داریم که در طول سال جلسه دارند.

وی با بیان این که ظرفیت درمانی و حمایتی شهرستان 22 درصد است که عدد مطلوبی است، گفت: تخت روان پزشکی اختصاصی اعتیاد در شهرضا نداریم، حتی برای بیماری خفیف، متوسط و شدید نیازمند بستری هم نداریم، قرار است در آینده 3 تا 9 تخت روانپزشکی خصوصی برای اعتیاد و خودکشی در شهرضا داشته باشیم.

تنهایی با بیان این که در حاشیه های شهرستان شهرضا بر اساس طرح های بهداشت و درمان، روان شناس بالینی به کار گرفته می شود، بیان کرد: در این طرح روان شناسان در حوزه مواد مخدر، دخانیات و الکل افرادی که یک بار در طول زندگی الکل و ماده مخدر مصرف کردند، در بحث پیشگیری، غربالگری و شناسایی و ارجاع به مراکز درمانی اقدام می کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به آموزش مهارت های زندگی به بیش از 4 هزار نفر در شهرک های اطراف شهرضا و سروستان گفت: 53 عطاری در شهرستان شهرضا است که در شش ماهه اول سال 78 بازدید از این عطاری ها در خصوص توزیع اقلام مشابه مواد مخدر انجام شده است.

اجتماعی کردن اعتیاد بهترین راه مبارزه با مواد مخدر است

ناصر اسدی در ادامه جلسه با بیان این که همه اداراتی که عضو این شورا هستند در راستای پیشگیری از مواد مخدر وظیفه دارند، اظهار داشت: بعضی از دستگاه ها مانند بهزیستی، نیروی انتظامی و شبکه بهداشت به صورت مستقیم با این موضوع ارتباط دارند.

فرماندار شهرضا با بیان این که محیط های کاری، مدارس، ادارات همه درگیر اعتیاد هستند و اگر همه متناسب با شرایط و زیرمجموعه ای که دارند برنامه و طرح داشته باشند در این راه موفق می شویم، افزود: مواد مخدر شئون مختلف جامعه اعم از فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را درگیر خود کرده است.

وی با تأکید بر این که اعتیاد و مواد مخدر در رأس تهدیدهای اجتماعی قرار گرفته است، گفت: موفقیت در مبارزه با اعتیاد و اقدامات پیشگیرانه در گرو حمایت های اجتماعی و کار گسترده فرهنگی و پیشگیری در سطح خانواده، محلات و محیط های کاری و آموزشی است.

اسدی با تأکید بر پیشگیری از افزایش نرخ شیوع اعتیاد بیان کرد: باید نرخ 5.4 درصدی شیوع اعتیاد افزایش پیدا نکند و دستگاه ها تلاش کنند تا تعداد معتادان شهرستان شهرضا افزایش پیدا نکند.

فرماندار شهرضا با بیان این که باید افراد جامعه نسبت به آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر آگاه شوند، عنوان کرد: سند اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در طرح ملی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر تدوین شده است، با تدوین این سند تا پایان برنامه ششم توسعه سالانه 5 درصد و در سال 1404 ، 25 درصد کاهش اعتیاد باید داشته باشیم.

وی با تأکید بر این که همه دستگاه های عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در رابطه با حوزه مسؤولیتی که دارند، طرح های خود را به این شورا دهند، ادامه داد: شهرضا باید از نظر افزایش، کاهش آسیب شناسی شود و راهکارهای مبارزه با مواد مخدر شناسایی شود.

اسدی با بیان این که پیشگیری رکن اصلی مبارزه با مواد مخدر است و در امر اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باید یاری گر هم باشیم، خاطرنشان کرد: تیم های اجتماع محور باید فعال شوند و سند اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باید در رابطه با شهرستان شهرضا بومی سازی شود.

فرماندار شهرضا با بیان این که مناطق هدف باید در شهرضا مشخص شود و برای آن برنامه ریزی کنیم، تصریح کرد: در مسأله پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد، ورزش مهمترین مؤلفه است.

وی با تأکید بر استفاده از توان روحانیت در پیشگیری از مواد مخدر افزود: موفقیت در اجرای برنامه های مبارزه با مواد مخدر و پاکسازی جامعه از انواع مواد مخدر نیازمند همکاری و همراهی آحاد جامعه و نهادهای این حوزه در امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر است.

انتهای پیام/63101/ج30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha